Mýtus: Aby žena otěhotněla, musí si tělo od antikoncepce "odpočinout"
Hormonální antikoncepce podle gynekologa Jaroslava Jeníčka plodnost nijak neohrožuje a žena může otěhotnět bezprostředně po jejím vysazení.
"Některé ženy se domnívají, že se tělo alespoň rok musí takzvaně čistit," říká lékař. "Je to však úplný nesmysl. Hormonální antikoncepce v těle žádné zbytkové látky nezanechává, nemá tedy ani od čeho se čistit."
Mýtus: Po hormonální antikoncepci se tloustne
"Tloustne se po jídle a nedostatkem pohybu. Po nasazení se může zadržet v těle voda a způsobit nárůst váhy o přibližně jeden až dva kilogramy, ale u moderních preparátů se zvláštním gestagenem (například Yaz, Yadin ) toto riziko odpadá," upozorňuje doktor Jeníček.
Ve větším počtu případů se sice objevují u žen vyšší hladiny cholesterolu, ovšem moderní antikoncepce, například Qlaria s přirozeným estrogenem hladinu cholesterolu podle Jeníčka nemění.
Mýtus: Hormonální antikoncepce stojí za špatnou náladou a depresí
U naprosté většiny žen antikoncepce náladu neovlivňuje. "Přesto se mohou vyskytnout ženy, které mohou mít po nasazení horší náladu nebo i mírnou depresi. Je jich ale velmi málo," říká Jaroslav Jeníček.
Mýtus: Hormonální antikoncepce zhoršuje křečové žíly
"Užívání pilulek rozhodně křečové žíly nezhoršuje, pouze některé citlivé ženy mohou po hormonální antikoncepci žíly bolet, s délkou užívání může bolest narůstat," připouští gynekolog.
Mýtus: Hormonální antikoncepce nabourává menstruační cyklus
"Hormonální antikoncepce cyklus zpravidelní, menses bývá slabší a kratší," argumentuje doktor Jeníček.
Mýtus: Antikoncepce snižuje chuť na sex
Lékaři se s tím, že by si žena stěžovala na oslabené libido, setkávají jen výjimečně. "V takovém případě doporučím změnu hormonální antikoncepce a problém se zase spraví," uvádí Jaroslav Jeníček.