Monitor dechu může miminku zachránit život. Co dělat, když dítě nedýchá?

Nejspíš jste o tom četli. Médii v posledních dnech proběhla zpráva o herečce Nikol Leitgeb, jejíž miminko přestalo z ničeho nic dýchat. Naštěstí se ho podařilo zachránit. I díky monitoru dechu. Co si o této pomůcce myslí lékaři, jak ho používat a co si počít, když se domovem začne ozývat alarm?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Pokud můžu jednu nevyžádanou radu, pořiďte si ty monitory dechu a online nebo offline kurz první pomoci. Děkuju děkuju děkuju děkuju děkuju svýmu muži, že zachoval klid a Mauglího rozdejchal. Seš největší frajer. Největší.“ Takovouto zprávu doplněnou o fotku z nemocnice plnou blikajících monitorů a záchranářských brašen postovala Nikol Leitgeb, za svobodna Štíbrová, na svůj Instagram.

Později doplnila, že její dvouměsíční syn Tobias přestal z ničeho nic dýchat pár minut poté, co jej položili do postýlky. Za pouhé tři minuty byl celý bílý. Naštěstí se ale rozhoukal monitor dechu a malého chlapečka se pak podařilo zachránit. Miminko je jinak zcela zdravé a ani lékaři nedokázali říct, proč přestalo dýchat. Mohlo vdechnout mléko, ale mohlo jít i o SIDS – Syndrom náhlého úmrtí kojence.

Herečka doporučila všem rodičů používat monitory dechu. Jak se na tuto pomůcku tváří lékaři? „Monitor dechu doporučuji rodičům, kteří od samotného začátku počítají s tím, že miminko bude spát odděleně v jiné místnosti, než oni sami nebo jde o kuřáckou domácnost. Další mé doporučení je monitor dětem, které měly kolem porodu komplikace respirační, kardiální nebo byly resuscitované. U ostatních případů je to na zvážení plusů a minusů každého z nás,“ říká Michaela Knězková, lékařka a organizátorka kurzů první pomoci dětem (www.comamdelat.com).

Rodiče často monitor odmítnou kvůli zkušenostem jiných, kterým třeba zařízení spustilo alarm zbytečně, když miminko bylo v pořádku, a je to jen vystresovalo. „Poměrně velká část maminek také plánuje mít miminko u sebe v posteli, takže o monitoru často neuvažují vůbec. Vždy se však snažím rodičům vysvětlit, že výhoda monitoru spočívá v tom, že vám dává jasný start, kdy problém nastal. Máme tedy ten důležitý moment, kdy můžeme miminku pomoci. Bez monitoru můžeme o nedýchajícím kojenci zjistit až za 20 minut, a to už situaci nevyřešíme,“ podotýká Knězková.

Když se monitor rozhouká

Co dělat, když se noční můra rodičů stane zkušeností, a alarm se rozezní? Především je zapotřebí se k postýlce co nejrychleji dostat, obzvlášť, když alarm miminko neprobudil. 

Proč monitory houkají?

Nejčastěji jde o naše chyby – vyndáme miminko na kojení a nevypneme monitor, používáme poděděný monitor, u kterého nejsou zkalibrované desky, případně ho máme v postýlce špatně umístěný, např. pod příliš vysokou matrací.

Pokud jde o důvody houkání, které jsou na straně miminka, bývá na vině gastroezofageální reflux dítěte, ale také případy spojené s dušením, ať už hlenem při nachlazení, zvratky při refluxu či zástava dechu při SIDS.

Následně musíme ověřit dvě věci: zda je děťátko probuditelné, proto jím zatřeseme a snažíme se ho probrat, a zda dýchá. To zjistíme pohledem na hrudníček – měl by se zvednout asi 2–3× za deset sekund. Dech je také slyšet a cítit na tváři, když se nakloníte k jeho hlavičce.

Pokud miminko nedýchá a nereaguje na buzení, začněte s resuscitací. Pokud jste doma dva, jeden volá záchranku, druhý začíná oživovat. Pokud jste doma sama, nejprve minutu oživujte a poté volejte linku 155.

„Zásadní je vyndat miminko z postýlky. Pokud budu dítěti stlačovat hruď na matraci, stlačuji matraci a ne tělíčko dítěte. Vždy tedy vyndáme dítě na tvrdou podložku, ideálně zem,“ popisuje lékařka.

Resuscitace dětí začíná úvodními 5 vdechy, po kterých následuje 30 stlačení hrudníku dvěma prsty a další 2 vdechy. Až do příjezdu záchranářů pak opakujeme stále dokola 30 stlačení a 2 vdechy.  Jedinou přestávku děláme na zmíněné volání linky 155, a to po zhruba jedné minutě resuscitace. Za tuto dobu stihneme tři cykly 30:2.

Jakmile se spojíme s operátorem záchranné služby, bude nám pomáhat a přesně říkat, co a jak dělat.

Extra tipy

  • Deskový monitor, nebo ten na plenku?
    Každý z monitorů má své pro a proti. Monitor dechu na plenku má výhodu snadného přenosu. Doporučuje se úzkostnějším rodičům, kteří se o miminko více bojí a i jen delší spánek miminka v kočárku je činí nejistými. Často jsou to právě ti, kde s miminkem od narození nebylo vše úplně v pořádku nebo zažili nepříjemnou zdravotní situaci. Takový monitor vezmou do kočáru i k babičce. Nevydrží ale tak dlouho. Jakmile se miminko začne přetáčet a být aktivnější, není již úplně praktický.
  • Jak dlouho monitor používat?
    Záleží hodně na pocitu každého rodiče. Pokud se nejvíce bojí syndromu náhlého úmrtí kojence, pak má význam jej mít do 1 roku, protože právě tím je SIDS ohraničen. 
Autor:
  • Nejčtenější

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

Příběh Leony: Odešla jsem od dětí kvůli lásce, teď mě odmítají

13. května 2024

Můj příběh se začal psát už před třiceti lety, krátce po „sametové revoluci“, kdy jsem se bláznivě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Slavné osobnosti, které zemřely příliš mladé

8. května 2024  8:39

Podívejte se do galerie na hvězdy, které z tohoto světa odešly příliš mladé. Příčinou smrti byly...

Plastikami si dvojnásobná máma splnila sen, zaplatila jmění

13. května 2024  8:12

Třicetiletá Hayley Halcrowová ze Skotska měla po porodech jasno. Chtěla být sexy a mít dokonalé...

Příběh Leony: Odešla jsem od dětí kvůli lásce, teď mě odmítají

13. května 2024

Můj příběh se začal psát už před třiceti lety, krátce po „sametové revoluci“, kdy jsem se bláznivě...

Ráda podporuji lokální módu, říká tvář Nákupů Ona Dnes Nikol Moravcová

13. května 2024

Vplula do své oblíbené, sympaticky živé kavárny na pražské Letné. Krásná, bezprostřední, pohotová a...

Zbavte se pálení žáhy. Jednoduché tipy, které vám přinesou úlevu

13. května 2024

Pálení žáhy patří mezi časté zdravotní potíže. Postihuje dospělé i děti a nejčastěji se objevuje po...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...