Nedovolte své kůži zčervenat. Krémem nešetřete

  3:22
Už dvě spálení od slunce můžou trvale narušit kůži. Používejte proto dostatečné množství krému a také balzám na rty. Utrácet peníze za potravinové doplňky usnadňující opalování je naopak zbytečné, betakaroten příliš nepomůže.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékaři celé roky opakují, že opalování je nezdravé. Marně. Slunění podle většiny lidí k létu patří, stejně jako hnědě zbarvená kůže. A to i přesto, že ani zhnědnutí pokožky odborníci nepovažují za žádoucí. Jak nejlépe pleť před škodlivými paprsky ochránit?

Umělé tkaniny chrání víc než bavlna

Schopnost textilií chránit před sluncem závisí na použitém materiálu - přesněji na tom, jak je tkanina tlustá a hustá. Obecně platí, že přírodní materiály, jako je například nesepraná bělená bavlna, chrání méně. Mnohem lépe chrání polyester, který však není při nošení ve vedru příliš příjemný.

Ačkoli v tmavém oděvu se nebudete cítit příliš příjemně, před sluncem ochrání - absorbuje totiž UV záření lépe než světlé svršky.

Před sluncem příliš neochrání upnuté oblečení, jako jsou například elasťáky, protože jsou "nalepené" hned na kůži. Ochranyschopnost snižuje také navlhčení.

U některých materiálů - například vhodných na sport je ochrana před UV zářením garantována přímo výrobcem.

Ilustrační foto

Husté krémy mohou být zrádné

Opalovací krém s ochranným faktorem se doporučuje aplikovat nejlépe 30 minut před sluněním, aby se dobře vstřebal.

Nevyplatí se krémem šetřit, dospělý by měl na jedno namazání těla spotřebovat zhruba 35 gramů krému, to je zhruba sedm čajových lžiček. Pokud použijete tenčí vrstvu, sníží se tím ochranný faktor. V takovém případě je třeba mazat častěji.

Příliš hustý krém nemusí být vždy zárukou správné ochrany - ne vždy se ho povede dostatečně vetřít do kůže. Při koupání, otírání ručníkem, pocení je zapotřebí aplikaci krému zopakovat.

Nevěřte přípravkům, které slibují celodenní ochranu, toho nejsou schopné. Zvláště lidé se světlou pletí a vlasy by měli mazání opakovat několikrát denně. Samozřejmostí by mělo být vyhýbání se slunci v poledních hodinách.

Za voděodolné (anglicky waterresistent) se označují preparáty, u kterých nedochází k výraznému snížení účinku po 40 minutách koupele. Velmi voděodolné krémy (waterproof) jsou testovány na 80 minut.

Potravinové doplňky neochrání

Ačkoli výrobci často doporučují dlouhodobé užívání přípravků s obsahem betakarotenu, selenu, vitaminů C a E nebo čajových polyfenolů, podle dostupných informací se na tento typ ochrany před slunečním zářením nelze zcela spoléhat.

"Betakaroten sám o sobě nemá zásadní ochranný efekt před UV zářením. Někteří pacienti nabývají z různých reklam dojmu, že ho stačí užívat a není potřeba prostředek s faktorem, ale to je omyl," říká lékárník Aleš Krebs. S určitostí bylo prokázáno pouze zvýšené riziko karcinomu plic u kuřáků užívajících betakaroten.

Díky betakarotenu lidská kůže ztmavne, lidé mají proto pocit, že se pak snadněji opálí a mohou na slunci strávit víc času, aniž by riskovali poškození pokožky.

Pravda je, že ztmavnutí kůže zejména po vyšších dávkách betakarotenu nemá s opálením moc společného. Oranžová barva pokožky je způsobena nadbytkem látky v těle.

Stačí hodina na slunci týdně

Vyhýbat se slunci úplně by bylo nezdravé. Hodinové opalování na prudkém slunci nelze za prospěšné označit ani náhodou. Tělo sice sluneční paprsky potřebuje, aby si mohlo vytvořit vitamin D důležitý například pro zdraví kostí, ale dokáže to už po hodinovém vystavení se slunci za týden.

Ilustrační foto

Vitamin D je důležité do těla dodávat také prostřednictvím jídla, přirozeným zdrojem tohoto vitaminu jsou třeba tučné ryby (například losos nebo tuňák).

Nedostatkem "déčka" jsou ohroženi spíše staří lidé, kteří vůbec nevycházejí ven na sluneční světlo, a navíc mají nedostatečný příjem vitaminu v potravě. Je zbytečné bát se, že budete mít nedostatek vitaminu D, když se budete chránit krémem s vysokým ochranným faktorem.

Pozor na alergie

Zčervenání kůže vlivem slunce je podle lékařů vždy nezdravé. Pokud jste však dostatečně aplikovali krém s vhodným ochranným faktorem, nemusí vždy znamenat nebezpečné spálení. Může jít o takzvanou fotosenzitivní reakci.

Ta vzniká, když se zjednodušeně řečeno po podání konkrétní látky do těla a následném pobytu na slunci objeví nežádoucí kožní reakce. Tělo tak může reagovat na léky podané ústy i aplikované přímo na kůži.

Zejména v letním období je třeba si uvědomit, že při užívání některých léků na slunce nesmíte - jde třeba o antibiotika či některé léky upravující činnost srdce.

Při fotosenzitivní reakci kůže nejprve zrudne, potom se na ní objeví drobné pupínky nebo puchýřky, které splývají dohromady a svědí. Puchýřky mohou prasknout a mokvat.

Pomáhají krémy s vysokým UV filtrem a vyhýbání se slunci - to platí zejména ve chvíli, kdy již potíže propukly. Pokud se ekzémy objevují opakovaně nebo jsou velké, je třeba navštívit lékaře.

Vedle fotoalergické dermatitidy se na kůži mohou také projevit následky přílišného opalování - alergie na slunce. V takové chvíli na kůži naskáčou drobné pupínky, které nejsou slity v ekzém jako v prvním případě. Tato reakce zpravidla odezní sama, jakmile slunce na několik dnů opustíte.

Pro citlivou kůži jsou lepší fyzikální filtry

Alergickou reakci může vyvolat také některý z opalovacích krémů. Ty totiž obsahují dva typy filtrů. Chemické filtry, které jsou do kosmetiky přidávané již delší dobu a tvoří většinu z přípravků na trhu. Druhým typem jsou filtry fyzikální. Obsahují například oxid titaničitý a oxid zinečnatý.

Používání fyzikálních filtrů bránily zpočátku technické problémy, například s jejich roztíratelností, která není tak dobrá. Jejich výhodou je, že se nevstřebávají do kůže, zůstávají na povrchu a chrání kůži i proti UVA záření. Dosahují však o něco nižšího ochranného faktoru. Jejich použití je tedy vhodné konzultovat podle fototypu amísta pobytu.

Protože jsou šetrnější, lékaři je doporučují zejména pro děti a atopiky. Tím, že tvoří vlastně jen ochrannou vrstvu a sluneční paprsky odrážejí, jsou vhodné pro lidi s citlivou pokožkou, která může na chemické filtry reagovat alergicky.

Spálenou pokožku chlaďte vodou či jogurtem

Pokud se působení slunečních paprsků neubráníte a pokožka mírně zrudne, můžete ji chladit vodou, přípravky s obsahem panthenolu nebo využít i obyčejný bílý jogurt.

Jestliže však kůže zrudne ve větší míře či se dokonce objeví puchýře, navštivte lékaře, který vám předepíše příslušné léky. V každém případě by se člověk spálený od slunění neměl paprskům opět vystavovat.

Nejčtenější

Nemoc ALS vás postupně paralyzuje. Před deseti lety zabila Stanislava Grosse

Začíná nenápadnými potížemi, třeba při psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi pacient zakopává, má svalové křeče a později potíže s polykáním. Na konci je úplně paralyzován a závislý na umělém...

Odmítnout, nebo strpět rychlovku? Co s tím, když vzrušený muž stále doráží

V dlouhodobých vztazích je běžné, že jeden z partnerů zrovna nemá na sex chuť, zatímco ten druhý neví, kam s apetitem. Ženy třeba po porodu, v období mateřství nebo menopauzy zažívají, že dychtivý...

Dokonalá krása ukrajinské modelky bere dech, vše je dílem přírody

Žije v Miláně, ale narodila se na Ukrajině. Do rodné země už by se vracet nechtěla, ale přesto je na své kořeny hrdá. Modelka Anastasia Nochna sklízí úspěch u předních modelingových agentur a zájem o...

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

Suchý rohlík je ve finále lepší svačina než banán, říká odbornice na stravování dětí

Premium

Ergoterapeutka Jitka Ludvíčková buduje zdravý vztah k jídlu už u dětí předškolního věku. Setkala se s malými klienty, kteří se odmítají najíst bez tabletu nebo jedí jen tři druhy jídel. „Je potřeba...

Bolesti zad mohou značit i zánět orgánů či psychické problémy, říká neuroložka

Premium

Bolavá záda by se dala přirovnat k novodobé epidemii. Občas potrápí až 9 z 10 dospělých Čechů. „Více než 75 procent lidí mívá na rentgenu viditelné degenerativní změny na páteři už ve věku 45 až 50...

18. dubna 2025

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

18. dubna 2025  8:33

Blíží se Bílá sobota, den velkého úklidu i návratu zvonů z Říma

Bílá sobota je den, který předchází Velikonoční neděli. Letos vychází na 19. dubna a pro křesťany je to důležitý předěl velikonočního období. V tento den se západem slunce končí půst a také období...

18. dubna 2025

Oblečení nosím klidně i dvacet let. Na návštěvě v šatníku Olgy Menzelové

V dalším pokračování našeho seriálu V šatníku slavných nás k sobě domů pozvala Olga Menzelová, která se kromě produkční činnosti a práce pro Nadační fond Jiřího Menzela v současné době věnuje hlavně...

18. dubna 2025

Hudba vyhání splín. Blahodárně působí na naši duši i vztahy

Muzika lidi nejen potěší. Podle vědeckých výzkumů také pomáhá jejich zdraví i psychické pohodě. Jak velký vliv na naše nitro má a proč by ji měl poslouchat úplně každý?

18. dubna 2025

Někdo to rád horké, někdo studené. Teplota jídla se má řídit i obdobím

Nad jídelníčkem se nemusíme zamýšlet jen z hlediska obsahu tuku, množství zeleniny nebo počtu kalorií. Zajímat by nás měla i teplota. Otázka, zda dávat přednost teplému, nebo studenému jídlu, není...

18. dubna 2025

Čekám na biologickou léčbu, říká Roman. Od dětství bojuje s migrénou

Bolesti hlavy se u mě objevily už v deseti letech. Hlava mě pak občas bolela na základní i střední škole. Vše se zhoršilo, když jsem studoval na vysoké. Lékaři zjistili, že mě trápí migréna. Čtenář...

18. dubna 2025

„Hraj si normálně! Neptej se proč!“ Pozor na věty, kterými dětem ničíte sebehodnotu

Premium

„Nežaluj, nekřič, nic se ti neděje.“ „Proč ti to tak všechno trvá?“ „Až se vyvztekáš, tak přijď.“ „Jdi od toho, raději si to dodělám sama.“ Věty, které s poslední kapkou trpělivosti letí k našim...

18. dubna 2025

KVÍZ: Velký velikonoční obrazový kvíz

Velikonoční svátky jsou nejen nejdůležitějším obdobím liturgického roku, ale také oslavou jara a dobrého jídla. Poznáte tradiční i méně tradiční součásti svátků na fotografiích?

vydáno 18. dubna 2025

Velikonoční mrkvové cupcakes

Velikonoční mrkvové cupcakes
Recept

Střední

50 min

Oslavte Velikonoce ve velké parádě.

Spousta dětí v kolektivu nevynikne, u nás našly talent, říká náčelnice woodcraftu

Premium

Do americké rezervace nepojedeme, tentokrát se spokojíme s pražskými Lužinami. Dita Laštovičková vede místní oddíl Ligy lesní moudrosti. S dětmi vyráží na výpravy do přírody nebo na tábory. „Od...

17. dubna 2025

Jsme stvořeni k přibírání, ke zhubnutí nestačí cvičit a málo jíst, říká obezitoložka

Premium

Na světě je více než miliarda obézních lidí, z toho 159 milionů dětí. Obezita je uznána jako závažné chronické onemocnění. Jako nejrozšířenější civilizační choroba přímo způsobuje na třicet závažných...

17. dubna 2025