RECENZE: Vratné lahve, takový lepší a nahořklý Kolja

Fotografie z filmu Vratné lahve (2007) | foto: Falcon
Režisér Jan Svěrák se ukazuje jako šikovný dramaturg i psycholog, když otce Zdeňka Svěráka donutil původní scénář přepsat.
Minulé vůdčí téma, donkichotský boj proti moderním strojům, hrozí slzavě ublíženou moralitou z jiné éry; zato boj s vlastní smrtelností je věčný. A scenárista se sice musel v nové verzi vyprodat osobněji, což možná bolelo, ale filmu to viditelně prospělo.
Vratné lahveČeská republika / 2007 / 103 minut Režie: Jan Svěrák Hrají: Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Macháček, Pavel Landovský, Jan Budař, Nella Boudová, Jana Plodková |
Jak neslavně mohly celé Vratné lahve dopadnout a čeho se režisér asi bál, ukazují pouze úvodní minuty. Diváka až přepadne strach, jestli se film odlepí od kazatelských klišé, jež sebelítostivou žumpu zkažených mravů dokumentují drzými dětmi nedotknutelných sponzorů a fracky, kteří nepustí penzistu v autobusu sednout.
Ale sotva se typický rek Zdeňka Svěráka, učitel literatury, rozloučí se sborovnou, kde zanechá skvělého Jiřího Macháčka coby počítačového lektora nakaženého žákovským „ty vole“, ředitelku v podobě kypré dominy alias Alenu Vránovou a oddanou kolegyni Nely Boudové, film se zázračně nadechne.
Na půdě domova, s manželkou a dcerou, jejichž tiché útrpné pohledy dokonale vystihují, co si o něm myslí, získá hrdina osobitější rysy. Ze sledu ryze domáckých skečů s vysavačem, s nasazováním dveří do pantů nebo s varnou konvicí tryská víc než příjemná zábava: rituály i dialogy přesně vystihují soužití po čtyřiceti letech, kdy si partneři občas už ani nenaslouchají.
Vedou dva mimoběžné monology, ale přitom se oba, každý jinak, děsí samoty. Nádherná zkratka hodná zlatého fondu českých komediálních hlášek zastihuje královnu filmu, Danielu Kolářovou coby hrdinovu ženu, jak u žehlicího prkna sleduje nyvou telenovelu a na manželův pohrdavý komentář jen suše odvětí: „Žehlil’s někdy? Nežehlil.“
Tajemství samoobsluhy
Vztah té dvojice je pevnou základnou i nádhernou ozdobou filmu, jeho alfou i omegou. On spřádá dětinskou vzpouru vůči stáří, ona je přijímá jako fakt; on v sobě nadále živí fantastu, prášila a donchuána, ona věcně stojí na pevné zemi včetně vědomí, že jako žena už ho nepřitahuje.
Hrdinovy milostné útěky do snů využil režisér k rozmarným erotickým obrazům, v nichž si vyhrál s odhalováním, mizením i „porcováním těl“, a pak vzdává čistou poctu ženské kráse v sestřihu letně prosvětlených sukní zákaznic samoobsluhy.
Vedle jiných pokusů o útěk z důchodcovské izolace najde právě v supermarketu hrdina ostrůvek, kde u okénka ve výkupu lahví cítí dotek s lidmi a pocit vlastní užitečnosti.
Až trochu vzorně, po svěrákovsku, tu šíří krystalické dobro včetně služeb dohazovače lásky, na druhé straně mikrosvět prodejny slouží jako lidské akvárium barvitých exemplářů, jimž kralují něžný Jan Budař coby slečnami přehlížená nula a neskutečně zkázněný Pavel Landovský v protiúloze nemluvy.
Těší i Jan Vlasák, jehož ráčkující seladon se vyhne karikatuře, a Tatiana Vilhelmová, jež od osudových žen zlehka přešla k plačtivé mamině v úděsném pyžamu.
I samoobsluha se podřizuje romantické nátuře Svěráka staršího, tedy představě světa, jaký by chtěl mít, nikoli jaký je. Vládne tu spíše sousedská pospolitost venkovských krámků než odosobněný chlad nákupních hangárů; tím přirozeněji sem však zapadají půvabná malá tajemství, třeba tři záhadné skvrny na zdi nebo proměnlivý počet čárek na břiše sličné zákaznice.
Největší sílu však film má v nemilosrdně věrné bitvě principů, smířeně realisticky ženského proti mužskému, směšně i dojemně fanfarónskému. Až zamrazí, když Kolářová pronese: „S tebou už není láska ani legrace,“ načež Svěrák odpoví úhybným žertem.
Laskavá prostota některých bonmotů nevadí, neboť je na rozdíl od sladší příchuti Kolji vykoupena groteskní hořkostí. Poprvé u Svěráků kraluje žena; poprvé je řeč o sexu; a tyhle motivy stavějí obrozeneckého kantora do uvěřitelného světla tady a teď.
Svěrákovi splnili, co slíbili
Režisér nic z řemesla nezapomněl, naopak finále s odhalením v autě a s klukovsky okouzlenou balonovou akcí dovedl vystupňovat, aniž porušil styl a náladu předešlého vyprávění. Nadto má cit pro míru: když smyčce a slzy příliš zesílí, nasadí po titulcích dovětek, kterým příběh přirozeně vrátí k jeho podstatě.
Strach před konečností zaháněný furiantským smíchem, jímž Vratné lahve připomenou Babí léto, je diktátor, jenž ani komedii nedovolí jen šťastné usmíření, objímání a polepšení. Kdo žádá od filmů výstřednost či výbojnost, asi zůstane vlažný. Ale Svěrákovi se ctí splnili, co slíbili, co se o nich čekalo a co umějí nejlépe.
Celkový dojem: 80%
Tipy z televizního programu
Recenze: Venom 40 %, Kung Fu Panda 3 60 %, Ghost in the Shell 50 %, Láska na špičkách 40 %, Osudová seance 40 %, Muži, kteří nenávidí ženy 80 %, Liga spravedlnosti 55 %, Tři Tygři ve filmu: JACKPOT 50 %, T2 Trainspotting 70 %, Bajkeři 35 %, Spřízněné duše 55 %, Barry Seal: Nebeský gauner 65 %
Klíčová slova: Všechnopárty, Karel Svoboda, James Bond
Nové seriály: Jedna rodina, Kukačky, Místo zločinu České Budějovice, Odznak Vysočina, Zlatá labuť, Sedm schodů k moci, Zákony vlka, Volha
Po penězích a sexu přijde smrt. Třetí série Bílého lotosu pozve do Thajska
V Bangkoku, Čiang Mai nebo třeba Koh Samui. To jsou hotelové možnosti, kde si své kufry tentokrát vybalí hrdinové...
Jedna z nejvýznamnějších poválečných hereček. Jana Hlaváčová slaví 85 let
Jana Hlaváčová patří k nejvýznamnějším českým herečkám poválečné éry. Pro diváky byla vždy velkým lákadlem, ať už hrála...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
KVÍZ: Poetika braku. Jak se orientujete ve filmech Quentina Tarantina?
Režisér, scenárista a herec Quentin Tarantino slaví v pondělí šedesáté narozeniny. Kultovní filmař nedávno prohlásil,...
RECENZE: Kéž by Poslední oběť byla opravdu poslední v celé sérii
Premium Od Půlnoční zpovědi, která jí se stejnou dvojicí hlavních hrdinů předcházela na platformě Prima+, se Poslední oběť...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
RECENZE: Na albu Memento Mori rozehráli Depeche Mode andělskou tryznu
Premium Do alba Memento Mori vtiskli Depeche Mode notnou dávku strachu, smutku, ale i hořkého sarkasmu. Svíravě znějící desce...
Po penězích a sexu přijde smrt. Třetí série Bílého lotosu pozve do Thajska
V Bangkoku, Čiang Mai nebo třeba Koh Samui. To jsou hotelové možnosti, kde si své kufry tentokrát vybalí hrdinové...
VIDEO: Pes Gump svým návratem spojil Richarda Krajča a Štěpána Kozuba
Film Gump - pes, který naučil lidi žít, vidělo před dvěma lety v kinech více než 200 tisíc diváků, a tak chystá...
VIDEO: Proč si připadám jako stará kráva? Plodková hraje v nové komedii
Nadhled a pořádnou dávku sarkasmu. To slibují tvůrci nové komedie Život pro samouky, ve které si zahraje Jana Plodková...
RECENZE: Zastavený covidový čas žijí nejen celebrity ve filmu Stop Time
Herečka Vanda Hybnerová, písničkářka Radůza, teolog Tomáš Halík, provozovatel lyžařského areálu David Chmelař a majitel...

Chemielaborant pro naši laboratoř syntézy
GLYCON Biochemicals GmbH