Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat děti jeho návštěvníků. Jde o upřímný pokus o příměří s rodiči, kteří udrží své děti na uzdě, nebo naopak o zástěrku, která ve skutečnosti přítomnost dětí nepřímo zakazuje?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V dnešní době, kdy se potřeby dětí na rozdíl od minulosti dostaly viditelně do popředí v podobě dětských koutků, přebalovacích pultů a jiných vychytávek v restauračních zařízeních, vyvolalo sepsání pravidel pro rodiče pořádné pozdvižení.

Bistro Marthy´s Kitchen, které bylo ještě před pár dny poměrně neznámé, dnes plní stránky deníků, magazínů a sociálních sítí. A mohutná vlna protichůdných reakcí naznačuje, že jde o téma, které nechává chladného málokoho. I proto, že nepřímo naráží na problematiku dnešní, pro někoho až příliš liberální výchovy.

Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče

Vedení bistra apeluje na rodiče nejen v otázkách týkajících se skladování kočárků nebo přebalování na látkových sedačkách, ale odkazuje také na úroveň dětského stolování. Do bistra mají mít přístup pouze děti, které umí stolovat tak, jak se v lepším podniku očekává. Kromě bot a zbytků jídel na židlích se požadovaná úroveň už dále nerozvádí a je tedy na rodičích, aby způsoby stolování svých potomků sami zhodnotili.

„Nepřejeme si, aby vaše dítě rušilo křikem, pláčem nebo pobíháním naše hosty. Víme, že si to nepřejí ani naši hosté,“ dodává vedení, kterému očividně došly s dětskými návštěvníky nervy. Podle vedení bistra jsou všechny zmiňované body stále se opakující skutečností a není výjimkou, když matka přímo u stolu přebaluje své dítě.

Pod příspěvkem, který do této chvíle nasbíral na Facebooku téměř čtyři tisíce lajků, se strhla tak vyostřená diskuze, že provozovatelé bistra museli vypnout komentáře.

Pravidelná zákaznice bistra, kterou se nám podařilo kontaktovat, označila příspěvek za „nečestný a zavádějící“. „Kdo má děti, tak moc dobře ví, že jejich chování lze kočírovat jen zčásti. Člověk by pak nemohl dělat nic jiného a pokud si chce užít pohodový brunch nebo odpolední kávu, musí své děti jednoduše nechat doma,“ říká.

Ilustrační snímek

„Vedení mělo prostě férově napsat, že upřednostňuje hosty bez dětí, a ne se odvolávat na uhlazené způsoby dětského stolování, protože něco takového prostě neexistuje,“ vysvětluje žena a dodává, že ji nečestnost vedení jejího oblíbeného podniku zklamala.

„Je super, že se nějaká restaurace odvážila nahlas říct, že chování všech těch liberálních matek není v pořádku a oficiálně se nazvala baby-unfriendly,“ píše naopak jedna z uživatelek na sociální síti a reprezentuje tak část společnosti, které s dětmi navštěvující restaurace došla jednou pro vždy trpělivost.

Česko jako světový milovník dětí

Česká republika se přitom řadí mezi nejvíce kids-friendly země v Evropě, potažmo ve světě. Podobná koncentrace hřišť a dětských koutků v rámci stravovacích podniků se vidí málokde.

Česká legislativa navíc neumožňuje vyloučit návštěvníky na základě věku. Na rozdíl od ubytovacího zařízení by takové jednání bylo považováno za diskriminační, přestože jinde ve světě je zákaz vstupu dětí do restaurací běžnou praxí.

Otázkou je, zda právě vysoká tolerance k dětem nenutí podniky jako Marthy’s Kitchen uchylovat se k sepsání pro mnoho rodičů „nesplnitelných“ pravidel. K ukotvení zákazu vstupu dětí do restaurací se podle reakcí přiklání poměrně velká část společnosti.

„Chodím zásadně do podniků, kde je co nejméně dětí, i když dnes už to není co to bývalo a děti najdete prostě všude,“ stěžuje si postarší pán. Přidávají se ale i samy matky, které rozumí tomu, že jejich dítka mohou lézt na nervy nejen návštěvníkům restaurací, ale i samotné obsluze.

Dítě v restauraci: po čem touží rodiče a po čem ostatní hosté?

„Je naprosto v pořádku vymezit se proti nevychovaným dětem. Horší je, když si podniky hrají na baby-friendly, mají dokonce dětský koutek, a přitom je z nenávistných pohledů obsluhy jasné, jak moc je naše děti v jejich podniku obtěžují,“ popisuje mladá matka, která se pravidelně v restauracích s dětským koutkem setkává s pasivní agresivitou personálu.

Hlasy matek z druhé strany však zní stejnou silou. Podle některých stojí omezování nebo přímo zákaz vstupu dětí proti socializačnímu procesu, který je pro správný vývoj dítěte nebytný.

„Děti bychom neměli ze sociálního života vyčleňovat. Jsou naše budoucnost, tak proč je odstrkovat. Dobrému chování se musí učit doma, ale určitě není od věci vzít je občas i ven a demonstrovat kulturní chování i na jiných,“ přiklání se k liberálnímu názoru muž, který sám děti nemá.

„Mé děti si stejně jako každý jiný zaslouží stolovat v hezkém prostředí. Měly by mít možnost jíst i slavit na veřejných místech bez toho, aniž by na sobě cítily pohledy ostatních, kteří si myslí, že by měly být někým jiným, někým lepším, tišším a méně postřehnutelným,“ vymezuje se na toto téma také britská spisovatelka dětských knih Rachel Toalsonová a vyvolává tak další ohnivou diskuzi na téma, kde končí dětská svoboda a začíná svoboda dospělých.

Černá ovce, nebo průkopník nové doby?

Samo vedení bistra nejspíš netušilo, jak velkou reklamu samo sobě vyvěšením kontroverzních pravidel pro rodiče udělá. Otázkou je, zda za jejich zveřejněním stál upřímný zájem uvítat respektující rodiče, nebo zda je vedení stejně jako velké většině rodičů jasné, že dítě chovající se za každých okolností dobře je vzácnou výjimkou.

Rodič, nebo kamarád? Liberální výchova vám lásku dětí nezaručí

Pokud ano, mělo podle většiny komentářů sebrat odvahu a stejně jako hrstka dalších podniků vyjít s barvou ven, tedy oficiálně upřednostnit zákazníky bez dětí. V dnešní baby-friendly společnosti se však podobné věci nenosí. Podniky se naopak předhánějí, kdo bude k malým zákazníkům vstřícnější, což může být výhodou nejen pro děti samotné, ale i pro rodiče, kteří se po narození dětí mohou cítit izolovaní a vyčlenění ze zbytku společnosti.

Nelze nejspíš očekávat, že se rozkol české společnosti vyřeší přes noc. Marthy’s Kitchen svým vyjádřením každopádně vyvolalo revoluci, ke které se buď časem ostatní podniky začnou přidávat, nebo naopak zůstane „černou ovcí“ v české společnosti, která fandí dětem vždy a všude mnohem více než většina zemí v Evropě.

Jaká pravidla by podle vás měly v restauraci dodržovat rodiny s dětmi?

celkem hlasů: 21048
Autor:
  • Nejčtenější

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

15. června 2024

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem...

Važte si Vah i Býka. Čtyři znamení zvěrokruhu, která jsou pro vztah poklad

9. června 2024

Pokud žijete ve vztahu s někým kdo se narodil v jednom z následujících čtyř znamení, máte vyšší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dvojnásobná máma měla dvojitá ňadra, nepovedená plastika ji zohyzdila

11. června 2024  8:45

Sedmatřicetiletá Piper z Arkansasu si nadělila plastiku prsou poté, co se jí podařilo po porodu...

Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Své děti uživím sama, míní Hanychová

11. června 2024

Jde zvládnout péče o tři potomky se třemi různými tatínky? Jak zvládnout rodičovství a přitom...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Žena sdílí bizarní dietu, podařilo se jí extrémně rychle zhubnout

15. června 2024  12:23

Dvojnásobné devětatřicetileté matce Courtney Luna z Kalifornie se podařilo shodit pětadvacet kilo...

KVÍZ: Oslavte den otců hravě. Poznáte slavné filmové tatínky?

16. června 2024

Být tátou není vždycky snadné, od mužů to vyžaduje hodně sebezapření, zodpovědnosti, důvtipu, ale...

Sedm zlodějů spánku. Zapomeňte na čokoládu, čaj i brokolici

16. června 2024

Nemalá část populace se dnes potýká s nedostatkem spánku. Na vině může být pracovní vypětí, shon,...

OBRAZEM: Sexy pózy v podání Gigi Hadidové

16. června 2024

Dokonalé poprsí, pas i boky. To je topmodelka Gigi Hadidová, která se za své křivky rozhodně nemusí...

Žena sdílí bizarní dietu, podařilo se jí extrémně rychle zhubnout

15. června 2024  12:23

Dvojnásobné devětatřicetileté matce Courtney Luna z Kalifornie se podařilo shodit pětadvacet kilo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...