Antikoncepční pilulka není lék na pleť a větší prsa, má i svá rizika

  3:04
Podle historiků ovlivnila život lidí ve dvacátém století víc než teorie relativity nebo zkonstruování prvního počítače. Ženy mohou díky hormonální antikoncepci nejen plánovat rodičovství a užívat si sex bez rizika nechtěného otěhotnění, ale pilulky mají i příznivé účinky na jejich zdraví a krásu. I přesto se stále spekuluje o možných rizicích.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - antikoncepce, ochrana, prášky | foto: Profimedia.cz

Princip antikoncepce je jednoduchý: simuluje hormonální stav podobný těhotenství. Pilulka ženě dodává přísun specifických hormonů, estrogenu a gestagenu, které působí v mozku, vaječnících, vejcovodech a děloze. Ty brzdí tvorbu látek vyvolávajících ovulaci.

Estrogen se stará o stabilní menstruační cyklus a o to, aby během něj nedocházelo ke krvácení. Gestagen zabraňuje dozrávání vajíčka a kromě toho zahušťuje hlen v děložním hrdle, takže jím spermie nemají šanci proniknout.

Velká pro a malá proti

Přestože současná antikoncepční pilulka už podle odborníků pravděpodobně dosáhla minimálního možného obsahu hormonů a její vedlejší účinky jsou jen mírné, mnoho žen stále řeší otázku, zdali pro svůj organismus dělají dobře, pokud pilulky dlouhodobě užívají.

Gynekolog Jaroslav Jeníček, který o hormonální antikoncepci promluvil u příležitosti padesátého výročí jejího vzniku, je přesvědčen, že výhody převažují.

"Současné antikoncepční tablety ženám přinášejí spoustu pozitivních účinků, například pravidelný cyklus, zmírnění krevních ztrát během menstruace a potlačení menstruačních bolestí. Významně se snižuje riziko vzniku mimoděložního těhotenství. Pro mnoho žen je významný také pozitivní vliv na problematickou pleť a akné," říká Jeníček.

Zmínil i příznivý vliv hormonální antikoncepce na fyzické a psychické příznaky premenstruačního syndromu. Prokázán je také pozitivní účinek proti některým zhoubným nádorům a zánětlivým a revmatickým onemocněním.

"Kromě toho je obrovským přínosem to, že se díky antikoncepční pilulce radikálně snížil počet potratů," uvedl lékař.

I přes nespornou přidanou hodnotu antikoncepčních pilulek by byl Jaroslav Jeníček opatrný, pokud by za ním do ordinace přišla mladá dívka, která sice sexuálně nežije, ale tabletky chce užívat kvůli zlepšení pleti a větším prsům.

"V tomto případě bych se to snažil dívce rozmluvit, nejsem nakloněn tomu, aby dívky užívaly preparát jen kvůli tomu, že budou krásnější. Přestože ze zdravotního hlediska jim, pokud jsou zdravé, nic nehrozí."

Menší chuť na sex

I antikoncepční pilulky však mají vedlejší účinky. Mezi ty nejčastější patří pocit napětí v prsou, lehké bolesti hlavy, přechodný přírůstek váhy a mírné zvýšení rizika vzniku trombózy. A právě riziko tromboembolických potíží by gynekologové měli u svých pacientek pečlivě sledovat.

"Než předepíšu jakékoliv ženě jakéhokoliv věku antikoncepci, zajímá mě tromboembolická zátěž v rodině a krevní tlak," zdůraznil gynekolog. Další rizikovou skupinu pro užívání antikoncepce představují silné kuřačky, ženy s kardiovaskulárními onemocněními nebo chorobami jater a ženy silně obézní.

Mezi nepříjemné vedlejší účinky patří i snížení ženského libida – alespoň některé ženy připisují oslabení svého sexuálního apetitu právě hormonální antikoncepci. Odborníci připouštějí, že na tom může něco být.

"V takových případech doporučuji vyzkoušet jiný druh antikoncepčního preparátu. S tím, že by si ženy stěžovaly na menší sexuální vzrušivost, se nicméně setkávám jen velmi zřídka," řekl Jeníček.

Budoucí pilulka bude myslet i na dítě

Hormonální antikoncepce má dnes kromě tablet i formu injekcí, podkožních implantátů nebo náplastí. Kam směřuje její další vývoj?

"Upouští se od klasických dávkovacích režimů a zkracuje se interval, kdy se tablety s aktivní látkou nepoužívají. Díky tomu dochází k menšímu kolísání hladiny hormonů v organismu a snižuje se výskyt nepříjemných symptomů, které toto kolísání doprovázejí – bolesti hlavy, napětí v prsou nebo bolesti v pánvi," uvedl Jeníček.

Současný výzkum se zaměřuje nejen na uživatelku, ale i na její budoucí děti. Vědci nyní směřují k vývoji pilulky obohacené kyselinou listovou, která je velmi důležitá pro vývoj nervového systému plodu.

Nejnovější pilulkou, která je pro ženy dostupná už nyní, je pak hormonální antikoncepce s tělu přirozeným estrogenem.

Kromě toho vědci nepolevují v úsilí vyvinout antikoncepční pilulku pro muže. Podle gynekologa Janíčka je však objev tohoto druhu stále v nedohlednu.

Z historie antikoncepce

- Ve starověkém Egyptě se ženám doporučovalo, aby proti otěhotnění používaly tampon vytvořený z vlny, namočený do medu s rozdrcenými datlemi, nebo aby si do pochvy zaváděly suchý krokodýlí trus.

- Staří Řekové vyráběli čípky z jader granátového jablka, Aristoteles navrhoval cedrový olej a kadidlo, o kterých věřil, že ničí spermie.

- Ve středověku muži zkoušeli "kondomy" ze zvířecích střívek nebo rybích měchýřů.

- V první polovině 20. století se zkoumaly možnosti pesaru a tamponů, ale také sterilizace zářením, doporučovala se i přerušovaná soulož.

- Ve 20. letech minulého století lékař Ludwig Haberlandt přišel s poznatkem, že v těhotenství žena produkuje větší množství určitých hormonů. Své přípravky testoval jen na králících.

- Za otce hormonální antikoncepce se považuje až Gregory Pincus, který stojí za vytvořením první pilulky s názvem Enovid v roce 1960.

- Postupně se u antikoncepčních pilulek zkoušel měnit poměr a množství různých hormonů, aby se nakonec dosáhlo optimální možné míry, která zaručuje spolehlivou ochranu proti neplánovanému otěhotnění a zároveň udržuje pravidelný menstruační cyklus.

Autoři:
  • Nejčtenější

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou povinné děti, postavili jsme dům, něco jsme zažili, něco získali, něco zase ztratili....

7. října 2024

Měla by se prodávat jen v lékárně a na předpis, říká o Coca-Cole stomatolog

Premium

Které zuby mají praváci nejhůř vyčištěné? Čím jsou zrádná umělá sladidla a jak nám prospívá kousání a žvýkání? Zubní lékař Ladislav Korábek v rozhovoru popisuje, čím škodíme našim zubům. „Když si...

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidelná strava pomohla Marcele zhubnout. Za půl roku shodila 25 kilo

Marcela byla vždy vyšší a širší než její vrstevnice. S tím ale krátce před třicítkou pěkně zatočila. Za půl roku se jí podařilo zhubnout 25 kilogramů.

8. října 2024

Žena zatočila s vytahanou kůží, její proměna bere dech

Sarah Kenyon-Holdenová z Velké Británie měla po porodu na břiše vytahanou kůži, která ztratila elasticitu a nevrátila se zpět. Kůže ženě vadila při pohybu a měla kvůli ní i úzkostné stavy, kdy se na...

9. října 2024  8:39

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co nepatří do lednice a proč neumývat maso. Expertka radí, jak zacházet s jídlem

Premium

Přemýšlíte často o tom, co jíte a jestli se stravujete správně? A myslíte také na to, jak s potravinami zacházet, abyste si nezpůsobili zdravotní problémy? O tom, jaké chyby děláme při manipulaci s...

5. října 2024

Kariéru odstartoval osobitý striptýz. Ditě Von Teese vynesla burleska miliony

Premium

Její život připomíná výlet do doby před osmdesáti lety, její domov zase obchod s luxusními starožitnostmi. Mohlo by se zdát, že Američanka Dita Von Teese, tanečnice, modelka a propagátorka burlesky,...

13. října 2024

Od kontroverzních výroků po šílené činy. Návrháři, kteří šokovali nejen módou

K módním návrhářům vzhlíží celý svět. Mnozí z těch nejslavnějších však mají temné stránky, o kterých, na rozdíl od jejich úspěšných kolekcí, ví jen málokdo. Někteří z nich si udělali nepřátele kvůli...

13. října 2024

Šaty sluší i podzimu. Budete v nich smyslně ženská

Řada žen obléká šaty jen v létě, je to ale velká škoda. Podzimu totiž náramně sluší, a navíc skýtají spoustu variant kombinování. Pozvěte je do svého šatníku i na podzim!

13. října 2024

Jak zatočit s trémou? Začněte pozvolna a nechtějte hned zázraky

Nemusíte zrovna být herečka nebo stát za řečnickým pultem, aby vás trápila tréma. Pocity nervozity se mohou objevit třeba i tehdy, když máte jen promluvit mezi svými kolegy. Co s tím?

13. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...