Na hranici čistoty a nemoci. Pozor, ať vás záliba v uklízení nepřeroste

Není nic špatného na tom, když má někdo doma vypulírováno. Ostatně – v tomto období je důkladný úklid po Vánocích přímo žádoucí. Jenže někdy se z pořádkumilovnosti stane přímo obsese. Posedlost uklízením je nemoc. Naštěstí se dá léčit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Smysl pro pořádek je určitě dobrá věc. Když člověk žije v čistém a upraveném prostředí, dokonce se pak podle průzkumů tolik nestresuje a nemá tendence v životě propadávat chaosu. Někomu je tento postoj vrozený víc, jinému méně. „Ovlivňuje to genetika a také výchova,“ popisuje stav věcí psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.

Má to však velké ALE. Ola byla od dětství velmi pořádkumilovné dítě. Jenže v dospělosti se to zvrtlo. Hned, jak ráno vstane, převlékne ložní prádlo a matrace i postele pečlivě zbaví veškerých vlasů, jež na nich mohly během noci uvíznout. Vyluxuje, umyje záchod i celou koupelnu a snídani si raději ani nedělá, aby nemusela šúrovat v kuchyni. Práce je pro ni jen oddálením dalšího úklidu. „V podstatě to nechci dělat. Ale nemůžu si pomoct,“ říká.

Migrény a nechutenství

Problém je, že tím trpí nejen její vztah, ale také zdraví. „Pořád se jenom honím, aby bylo všechno čisté a urovnané. Mám migrény, trpím nechutenstvím,“ přiznává. Navíc se jí na rukou dělá vyrážka, což je následek jejich neustálého máčení ve vodě a saponátu. Je tu i další překvapivá překážka. „V bytě se takto může vytvářet až sterilní prostředí, které nepřispívá přirozené imunitě,“ varuje odborník. Naopak – tělo obranyschopnost ztrácí.

Ola je jednou z žen, která by svojí klícku neopustila, protože nikde jinde není tak čisto jako u ní. Při sledování některých reality show na toto téma je běsná. Právě pořádek se v nich řeší často. Vzpomeňte třeba na Prostřeno a jeho klasické šmejdění, kde je každý náhle vrchním hygienikem a ví nejlépe, co to znamená uklizený byt. Anebo je tu oblíbená Výměna manželek. Právě špindíry nejvíc fascinují a stávají se paradoxně chvilkovými celebritami.

Třeba Věra z Milovic měla všude doma nánosy nečistot, jídlo skladovala za oknem a její děti si ani neuměly vyčistit zuby. Pavla z Ostravy zase šokovala rozbitým nábytkem a plísní v akváriu. Pro Olu by jen minuta v jejich bytech byla prvním krokem k nalomenému psychickému zdraví. Ovšem sama uznává, že i její opačný extrém je špatný.

Obsedantně kompulzivní porucha

  • Jedná se o neurotické onemocnění, které z člověka dělá otroka svých vlastních myšlenek. Pacient má nutkavou potřebu, že musí něco udělat a pokud se to nestane, přepadá ho úzkost, pocit zmaru a vlastní ubohosti. Většinou se objeví mezi 20-26 rokem života a týká se mužů i žen, i když příslušnice něžného pohlaví jí trpí častěji.
  • Není to o tom, že by si daný člověk neuvědomoval, že jeho nutkání je nesmysl. Naopak – moc dobře to ví, ale nemůže si pomoct. To ho opět utvrzuje v tom, že není silná osobnost, což spolu ale nemusí souviset.
  • Nemusí se jednat jen o uklízení. Lidé trpící tímto stavem mají také extrémní strach z virů a bakterií, odmítají si podat s ostatními ruce, nikdy se nedotýkají madel v MHD ani klik u dveří. Krajním projevem je pak to, kdy si pacient do krve seškrabuje kůži z těla, protože mu připadá špinavá. V léčbě pomáhají léky, bylinky i homeopatika, konzultujte to ale s lékařem.

Otázkou je, jak to řešit. Předně je potřeba říci, že chorobné uklízení je projevem obsedantně kompulzivní poruchy a s tou je vždycky dobré se svěřit do rukou odborníků. Ti nejlépe posoudí, s čím vším tento stav souvisí. Z praxe totiž vědí, kde začít.

Nepořádek v životě

„V podstatě se u této poruchy ve většině případů jedná o náhradní snahu vyřešit si pocit nepořádku ve svém vlastním životě. Jde hlavně o strach z chaosu či z toho, že se věci vymykají mé kontrole,“ uvádí Jan Kulhánek.

Nejtěžší je zjistit, co takový člověk potřebuje v životě změnit. Odhalit, co ho s železnou pravidelností uvrhne do stresu, který není schopen zvládnout, a tak se bez zapojení rozumu vrhne na činnost, díky které může na nesnáze zapomenout. A tou je právě úklid.

Většina odborníků radí, abyste se pokusili v případě, že máte s uklízením tento problém, nahradit ho jinou aktivitou. „Lidé s touto poruchou jsou většinou sami. Nemají přátele, koníčky, neznají jinou zábavu,“ uvádí psychoterapeutka Elaine Ryan. Proto je potřeba začít tyto věci hledat. Bude to těžké a možná to opět nezvládnete bez pomoci specialisty. Nutkání nejdříve uklidit a pak teprve někomu zavolat a jít na kafe bude totiž často nepřekonatelné.

„Dobrým prvním krokem je pokusit se ono šúrování alespoň o nějaký čas odložit. Nevhrnout se do něj hned po příchodu domů, ale třeba až za hodinu. Je to takový kompromis, který se dá zvládnout, a přitom už se jedná o posun k lepšímu,“ popisuje jednu z možností odbornice.

Pobavte se o své posedlosti také s někým blízkým a poproste ho, zda by vás nemohl trochu krotit. Ale pozor – možná se brzy dostanete do situace, kdy vám bude jeho snaha vadit a začnete se kvůli tomu hádat. Proto to musí být člověk dostatečně silný, kterému to nebude líto a bude si umět na vás došlápnout.

ilustrační snímek

„Mít takovou osobu po svém boku je skoro zázrak,“ uznává psychoterapeut Mark Tyrrell a pokračuje: „Většinou jsou totiž partneři a rodina chorobně uklízejícího člověka celou tou situací otrávení a vyčerpaní a raději si zalezou do kouta, pokud tedy už svou drahou pořádkem posedlou polovičku dávno neopustily.“ I to se totiž často stává.

Pokud tedy patříte do skupiny lidí, kteří s těmito projevy obsedantně kompulzivní poruchy bojují, nestyďte se za to a vyhledejte pomoc. Existuje. A aspoň od sebe neodeženete lidi, kteří vás milují.

Je pro vás úklid důležitý?

celkem hlasů: 229

Nejslavnější televizní uklízecí maniaci

  • Adrian Monk: Slavný seriálový detektiv ze San Francisca v podání okouzlujícího Tonyho Shalhouba (68) má údajně na 312 fóbií. To, že kolem sebe nesnese ani smítko, je jen jednou z nich. Monk se děsí také mléka, pije jen jednu danou konkrétní vodu a jeho strach z výšek je paralyzující.
    „Bylo těžké hrát tu postavu a nezbláznit se z toho,“ směje se herec, který se do Monka převtěloval v letech 2002 - 2009. Přesto tvrdí, že to byla krásná práce.
  • Monica Geller: Jakožto jedna z Přátel se nám Monica alias Courteney Cox (57) zaryla do paměti. Kromě toho, že skvěle vařila, mluvila extrémně nahlas a neustále se pošťuchovala s bráchou Rossem, měla ještě jednu typickou vlastnost. Byla doslova posedlá uklízením.
    Dokonce hodnotila místa, která navštívila, podle své vlastní stupnice. »Monikovsky« čisté bylo čistější než po návštěvě hlavní hygieničky.
Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...