Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Hubata-Vacek, MF DNES

Jak přelstít neoblíbené partie? Nebojte se těžkých činek, radí trenérka

  • 12
Trenéři vám hned při prvním setkání oznámí, že zhubnout jen určitou část těla nelze. Každá si totiž zaslouží stejnou pozornost, včetně odpočinku. Jenže co s tím, když máme za to, že právě jen některá část našeho těla hyzdí celkový dojem.

Je sice pravda, že genetiku úplně neoblafnete, ale nějaké rady, jak s problémovými partiemi přece jen bojovat, se mohou hodit.

Pokud chcete shodit tuk například z oblasti rukou, zvolte cviky s velkou zátěží a menším počtem opakování. Dosáhnete tak nejen spalování přebytečné povislé hmoty, ale i současného rýsování svalů.

Všechny rady, jídelníček a cviky najdete zde

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz

„Ve své praxi se vcelku často setkávám s tím, že ženy cvičí s malou hmotností a dělají až nesmyslně moc opakování a sérií. Neříkám, že takový trénink nemá smysl, ale jeho efekt vidím spíš u zkušených cvičenců, kteří chtějí sval zvětšit. Pokud je ale cílem hubnutí, velké váhy jsou rozhodně žádoucí. Dámy, nebojte se činek,“ říká  Kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours.

Pokud se rozhodnete navštěvovat posilovnu častěji a své vysněné postavě se – teď již vážně doopravdy – přiblížit, pravděpodobně dříve nebo později vyvstane otázka, jak si pravidelné tréninky rozplánovat. Nic jako ideální rozvrh neexistuje. Někomu více vyhovuje procvičení celého těla během jednoho tréninku. Jiný raději věnuje každý den v týdnu jiné partii. Důležité je vždy naslouchat tomu, jak tělo na vaši aktivitu reaguje. Snaha dělat pouze cviky na zpevnění hýždí každý týden vás pravděpodobně velmi brzy dožene v podobě velké bolesti. Té můžete předejít zmiňovaným střídáním posilovaných oblastí a nutným odpočinkem těch ostatních.

Právě dolní polovina těla dělá problémy mnohým ženám. Postava typu hruška a tuk usazovaný hlavně na kyčlích a stehnech bývá často zabudován v genetické informaci. Ač se nezbavíte dědičné vlastnosti, můžete svou DNA poněkud obelstít nabráním svalové hmoty trupu a horních končetin, čímž docílíte symetrie. Proporcionálně podobnější poloviny těla pak můžete vždy rýsovat společně.

Kardio ideálně na míru

Dále čtěte:

Možná vás překvapilo, že v článku o hubnutí nezmiňujeme jindy tak oblíbené kardio. Dosáhnout totiž při běhání či cyklistice tepové frekvence, při které by tělo spalovalo tuky, totiž není úplně jednoduché. Člověk bez trenéra tak často vydává velké množství energie na úkor spalování svalů, a diví se, že se svou postavou není ani po pravidelném pohybu spokojený.

„V případě kardia člověk musí umět se svým tělem správně pracovat. Když zvolí intenzitu takovou, že tělo začne využívat tuk jako palivo, ani tak to neznamená, že se mu tímto způsobem podaří zhubnout na problematických partiích,“ varuje Hollerová a dodává, že obecně lze říct, že pohybová aktivita v aerobním pásmu pálí největší množství tuku, zvlášť u žen.

„Hlavní roli při redukci hmotnosti hraje tak jako tak celkový energetický výdej, nikoliv maximální možné využití tuku jako paliva. Z vlastní zkušenosti doporučuji kombinaci pohybové aktivity o vyšší intenzitě – například kardio s o něco vyšším podílem anaerobního metabolismu nebo HIIT, tedy high intensity interval training – a pořádný silový trénink,“ doporučuje instruktorka.

Změnit tvar postavy je běh na dlouhou trať, který stojí mnoho úsilí a času. Genetika se sama o sobě ovlivnit nedá, musí se změnit strava a pohyb. „Správně nastaveným jídelníčkem a pravidelným cvičením můžete však své tělo změnit takřka k nepoznání,“ dodává naději Kateřina Hollerová.