Mám anorexii. Duše křičí, tělo křičí, jen mozek neposlouchá

Jsem jedináček, měla jsem krásné dětství a zdánlivě mi nic nechybělo. Zlom přišel na gymnáziu, kdy jsem najednou měla pocit, že už nejsem dost hubená a řekla si, že to změním. Čtenářka Lucie napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Snímek z doby, kdy jsem měla anorexii, teď mám opět recidivu nemoci a vypadám stejně. | foto: Archiv čtenářky

Odjakživa jsem byla spíš hubená holčička, která milovala sladké. Dnes mi přijde úsměvné, jak jsem nechápala dívky, které drží diety a nejí, protože jsem si život dobrého bez jídla nedokázala představit. V té době jsem vůbec netušila, jak se můj život od základů změní a jak velice brzy budu stát na hranici života a smrti.

Ve škole jsem chtěla být nejlepší, a proto jsem se hodně učila, abych měla samé jedničky. S příchodem na gymnázium se požadavky ve škole zvětšovaly, a proto jsem se začala víc a víc učit. Okolí ke mně vždy přistupovalo jako k „perfektní“ Lucce, která vždy vše zvládá, umí, a když něco chce, tak to dokáže.

Zlom přišel na začátku druhého ročníku, kdy jsem si vyzkoušela šaty do tanečních, které mi byly těsnější než dříve. Vzhledem k tomu, že jsem nepředstavitelný perfekcionista, tak jsem si řekla, že s tím přeci musím hned něco udělat – stačí jíst zdravě. Hned druhý den jsem začala plánovat zdravý vyvážený jídelníček. Snídaně - activia, svačina - 30 g ořechů, mrkev, oběd - špenát a večeře - zeleninový salát, 1 knäckebrot.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás, či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Plán zafungoval a zhubla jsem se svými 175 cm z 63 kg na 48 kg během půl roku. Dost jsem se za tu dobu hádala s rodiči, prosby, hádky, pláč, sliby – nic nepomáhalo. Nechápala jsem je. Vždyť jsem šťastná a dokonalá, co víc si můžu přát? Mohla bych zde popisovat moje myšlenky, jídelní rituály a výčitky, ale to bych jen opakovala příběhy ostatních anorektiček. Zásadní zlom, kdy jsem si uvědomila svoji nemoc, byl ten, kdy se anorexie zvrtla v záchvatovité přejídání s občasnými bulimickými záchvaty.

Začala jsem mít deprese, přemýšlela o své vlastní existenci, a proto jsem se rozhodla, že půjdu k psychiatričce. Okamžitě mi diagnostikovala mentální anorexii a deprese, ke kterým se postupem času přidala ještě panická porucha. Dostala jsem antidepresiva, která se u mě střídají jako na běžícím pásu.

Do konce čtvrtého ročníku jsem byla donucena přibrat na 55 kilo, což můj mozek radikálně odmítal. Celé gymnázium jsem tedy strávila učením, depresemi, nespavostí a pláčem nad tím, jak jsem tlustá. Velkým paradoxem bylo, když za mnou chodili známí a kamarádi a říkali: „Ty už jsi v pohodě, ne?“ A já přitom každý den doufala, že se ráno neprobudím.

Jsem v tom zase po uši

Mojí motivací bylo dokončit gymnázium a dostat se na právnickou fakultu, kde jsem plánovala začít nový život bez anorexie. To se ale nestalo. O prázdninách nastal relaps anorexie a já jsem v tom opět až po uši.

Okolí je neustále plné optimismu. „To zvládneš, jsi bojovnice!“, „Bojuj, to bude dobré!“, „Přeci chceš žít a být zdravá.“ Mám pocit, už nezvládnu ani jednu optimistickou frázi! Po čtyřech letech anorexie už opravdu nemám optimistické smýšlení.

V boji s anorexií mi pomohla meditace a cvičení, říká lektorka jógy

Lektorka jógy a indoložka Barbora Hu.

Znám všechny její důsledky. Ale to nestačí. Nestačí to jako motivace. Cítím se opravdu hrozně, že mě nedokáže nic přesvědčit, abych se sama začala snažit.

Na druhou stranu si uvědomuji, že nebýt anorexie a všech ostatních problémů, tak dnes nejsem takovou osobností, kterou jsem. Uvědomila jsem si, že smyslem mého života je pomáhat druhým lidem.

Chci lidem ukázat, že anorexie není o vychrtlých dívkách na pokraji smrti. Společnost si představuje anorektičky jako dívky, které váží 30 kilo. Po všech zkušenostech, sezeních u terapeutů, psychiatrů a psychologů si dovolím říct, že anorexie není nemoc o jídle. Anorexie dokonce není ani o váze, protože anorektička může mít jak 30, tak 80 kilo – anorexie je v hlavě. Ten tichý vtíravý hlásek, který vám přikazuje, co smíte sníst. Ten hlásek, který nikdy neutichá.

Ačkoliv sama netuším, kde začít, mojí nadějí a motivací je snaha ukázat dívkám ve stejné situaci, že v tom nejsou samy. Ale co považuji za nejdůležitější – nebát se mluvit, protože není ostuda trpět psychickou poruchou.

Sama jsem zažila hodně poznámek k mojí nemoci a trpím, když slyším společnost, jak se o psychických poruchách vyjadřuje.

Možná je to naivní, ale já věřím, že i kdybych pomohla jedné jediné dívce, tak tohle všechno má smysl. Věřím totiž, že vše se děje z nějakého důvodu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...