Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se Manhattanem táhla vůně husy i čeština, přibližuje Český New York

  11:55
O osudech českých imigrantů v New Yorku vypráví nová kniha Český New York. Badatel a historik Martin Nekola do New York City zavítal poprvé v roce 1995. Od té doby město navštívil více než dvacetkrát. Nyní mu zasvětil i knihu, kterou vydalo nakladatelství Universum.
Pohled na Central Park a Upper East Side na Manhattanu

Pohled na Central Park a Upper East Side na Manhattanu | foto: Profimedia.cz

Ve své rodině však není prvním, komu dnes osmi a půl milionová metropole učarovala. Devět let tam žila už jeho prababička. Z Březové na Zlínsku zamířila za oceán v roce 1913.

„Agenti lodních společností od šedesátých let devatenáctého století objížděli český venkov a lákali lidi do USA. Za bohatstvím, pozemky… Život tady nebyl jednoduchý a lidé odcházeli z různých důvodů – politických, náboženských i ekonomických. Hodně rodin do cesty investovalo všechno, zadlužili se a pak bohužel mnohdy v Hamburku zjistili, že je někdo napálil a skutečné lodní lístky nemají,” popisuje Nekola.

Tím však nejistota nekončila. Většina Čechů si tehdy jen těžko mohla dovolit první třídu, dva až pět týdnů cesty se tak tísnili v podpalubí, někteří dokonce cestu kvůli různým onemocněním nepřežili. „Stávalo se, že z rodin až do USA nedorazili všichni členové,” vysvětluje.

Případ prababičky Martina Nekoly to však nebyl. „Když se v létě vrátila na prázdniny domů, způsobila v kraji skoro pozdvižení. Jako ta dívka, co se vrátila z Ameriky, byla velmi obletovaná, měla samé nabídky k sňatku. Zpět už se nevrátila, protože na tancovačce potkala mého pradědečka a rozhodla se zůstat,“ vypráví badatel.

Do USA Češi tehdy nejčastěji mířili z Hamburku nebo Brém, v mnohem menší míře třeba i z Terstu nebo Rijeky. Ti, kteří hledali za Atlantikem obživu spíše v zemědělství, měli namířeno do Galvestonu v Texasu, New Orleans a dál na středozápad, ti zvyklí na městský život a práci v továrnách zas mířili do New Yorku a dalších průmyslových měst, jakými bylo Chicago nebo Cleveland.

Od 70. let 19. století v New Yorku velmi dobře fungovala česká komunita. „Skoro ani nebylo nutné umět mluvit anglicky. Běžně jste si mohli nakoupit v českém obchodě, přečíst si české noviny, jíst české jídlo. Pocit odtržení od domova nemusel být tak silný,” upřesňuje Nekola. Český život v New Yorku bujel především ve čtvrtích Yorkville nebo Astoria. První jmenovaná čtvrť na Upper East Side přitom v současnosti patří k nejdražším i nejvyhlášenějším adresám na světě.

Podívejte se do Českého domu v New Yorku. Stál nás 760 milionů

Dnes už tam českou stopu připomíná jen Česká národní budova, kde sídlí generální konzulát a České centrum, nebo Sokol New York. „Čechů tam žije minimum,” upozorňuje Nekola. Není tomu však tak dávno, co si tamní starousedlíci pamatovali čtvrť sahající od 65. po 77. ulici jako oblast, kde „dokonce i policajti mluvili výhradně česky a během svátků celé sousedství vonělo pečenou husou”.

„Američané s českými kořeny ve venkovkých oblastech mají ke svému původu bližší vztah než lidé ve městech. Česky sice po čtyřech nebo pěti generacích nemluví téměř nikde, v Nebrasce nebo Kansasu jsou ale na svůj původ patřičně hrdí a drží některé české tradice – barví vajíčka, vaří z babiččiných receptů nebo si oblékají kroje při různých krajanských akcích,” přibližuje.

Jedním z prvních Čechů, který se octl na území dnešního New York City už v první polovině sedmnáctého století, byl Augustin Heřman z Kokořínska. Výrazněji se však Češi do tamní historie zapsali až později. Jmenovat lze Františka Vlasáka, jenž se stal obchodním partnerem prvního multimilionáře Johna Jacoba Astora a vybudoval pod jménem Francis Lassak prosperující kožešnické impérium. 

Leopold Elitz z pražské židovské rodiny, který emigroval roku 1843, se zase stal zakládajícím členem Amerického institutu architektů a mimo jiné navrhl budovu kapitolu státu New York v Albany. Obecně se v devatenáctém století Češi silně prosazovali v tabákovém průmyslu. Nekola dokonce upozorňuje, že „přední tabáková firma Kerbs & Spiess přímo do Sedlce vyslala své zástupce, aby provedli nábor”.

Na návštěvu „Bohemky“

Úspěšných Čechů, kteří v New Yorku našli domov, lze samozřejmě jmenovat mnohem více – nejen z průmyslových, ale i uměleckých oborů. Od Gustava Mahlera, Emmy Destinové, přes Miloše Formana a Ivana Passera až po Petra Síse nebo Adama Plachetku. Obzvlášť složitý byl vstup do země pro Jiřího Voskovce v roce 1950. Do USA sice mířil už popáté, politické udání jej však na imigrační stanici na Ellisově ostrově zdrželo dlouhých jedenáct měsíců. Sám kvůli tomu až do konce života odmítal navštívit Sochu svobody, na kterou je z pověstné „přestupní stanice“ výhled.

Našincům, kterým se v New Yorku zasteskne po domovině, doporučuje Nekola návštěvu „Bohemky“ neboli Bohemian Beer Garden v Astorii. „Je to pivnice s venkovní zahradou, kam se vejde asi tisíc lidí. Lidé si tam rádi zajdou posedět pod kaštany a lípy,“ říká. Hned vedle v budově dodnes funguje česká škola. Dvě hodiny od New Yorku směrem na Long Island se pak nachází osada Bohemia se sochou Mistra Jana Husa, „kde na člověka česká historie doslova dýchne“.

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiktivní román měl být jen vtip. A on se stal bestsellerem, líčí spisovatel Kyša

15. dubna 2024

Premium Úspěšným spisovatelem se stal na základě aprílové mystifikace. V žebříčku nejprodávanějších fantasy...

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Předobraz dívky 50. let, Třískova Julie. Tomášová oslaví pětadevadesátiny

16. dubna 2024  14:10

Divadelní i filmoví diváci obdivovali její křehkou krásu, uchvacovala však také uměleckým projevem....

Asi se už budu víc cenzurovat. Proč dávat bulváru náboje, říká Mirai Navrátil

16. dubna 2024

Rozstřel Českým éterem zní melodie kapely Mirai už deset let, v pátek vydali novou desku Tomodachi a před...

Jeho prastrýc založil Primeros, teď Nicholas Lowry provází Identitou

16. dubna 2024

Čeští filmaři právě dotočili první celovečerní projekt s názvem Identita. Film o českém grafickém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...