Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Psychopati lžou a manipulují. O jejich nápravu se nesnažte

  1:08
I když si to nemyslíme, jsou téměř všude kolem nás. A ty největší mnohdy ještě obdivujeme a uctíváme. Člověk je má spojené jen s masovými vrahy a nenapravitelnými lumpy. Ale skutečnost je jiná. Psychopati se neschovávají. Naopak chodí mezi námi s hlavou pyšně vztyčenou. Jak je poznáte a jak s nimi jednat?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Fotolia

Možná za to mohou filmy a seriály. Lidé si kvůli nim myslí, že psychopatem se může stát jen někdo opravdu velmi zvrhlý a úchylný. Někdo jako Hannibal Lecter z Mlčení jehňátek nebo Norman Bates z Hitchcockova Psycha. Ale skutečnost je jiná.

Podle vědeckých výzkumů je jeden člověk ze sta regulérním psychopatem. Pokud bychom si vzali jako příklad třeba Prahu, která má cca 1,3 milionu obyvatel, pak v metropoli žije takovýchto děsivých podivínů 13 tisíc. A to vážně není málo.

Je třeba si vysvětlit, kdo to ten psychopat vůbec je. Není to jen takový člověk, který vraždí, nebo se s radostí rýpe v lidských orgánech. Jde mu hlavně o moc, a to absolutní. Potřebuje, aby mu ostatní v podstatě patřili a on si s nimi mohl hrát jako s figurkami na šachovnici. Udělá pro to cokoli, jakkoli i kdykoli. 

A přestože jsou to vlastnosti velice zpupné a nečestné, v dnešní době, která je přece jen dost povrchní a krátkozraká, je za ně ještě velice často obdivován. Pojí se s tím vysoké pracovní pozice a často také bohatství, z něhož se těm, kdo ho mají i nemají, často zatočí hlava.

Problém psychopata je, že naprosto nehledí na nikoho jiného. Myslí jen na své vlastní uspokojení. A pokud k jeho dosažení musí pomyslně setnout hlavy, je mu to naprosto jedno.

Profese s největším zastoupením psychopatů

(podle britského psychologa Kevina Duttona)

 • Ředitelé společností, vysoký management a politici
 • Právníci
 • Pracovníci ve zvukových a vizuálních médiích (rádio a TV)
 • Obchodníci a prodejci
 • Chirurgové
 • Píšící novináři
 • Policisté
 • Duchovní
 • Šéfkuchaři
 • Úředníci 

Když se dostanete do blízkosti takového člověka, což bývá hlavně v práci, ale někdy i v soukromém životě, jedinou klid zachovávající možnou cestou je od něj utéct co nejdále.

Psychopata nenapravíte ani nepřevychováte. A jediný, komu bude ublíženo, budete vy. Abyste se tomu vyhnuli, musíte psychopaty správně odlišit od ostatních lidí. Tady je malý návod.

Manipulace a lež

Psychopati se snaží dostat ke svému cíli pomocí ostatních lidí. Aby jim sloužili, nalžou jim cokoli. „Zkoumal jsem na 160 psychopatů a naprostá většina z nich nepůsobila ani trochu odpudivým dojmem. Naopak. Byli příjemní, milí, zdvořilí a sympatičtí,“ vypráví psycholog a bývalý policista Matthew Logan.

„Vědí, jak si lidi omotat kolem prstu. Moc dobře poznají, kdo na co reaguje. S někým se musíte bavit o rodině, jiného pozvat na pivo. To všechno oni klidně udělají, ale nikoli z přátelství – jen proto, aby měli dalšího otroka,“ potvrzuje to i autorka psychologického blogu Suzanne Kane.

Proto mohou na každého působit jinak. Pro jednoho jsou boží taťuldové od kupy dětí, pro jiného hřebci neustále na lovu. Každému ukazují jinou tvář a mnoho lidí o nich mluví jako o extrémně okouzlujících jedincích.

Umí číst v lidech

Mezi psychopaty je překvapivě poměrně velká spousta amatérských psychologů. Dovedou odhadnout lidi a okamžitě najít jejich slabůstky. Když na to přijde, zvládnou je bez jakékoli výčitky svědomí využít a obrátit ve svůj prospěch, i když tak druhého jedince zničí.

„Většina normálních lidí má v případě, že činí něco nepěkného, černé svědomí. To se psychopatů netýká,“ říká odbornice.

Celebrity vykazující známky psychopatie

 • Tom Cruise (57)

Navenek se pořád směje a mává na lidi. Nemá však žádné přátele. A ti, co ho poznali, o něm mluví jako o pořádném manipulátorovi. 

 • Mel Gibson (64) 

Je velký samotář, jehož jedinou myšlenkou poslední doby je dělat co největší a nejlepší filmy ze všech. Na ostatní lidi je tvrdý, některé své ženy i bil. 

 • Naomi Campbell (50) 

I když se umí coby modelka na povel usmívat, nikdo s ní dlouho nevydrží – ať už v práci, nebo v soukromí. Svým podřízeným navíc sprostě nadává. 

Naopak psychopati postrádají jakoukoli empatii a city, a to i vůči sobě samým. I vlastní konání posuzují silně rozumově, často až přes míru. Tím pádem si vůbec neuvědomují, jak hluboce mohli někoho ranit na duši.

Jsou zákeřní

Pokud musíte komunikovat s psychopatem, buďte si jistí, že vám jednou ublíží. A bude to pravděpodobně ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. „Oni na takový moment vyčkávají, protože čím níže vás takzvaně skopnou, tím větší z toho mají radost. O to mocnější se cítí,“ říká Suzanne Kane.

Je jim jedno, jak to udělají, a nevnímají ani ohrožení sebe samých. Jednou z vlastností psychopatů totiž je, že necítí žádný strach. Pro všechno, co dělají, mají logické vysvětlení, kterému sami věří. A díky tomu se cítí neporazitelní. Nedokážou si představit více cest nebo způsobů řešení situace. Pro ně existuje jenom jedna cesta: ta jejich.

Hypnotizují vás

Pokud na vás psychopat mluví, cítíte se většinou jako mimo své tělo. Největší jejich zbraní je přesvědčivost. Většina z nich se vám dívá přímo do očí a neuhne ani o píď, jako by vás chtěli uhranout. Tím se snaží dát všemu, co vypráví, mnohem větší důraz.

„Na druhou stranu je malé procento těch, kteří se vám do očí opravdu vůbec nepodívají a naopak si jedou to svoje a je jim jedno, co na to říkáte. Je jich méně, ale dost jich najdete třeba mezi politiky. Opakují sice svou pravdu, ale když jde do tuhého, uhnou očima,“ upozorňuje Matthew Logan.

Je tedy velice těžké člověka s takovými vlastnosti poznat a držet se od něj dál. Na první pohled nevypadá nijak nebezpečně a většinou nenosí u sebe ani střelnou zbraň. Nevyléčitelně vás zranit umí i tak. A často to bolí ještě víc.

Nepleťte si je se sociopaty

Mají sice docela dost společného, ale v některých zásadních věcech se od sebe podstatně liší. Zatímco psychopat se psychopatem už rodí, protože se mu nevyvine jistá část mozku, sociopata může z jakéhokoli člověka udělat okolí nebo společnost. Takoví lidé mají za sebou většinou nějaká traumata, zneužívání a jiné tragické události. Psychopat ví, že dělá špatné věci, ale nemá výčitky. Sociopata na druhou stranu občas napadne, že by něco dělat neměl, ale nemůže si pomoci. Zatímco psychopata hned nepoznáte, protože bývá milý a okouzlující, sociopat v lidech už po krátké době nevyvolává důvěru. Straní se společnosti, je nemluvný a nedůtklivý a nedokáže zapadnout do žádného kolektivu. Často je bez práce, nebo ji neustále mění, protože není schopen si ji udržet. 

Autor:
 • Nejčtenější

Infarkt? Hlavně se neradit s doktorem Googlem, říká kardioložka Adámková

Premium Zdravě jíst, méně solit a rozumně cvičit. Alkohol pít minimálně, kávu střídmě a nikdy nekouřit. Tak by se dal shrnout...

Nebuďte za diblíka ani obhroublici. Stárnout lze s grácií, šarmem a elegancí

Věk je sice jen číslo, ale jsou tu jisté hranice. To, co jste si mohla dovolit nosit nebo dělat ve dvaceti, už pro dámu...

Nejsou kalhotky jako kalhotky. Jaké spodní prádlo vybrat pro sport?

Při pohybových aktivitách je základem dobře padnoucí prádlo, které nikde neškrtí, ale zároveň není příliš...

Myslela jsem, že mám virózu. Málem mě zabil meningokok

Když jsem onemocněla, myslela jsem, že mám jen běžnou virózu. Připravovala jsem se na maturitu a tak jsem nechtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě vypadávaly vlasy v trsech, kvůli napleteným koňským žíním

Sedmadvacetiletá Lacy Price si nechala naplést umělé vlasy v salonu. Vše se jevilo v pořádku. Po pouhých dvou umytích...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

 • Další z rubriky

Při závodech jde o život. Tehdy jsem nejsvobodnější, říká ultrabikerka

Na kole zdolali s přítelem čtrnáct osmitisícovek, závodila za polárním kruhem a projela napříč Amerikou, dvakrát stála...

Do scénářů fušuju od Ordinace, do Matek jsem promítla sebe, říká Nováková

Premium Do diváckého povědomí se zapsala díky seriálu Bylo nás pět, ve kterém si zahrála roztomilou malou cukrářku Evičku...

Andělská pěst. Život se mnou není jednoduchý, jsem děvče od rány, tvrdí boxerka

Premium Říká se jí Andělská pěst. Oprávněně. Fabiána Bytyqi je sice milá drobná blondýnka, ale také držitelka titulu mistryně...

Profesionální vrba: Někdy je lepší svěřit se cizímu člověku, který nesoudí

Premium Zatímco majestátní strom dokáže lidem naslouchat, Pavla Freij přidá i radu, tedy pokud o to stojíte. Co má Pavla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...