Běháme jinak: Na hrad s celou rodinou!

aktualizováno 
Běžecký kalendář je nabitý silničními i krosovými běhy v nejrůznějších distancích, vždy ale staví před běžce s dětmi náročné dilema: mám se přihlásit a uspokojit své vlastní běžecké ambice, nebo strávím víkend s rodinou?

První ze série hradů, které běžecké závody navštíví, bude Točník. Už 24. května | foto: bezimenahrad.cz

Nový seriál Běžíme na hrad, který startuje již 24. května na hradě Točník mezi  Prahou a Plzní, toto dilema maže a je zcela unikátním druhem běžeckého podniku; uspokojí běžce všech výkonnostních kategorií i jejich rodiny. Ti, kteří si chtějí zasportovat, si mohou vybrat ze dvou variant běhů (krátký, dlouhý), či si mohou zvolenou trať dát jako „nordic walkers“ s hůlkami. Nebo ji absolvovat jako hezkou procházku – v každém případě s atraktivním cílem na hradě.

Do prvního ročníku akce se zapojilo pět velmi zajímavých hradů z celé České republiky: Točník (24. 5.), Bouzov (7. 6.), Velhartice (14. 6.), Kunětická hora (27. 9.) a Loket (11. 10.), na němž se uskuteční závěrečné vyhlášení.

Běžíme na hrad je skvělým spojením sportovní aktivity a kulturně-historického vyžití pro všechny bez omezení věku (od dětí po seniory). Akce nabízí víkendové výlety pro celou rodinu do krásné a čisté přírody, která hrady obklopuje.

Běžíme na hrad

Detaily a potřebné informace ke každému závodu najdete na www.bezimenahrad.cz.

Pro děti bude na každém hradě připraven velmi bohatý doprovodný program, například soutěže, pohádková cesta, divadélko či závody. Pro všechny přihlášené účastníky je pak připraven i kvíz Tajemství hradu. Zodpovězením deseti otázek zjistíte skrytá tajemství hradu a můžete vyhrát třeba stan na léto. Účastnit se mohou všichni, malí i velcí.

Rodina si tak zazávodí či se zabaví jinou aktivitou a nakonec se společně podívá na hrad. Celý den tak stráví spolu a běžec nemá výčitky svědomí, že kvůli vlastní vášni ochuzuje rodinu o svoji přítomnost. Na běžeckém podniku Běžíme na hrad se nikdo nudit nebude.

Běhat navíc mohou všichni, v okolí všech hradů jsou připraveny dvě trasy – dlouhá v délce kolem 13 kilometrů podle místních podmínek a krátká v distancích kolem 5 kilometrů. Při prvním podniku na Točníku, kde začíná program od 10:00 hod s registrací od 9:00 hodin, jsou připraveny atraktivní trasy v délkách 13,2 kilometru a 5,6 kilometru, cíl je vždy situován v blízkosti hradní brány nebo na nádvoří hradu. Vstupné na prohlídku hradu je zahrnuto ve startovném, vedle běžeckého zážitku čeká každého účastníka i zajímavá kulturně-historická tečka.

Pětidílný podnik Běžíme na hrad má seriálovou podobu, běhá se o body do celkového pořadí, časy se měří čipovou technikou – i v případě vyznavačů nordic walkingu. Konečné výsledky budou vyhlášeny při posledním podniku v Lokti. Nezávodní charakter má pouze procházka po vybrané trase (i v případě chodců s hůlkami, kteří nemají závodní ambice).

Partnerem seriálu Běžíme na hrad je i portál Rungo.cz, záštitu převzaly ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj.

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Vypadám mladě díky meditacím, říká čtyřiašedesátiletá žena

Angela Paulová

Angelu Paulovou (64) původem z Velké Británie lidé často zahlcují otázkami na její vzhled. Myslí si, že podstupuje...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz