Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Jí moc, anebo málo? Možná i vašemu dítěti hrozí anorexie či obezita

  0:33
Máte doma otesánka, který se domáhá jídla od rána do večera, nebo s vaším dítkem naopak svádíte boj, aby pozřelo alespoň sousto? Oba případy znamenají problém, který musíte řešit. Jinak dětem zaděláváte i na poruchy příjmu potravy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Vaše dítko se dožaduje stále dokola stejných jídel a ostatní striktně odmítá? Zpozorněte. Odborníci varují, že takový vztah k jídlu, o němž mluví jako o selektivní výživě, se může rozvinout ve skutečnou poruchu příjmu potravy.

Děti byste přitom do jídla neměli příliš nutit. Spouštěčem problémů můžou být i necitlivá slova, která křehkou dětskou duši dokážou zraňovat víc, než si myslíte. 

Aktuální číslo

Můj svět

Pozor na poznámky typu: „Ty jsi kus ženský (chlapa), tak to má být.“ „Krev a mlíko, žádná vychrtlina!“ „To jsou ale roztomilé faldíky“ „Máš tváře jako slabikáře“. Přesně tyto věty mohou u přecitlivělých jedinců nastartovat radikální změny ve vztahu k jídlu.

Problém hlavy, ne žaludku

Mentální anorexie se vyskytuje i u velmi malých dětí jako následek emočních poruch. Pokud máte doma partnerské neshody nebo má vaše ratolest nějaké potíže ve školce či ve škole, může nastat problém. 

Dítě začne tvrdit, že nemůže ani polknout a často si stěžuje na bolesti břicha. Nechutenství či odpor k jídlu, které vznikají v hlavě, pak přerůstají až do mentální anorexie. Všem komplikacím předchází vědomé rozhodnutí dítěte, že jídlo je nepřítel a že s ním nechce mít nic společného.

Další pohnutkou může být citové vydírání rodičů. Dítě moc dobře ví, že rodičům neudělá radost, když nebude snídat, obědu se ani nedotkne a večeři jenom rozvrtá. Chce na sebe upozornit, vynutit si více lásky, více prostoru nebo rodiče vytrestat za napětí, které doma vytvářejí. 

Ať je důvod jakýkoliv, je nutné řešit problémy opatrně a s citem. Žádné dítě není stejné a každé vyžaduje individuální přístup.

Začněte u sebe, zamyslete se nad svým chováním a zkuste odhalit příčinu. Pokud si nevíte rady, obraťte se na dětského psychologa nebo kontaktujte pomocnou linku (třeba www.anabell.cz, www.modralinka.cz, www.linkabezpeci.cz).

Mentální anorexie je tu!

Dítě zničehonic začne tvrdit, že je tlusté a vnímá všechny své nedokonalosti. Začne počítat kalorie, vyřadí tučná jídla, vynechá sladké limonády, zkouší být vegetariánem či veganem. 

Je stále podrážděné, je mu zima a jakékoliv jídlo vztekle odmítá. Neustále je v konfliktu s rodiči i kamarády a podrážděnost, nespavost, deprese a poruchy koncentrace se zvyšují. 

Pokročilá forma se projevuje ztrátou menstruace u dívek, zvýšeným vypadáváním vlasů lámavostí nehtů, kazivostí zubů, zimomřivostí či dokonce sklonem ke kolapsům.

Když takové dítě přinutíte něco sníst nebo samo nedokáže hlad potlačit, řeší to tím, že se přijatého jídla rychle zbaví. Obsah žaludku vyzvrací, některé užívají i projímadla, což může vést k poruše vyprazdňování. Jakmile u dcery (nebo syna) zpozorujete tyto příznaky, okamžitě jednejte, protože jde o život.

Jak si nezadělat na problémy

  • Nenuťte dítě do jídla za každou cenu.
  • Neoblíbená jídla nevařte hned po sobě. 
  • Pokud jí dítě málo, omezte sladkosti a svačinky na minimum. 
  • Choďte ven každý den za jakéhokoliv počasí. 
  • Vytvořte dítěti takové prostředí, aby o vaši lásku a pozornost nemuselo bojovat. 
  • Neodměňujte děti sladkostmi. 
  • Nekupujte si dítě sladkostmi a nedávejte mu je jako dárek. 
  • Když dítě pláče nebo ho něco bolí, nenabízejte mu dobroty, nenaučí se pak rozlišovat, kdy má opravdu hlad. 
  • Pozor na sladké a sycené nápoje, vedou k pasivnímu přejídání. Nejlepší je voda. 

Nechceme nikomu sahat do svědomí, ale možná i vy patříte k pracovně velmi vytíženým rodičům, kterým zbývá na děti jen pár minut denně. Děti potřebují sdílet s rodiči své „obyčejné“ každodenní starosti. Na nedostatek pozornosti můžou reagovat tím, že se izolují a uzavírají do svého vlastního světa, kde může být dost prostoru i pro drogy a alkohol.

Kdy poruchy léčit?

Čím dříve se s léčbou mentální anorexie začne, tím větší je naděje na uzdravení. Odborníci udávají, že úplné vyléčení včetně úpravy stravovacích návyků, menstruačního cyklu a tělesné hmotnosti lze očekávat u 50 až 70 % komplexně léčených dospívajících, 5 % nemocných umírá na důsledky těžké podvýživy, ostatní pacienti trpí poruchami v citové a intimní sféře, poruchou osobnosti apod.

Bohužel mnoho rodičů si nechce připustit, že jejich dítě má vážný problém, a přivedou ho k lékaři příliš pozdě.

Mám anorexii

Duše křičí, tělo křičí, jen mozek neposlouchá

Léčba mentální anorexie probíhá za hospitalizace na psychiatrickém nebo pediatrickém oddělení a je velmi obtížná, protože pacienti si odmítají přiznat, že jsou nemocní, nespolupracují, lžou a podvádějí. 

Léčení musí být komplexní, nezbytná je spolupráce pediatra, dětského psychiatra, psychoterapeuta, odborníka na výživu, rehabilitačního pracovníka, učitele, gynekologa a endokrinologa – to vše v úzké spolupráci s rodinou. Hospitalizace trvá v průměru dva až tři měsíce, pak pacienti zůstávají stále pod pravidelnou kontrolou. Bohužel mnohdy se pobyt v nemocnici musí opakovat.

Malí otesánci

Opakem odmítání jídla je jeho nadměrný příjem, který není vyrovnán žádným energetickým výdejem. Začíná to už v raném dětství, když mrňouska odměňujete sladkostí za každý dílčí úspěch a dovednost (třeba za to, že se vyčůral do nočníku) nebo sladkost používáte jako prostředek k utišení bolesti.

V batolecím a předškolním věku si dítě buduje nejen vztah k jídlu, ale i základy životního stylu. Pohyb se musí stát přirozenou, příjemnou a nedílnou součástí denního programu, jakkoli je lákavé trávit čas u televize nebo u počítače. 

Možná vás překvapí, že podle posledních průzkumů mají mnohem více pohybu děti ve městech než jejich vrstevníci na vesnici. Městské děti tráví více času sportovními aktivitami v rámci různých zájmových kroužků. Rodiče na venkově jsou možná uchlácholeni pocitem, že jejich potomci vyrůstají na čerstvém vzduchu.

Předškoláčci se sice většinou pohybují v bezpečí zahrady za domem, ale když pak školní děti nemají volný čas vyplněný smysluplnými aktivitami, je ze strany rodičů naivní a nezodpovědné věřit, že mají venku dost pohybu a že jim nehrozí žádné riziko.

Obezita není jen estetický problém. Je to vážná zdravotní komplikace. Již u malých dětí může způsobovat cukrovku, vysoký krevní tlak či srdeční a kloubní potíže. Děti mají hodně školních povinností, ale nestačí omezit pohyb jen na víkendy. Snažte se i v týdnu vyrazit s nimi do bazénu nebo na delší procházku. I kdyby to mělo být na úkor teplé večeře.

Knižní tipy

Odpovědi na otázky hledejte v knihách

ABY DĚTI SPRÁVNĚ JEDLY, Annete Kast - Zahn 

Odbíhání od stolu, strkání do talíře, pokapaná podlaha, jídlo ve vlasech, hltání, přecpávání se, nebo naopak odmítání jídla, to je velký stres pro dítě i pro rodiče. Autorka radí, jak má vypadat zdravá výživa a jak na pohodové stolování.  

BULIMIE JAK BOJOVAT S PŘEJÍDÁNÍM, František Krch 

Kniha je určena všem, kterým do života nepříjemně zasahuje bulimie. Pomáhá zorientovat se v problematice příjmu potravy a diet a změnit přístup k vlastnímu tělu.  

UZDRAVILA JSEM SE Z ANOREXIE, Clara Brunellová 

Autorka se vrací k vlastní bolestné zkušenosti s touto agresivní nemocí. Inteligentním, a přitom důvěrným a chápavým způsobem se obrací na každého, kdo právě nyní prochází podobným zmatkem a utrpením.   

STOP DĚTSKÉ OBEZITĚ, Petr Fořt 

Kniha plná praktických a zajímavých informací od našeho předního odborníka je určena především rodičům obézních dětí. Doporučuje i vhodné potraviny a výživové doplňky, navrhuje cvičení a jídelníčky se zajímavými dietními recepty.  

BULIMIE A ZÁCHVATOVITÁ PŘEJÍDÁNÍ, Peter Cooper 

Začarovaný kruh přejídání se a zvracení může svědčit o vážné poruše příjmu potravy. Kniha britského psychoterapeuta objasňuje, co bulimie znamená, a nabízí účinné a osvědčené postupy, jak tuto poruchu překonat.  

DIETY PŘI ONEMOCNĚNÍ MENTÁLNÍ ANOREXIÍ A BULIMÍÍ, Dagmar Benešová, Lenka Mičová

Lékařky vysvětlují příčiny a podstatu těchto onemocnění a přidává spoustu receptů pro pacienty, kteří s těmito problémy bojují.  

Autor:
  • Nejčtenější

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Potraviny, které nám škodí, i když se tváří jako zdravé

Zajímáte se o to, co máte na talíři? Chcete jíst zdravě? Tělo vám za toto předsevzetí poděkuje. V praxi to však často...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randím s sugar daddym. Mezigenerační vztahy nejsou jen o sexu a penězích

Premium Při „sladkém randění“, kde hrají hlavní roli postarší, finančně zabezpečený muž (sugar daddy) a mladá dívka (sugar...

Pět překvapivých zpráv o sexu. Kdo si víc užívá a kolik by měl měřit penis

Sex je součástí našeho života a zajímá nás víc, než jsme si mnohdy ochotni připustit. Co jste o něm možná nevěděli?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští muži mají smůlu. Řekové, Kanaďané a Súdánci jsou v sexu mnohem lepší

Sexuální turistika zažívá rozkvět. Ani Češkám už nestačí zdejší nabídka a chtějí víc než jen lepší průměr. Jestli i vy...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Elenka trpí vzácnou nemocí. Záchvaty jí může způsobit i radost

Čtyřicet pět minut. Tak dlouho trval první záchvat čtyřleté Elenky v jejích pěti měsících a byl prvním z mnoha, jež od...

Toxické látky kolem nás mohou unikat ze zdí i z nábytku, varuje expertka

Premium Proč jsou sklenice s potiskem, teflonové pánve nebo třeba goretexové oblečení nebezpečné? „Nejvíce nás zajímají látky,...

Ostrý zrak v každém věku. Co dělat, když je vám 20, 40 nebo 60 let

Mladé lidi většinou trápí krátkozrakost či dalekozrakost, ve středním věku pak začíná zrak slábnout kvůli presbyopii a...

Vyvíjíme metodu, díky níž bychom poznali rakovinu z dechu, říká docent Hajdúch

Premium Imunoterapie, biologická léčba... Nové objevy a technologie posouvají onkologickou léčbu vpřed mílovými kroky. „Občas...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...