Matky na vedlejší koleji. Co dělat, aby se dítě nestalo rozvracečem vztahů

  • 8
Mateřství bývá přelomovým obdobím v životě ženy. Společně s dítětem do jejího světa přichází radost, nekonečná láska i návaly emocí. Někdy však také izolace, pocit osamění a narušení dosavadních vztahů, od toho partnerského přes rodinné až po přátelské. Co dělat, aby láska i kamarádství tuto zkoušku ustály?
Ilustrační snímek

Místo mozku dudlík

„Ona všechno moc prožívá!“„Dělá, jako kdybych nevěděla, jaké to je mít dítě…“ „Tímhle přístupem se z toho zblázní.“ Obdobné negativní komentáře slýchají novopečené maminky nejen od kolegů a přátel, ale někdy i od členů vlastní rodiny.

Odstřihnout pouto s dotyčnou, protože je najednou nějaká jiná, vypadá někdy jako ta nejsnadnější cesta. Ovšem než tak učiníme, je dobré se zamyslet. Pochopit, proč najednou nemůžeme s nejlepší přítelkyní, sestrou či manželkou najít společnou řeč a naše emoční propojení ochladlo.

„Ať už žena přichází do mateřské role z jakékoli předchozí pracovní či vztahové zkušenosti, tento krok mění veškeré dosavadní zvyklosti. Každodenní realita ji může vzdalovat také od představ či plánů, které měla ještě před porodem,“ nastiňuje změny týkající se mateřství Michala Rosinová, psychoterapeutka ve výcviku a systemická koučka z Institutu moderní láska.

Kromě velkého energetického deficitu způsobeného těhotenstvím, porodem, noční péčí o miminko, je žena vystavena i velkému hormonálnímu koktejlu, který může velmi individuálně ovlivňovat její chování, reakce nebo schopnost se soustředit.

Práce, svoboda, cestování i nefunkční vztahy. Proč ženy odkládají mateřství

„K tomu si ještě připočtěte přirozené obavy o pohodlí a zdraví miminka i naprosto neuvěřitelné množství informací, které je nutné vstřebat. A pak je tu samotné tělo ženy po porodu, péče o domácnost, vaření, vyrovnání se s radami okolí i důraz na dokonalost,“ dodává terapeutka.

Upozorňuje také, že tlak okolí může být dvojsečný. Na jednu stranu máte být perfektní máma, manželka, dobře vypadat, rozvíjet se, nebýt „jen na mateřské“. Na druhou stranu ovšem, když se zmíníte, že pracujete, tak zase můžete čelit označení krkavčí matka.

„Z takového výčtu se zamotá hlava kdekomu. Mateřství je prostě zkušenost jednoduše nepřenositelná a navíc velmi individuální ve vnímání a prožívání každého člověka,“ vysvětluje Michala Rosinová.

Stát se rodiči je životní etapa, která s sebou přináší něco krásného, ale i...

Dítě všechno změnilo

Další rovina je ta vztahová. Některé páry věří, že potomek jejich vztah zlepší, ratolest má fungovat coby náplast lásky. Jenže ono to často takto nefunguje a realita je naprosto jiná. Problémy navíc vyvstávají i v jinak pevných, kvalitních a doposud harmonických svazcích. Říká se, že s příchodem dítěte se vztah jako takový ocitá často na druhé koleji.

„Pro pár samotný a jejich soužití se velmi často stává velkou výzvou už samotná snaha o početí. Umět se společně vyrovnávat s případným vleklým obdobím, kdy se nedaří, či procházet procesem umělého oplodnění, je velkou výzvou pro vzájemné pochopení a samotnou dynamiku vztahu,“ říká koučka.

Pozor na nenápadné sabotéry vašeho vztahu. Mohou být roztomilí a v pyžamku

Už v takové fázi vztahu se mohou objevit trhlinky, které bez zacelení vzájemnou komunikací a pochopením mohou postupně přerůst v ochlazování vztahu a partnerské odcizení.

Dítě podle ní změní dynamiku soužití, a když je malinké, „vcucne“ velkou část energie vztahu. „V takovém období je důležitý vzájemný respekt. Oba rodiče by měli mít na paměti to, že jsou tady pro sebe jako partneři, nejen jako matka a otec,“ apeluje koučka na důležitost práce na vztahu.

„Ano, pravděpodobně nějakou dobu nebudete mít možnost chodit do kina, na večeře, nepůjde jen tak odjet na prodloužený víkend mimo domov. Může se stát, že muži budou raději chodit okolo jen po špičkách s obavou se ozvat, ženy mohou být naopak natolik pohlcené únavou, náročnou prací, stresem a péčí o dítě, že přestanou vnímat, co se děje kolem nich,“ vyjmenovává Michala Rosinová.

„Velmi často do těchto všech okolností, které přináší samotné těhotenství a rodičovství, vstupují naše naučené vzorce a předpoklady, které si neseme z vlastních rodin,“ upozorňuje.

Velké neshody pak mnohdy přicházejí s nesourodými přístupy k výchově, kdy třeba jeden z partnerů bez vysvětlení upřednostňuje respektující přístup a druhý se drží obvyklých výchovných postupů, ve kterých sám vyrostl.

S notnou dávkou tolerance, pochopení a upřímnosti lze zachovat lásku i...

Ona o pomoc nestojí

Zvláštní kapitolou je pak přátelství, zvláště v případě, že jedna z kamarádek ještě sama nemá děti. Zmizí společná témata i společně trávený pohodový čas. Mnohdy může dojít i k nedorozumění či zbytečným roztržkám.

V tomto případě Michala Rosinová doporučuje hlavně vzájemný respekt. „Je dobré zkusit se podívat na svět toho druhého bez svých vlastních představ a předpokladů, zbavit se domněnek a polopravd. Nevzdávejte zájem a podporu, i když to napoprvé neklapne,“ radí.

„Dnes už víme, že takzvaná nukleární rodina není zcela funkční koncept. Především žena je s potomkem izolovaná na rodičovské, což nepodporuje zdravou psychiku. Dítě by mělo poznávat rozmanité vztahy, učit se je postupně navazovat a objevovat, jak to funguje mimo domácí systém. Zkuste dát důvěru kamarádkám, rodině i dítěti, že si mohou spolu sami užít třeba výlet do ZOO,“ navrhuje terapeutka.

Srdeční Blíženci i velkorysí Lvi. Která znamení jsou nejlepšími kamarády?

Pokud jste kamarádka novopečené maminky, je také vhodné nepřicházet jen s hotovými nabídkami, kdy musí druhá strana vysvětlovat, proč to nejde, ale buďte připravena otevřít se i možnosti výpomoci jinde než kolem dítěte. To může ve výsledku pomoci nejvíce.

„Vzít třeba spící miminko v kočárku ven je sice úžasné a můžeme si myslet, jak ušlechtile pomáháme, ale realita, kde naše kamarádka opravdu potřebuje podporu, se může skrývat úplně někde jinde,“ vysvětluje koučka, která je sama maminkou batolete.

Podle ní by se matky neměly bát více otevřít, dobré je pokusit se vyjádřit nahlas svá přání, nedusit v sobě, co je trápí. „Komunikujte, i když máte pocit, že druhá strana tomu nemůže rozumět. Snažte se společně vymyslet, jak si užít čas společně s kamarádkou i dítětem. Navrhujte varianty a buďte otevřená návrhům druhé strany,“ pobízí Michala Rosinová.

Nakonec čas běží a za několik let se může situace obrátit a dnešní single kamarádka třeba bude ráda za pomoc i podporu, kterou dovede poskytnout jen opravdu blízký člověk. Byla by škoda přerušit letité vazby jen proto, že v jednu chvíli se naše životy dokonale nezrcadlí, nemyslíte?

Jaký vliv má dítě na vztah matky s partnerem nebo přáteli?

celkem hlasů: 296