Jak přelstít neoblíbené partie? Nebojte se těžkých činek, radí trenérka

  0:56aktualizováno  0:56
Trenéři vám hned při prvním setkání oznámí, že zhubnout jen určitou část těla nelze. Každá si totiž zaslouží stejnou pozornost, včetně odpočinku. Jenže co s tím, když máme za to, že právě jen některá část našeho těla hyzdí celkový dojem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

Je sice pravda, že genetiku úplně neoblafnete, ale nějaké rady, jak s problémovými partiemi přece jen bojovat, se mohou hodit.

Pokud chcete shodit tuk například z oblasti rukou, zvolte cviky s velkou zátěží a menším počtem opakování. Dosáhnete tak nejen spalování přebytečné povislé hmoty, ale i současného rýsování svalů.

Všechny rady, jídelníček a cviky najdete zde

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz

„Ve své praxi se vcelku často setkávám s tím, že ženy cvičí s malou hmotností a dělají až nesmyslně moc opakování a sérií. Neříkám, že takový trénink nemá smysl, ale jeho efekt vidím spíš u zkušených cvičenců, kteří chtějí sval zvětšit. Pokud je ale cílem hubnutí, velké váhy jsou rozhodně žádoucí. Dámy, nebojte se činek,“ říká  Kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours.

Pokud se rozhodnete navštěvovat posilovnu častěji a své vysněné postavě se – teď již vážně doopravdy – přiblížit, pravděpodobně dříve nebo později vyvstane otázka, jak si pravidelné tréninky rozplánovat. Nic jako ideální rozvrh neexistuje. Někomu více vyhovuje procvičení celého těla během jednoho tréninku. Jiný raději věnuje každý den v týdnu jiné partii. Důležité je vždy naslouchat tomu, jak tělo na vaši aktivitu reaguje. Snaha dělat pouze cviky na zpevnění hýždí každý týden vás pravděpodobně velmi brzy dožene v podobě velké bolesti. Té můžete předejít zmiňovaným střídáním posilovaných oblastí a nutným odpočinkem těch ostatních.

Právě dolní polovina těla dělá problémy mnohým ženám. Postava typu hruška a tuk usazovaný hlavně na kyčlích a stehnech bývá často zabudován v genetické informaci. Ač se nezbavíte dědičné vlastnosti, můžete svou DNA poněkud obelstít nabráním svalové hmoty trupu a horních končetin, čímž docílíte symetrie. Proporcionálně podobnější poloviny těla pak můžete vždy rýsovat společně.

Kardio ideálně na míru

Dále čtěte:

Možná vás překvapilo, že v článku o hubnutí nezmiňujeme jindy tak oblíbené kardio. Dosáhnout totiž při běhání či cyklistice tepové frekvence, při které by tělo spalovalo tuky, totiž není úplně jednoduché. Člověk bez trenéra tak často vydává velké množství energie na úkor spalování svalů, a diví se, že se svou postavou není ani po pravidelném pohybu spokojený.

„V případě kardia člověk musí umět se svým tělem správně pracovat. Když zvolí intenzitu takovou, že tělo začne využívat tuk jako palivo, ani tak to neznamená, že se mu tímto způsobem podaří zhubnout na problematických partiích,“ varuje Hollerová a dodává, že obecně lze říct, že pohybová aktivita v aerobním pásmu pálí největší množství tuku, zvlášť u žen.

„Hlavní roli při redukci hmotnosti hraje tak jako tak celkový energetický výdej, nikoliv maximální možné využití tuku jako paliva. Z vlastní zkušenosti doporučuji kombinaci pohybové aktivity o vyšší intenzitě – například kardio s o něco vyšším podílem anaerobního metabolismu nebo HIIT, tedy high intensity interval training – a pořádný silový trénink,“ doporučuje instruktorka.

Změnit tvar postavy je běh na dlouhou trať, který stojí mnoho úsilí a času. Genetika se sama o sobě ovlivnit nedá, musí se změnit strava a pohyb. „Správně nastaveným jídelníčkem a pravidelným cvičením můžete však své tělo změnit takřka k nepoznání,“ dodává naději Kateřina Hollerová.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Miniaturní bikiny slavných hvězd. Inspirujte se, jak vyrazit na pláž

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to i s krásou. Jsme tak...

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to s krásou. Jsme tak krásné, jak půvabné se cítíme být. K moři můžeme...

Další z rubriky

Staré boty i poctivá impregnace. Tak si zaděláváte na mykózu nohou

Nohy, plíseň

Bezmála půlka Čechů mívá potíže s kožními a nehtovými mykózami. Svědění však ignorujeme klidně měsíce i roky, píše se v...

Na dlouhých cestách pijte a zacvičte občas nohama, poradil lékař

Ilustrační fotografie

Dostatečně pijte a i vsedě si s nohama zacvičte, poradil cévní lékař on-line čtenářům. Nejvhodnější základní cvik je...

Vítejte ve století genetiky. Nastíní možné nemoci, prozkoumá předky

Ilustrace DNA, která zvýrazňuje tzv. metylaci DNA. To je připojení malé...

Genetika dnes umí doslova zázraky. Využívají ji zejména rodiče nenarozených dětí, pomáhá odhalit vrozené vady i dědičné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz