Nový rok je často spojován s ideální dobou pro změnu životního stylu. S jeho příchodem si totiž mnoho lidí dává tradičně různá předsevzetí a zhubnutí patří mezi ta nejčastější. Například podle aktuálního průzkumu agentury Median by si více než polovina žen přála, aby letos shodila aspoň pár kilogramů.
Lékaři a odborníci na výživu ovšem upozorňují, že při shazování nadbytečných kil by měl každý myslet především na zlepšení svého jídelníčku a životního stylu, ne jenom na krátkodobé hubnutí.
V současné době totiž přetrvává v České republice vysoký, v řadě případů předčasný výskyt neinfekčních onemocnění. A to zejména aterosklerózy s různými orgánovými komplikacemi, hypertenze, nádorů, především plic a tlustého střeva, obezity, diabetu II. typu, dny, osteoporózy a dalších chorob, které zvyšují zejména úmrtnost naší populace proti jiným zemím. V řadě příčin, které vedou k tomuto stavu, má největší význam nesprávná výživa.
"Správná výživa je nedílnou součástí procesu, kterému se říká životní styl. Nejde tedy o krátkodobý proces," upozorňuje nutriční specialista Petr Havlíček.
|
"Základem udržení optimální tělesné váhy je vyrovnaný poměr mezi příjmem a výdejem energie," řekl lékař Petr Tláskal, který se výživou společnosti zabývá už řadu let. "Zásadní vliv na udržení váhy má kromě pravidelného pohybu také složení jídelníčku."
Podle doktora Tláskala by správný jídelníček měl denně obsahovat ve větší míře ovoce (200 – 400g), zeleninu (500g), celozrnné pečivo, libové maso a mléčné výrobky.
"Lidé dělají velkou chybu v tom, že nakupují to, na co mají chuť a nevybírají potraviny podle zdravého složení jídelníčku, který si předem stanoví," řekl iDNES.cz Havlíček.
Pestrá strava je základ
Podle doporučení Společnosti pro výživu je při sestavování jídelníčku nutné dbát nejen na typ potravin, ale také na způsob jejich zpracování. Strava by měla být pestrá a měla by zohledňovat zdravotní stav, věk a fyzickou námahu konkrétního člověka.
Důležité je také jíst pravidelně s pauzami mezi jídly zhruba 2 – 3 hodiny a dodržovat správný stravovací režim. Tři hlavní jídla denně s energetickým obsahem - 20 % snídaně, 35 % oběd a 30 % večeře a dopolední a odpolední svačina s obsahem 5 -10 % denní energie.
Nesmí se ani zapomínat na pravidelný pohyb, ideálně 30 minut střední intenzity denně. Mezi aktivity střední intenzity patří například rychlá chůze, těžší práce na zahradě, rychlejší jízda na kole, bruslení, kondiční cvičení nebo sjezdové lyžování.
|