Zedníček slaví s Lakomcem. Kasičku na forbínu dávat nebudu, směje se

  13:58aktualizováno  13:58
Páteční premiéra v pražském Divadle Kalich bude slavnostní dvojnásob. Hlavní rolí v Lakomci totiž Pavel Zedníček oslaví své sedmdesátiny. Scéna si zároveň připomíná dvacet let od založení.

Záběr z představení Lakomec v Divadle Kalich | foto: Richard Kocourek

Molièrovu klasiku režíruje v pražském Kalichu Jakub Nvota. Vedle Jany Švandové, Mojmíra Maděriče či Romana Štabrňáka se v hlavní roli představí Pavel Zedníček. „Pojímáme klasika jako příběh našich současníků,“ říká jubilant.

Už jste někdy v Lakomci hrál?
S Harpagonem ani s hrou Lakomec jako takovou jsem se na jevišti zatím nepotkal. A jsem šťastný, že jsem nyní byl uveden do společnosti Lakomců, protože ta je opravdu vybraná. Jenom u nás je Harpagon spojený s takovými jmény jako Ladislav Pešek, František Filipovský, Miloš Kopecký, Viktor Preiss, Petr Nárožný, Boris Rösner nebo Bolek Polívka. Tak doufám, že v téhle řadě nezklamu.

Byla to pro vás vysněná role?
Že bych celý herecký život vyhlížel, kdy už konečně přijde Harpagon, to zas ne. Takhle jsem nikdy po žádné konkrétní roli netoužil, už od školy mě totiž potkávaly tak krásné příležitosti, že nespokojeně pokukovat ještě po dalších by byla nenažranost – na Provázku, v Činoherním studiu v Ústí, na Zábradlí a posledních dvacet let v Divadle Kalich, se kterým teď slavíme kulatiny současně.

Fotogalerie

Kalich slibuje, že Lakomce přináší současného, „bez krajek a paruk, ale s krásou a jiskrou jazyka“ – uvidíme tedy aktualizaci?
Díky tomu, že Molière nenapsal Lakomce ve verších, jsme měli volnější ruku. Nezasahovali jsme do překladu zas tak moc, zbavovali jsme se jen archaismů, které by se zbytečně stavěly mezi hru a diváka. Lakomce hrajeme jako příběh našich současníků.

Našel jste pro svého Lakomce nějaký předobraz?
Žádnou konkrétní osobu jsem před očima sice neměl, ale Harpagon jako typ určitého myšlení, přístupu k majetku, k lidem, rodině a životu vůbec je kolem nás přítomný v mnoha exemplářích. Stačí se rozhlédnout v ulici, kde bydlíte, nebo si otevřít noviny.

Dá se na povaze vašeho hrdiny vůbec najít i něco pozitivního?
Je to lichvář, prospěchář, chamtivec, kolenovrt, takže by se chtělo odpovědět, že nic pozitivního na něm neexistuje. Nicméně podle mého je to posedlost, se kterou se už narodil, vášeň, která je silnější než on. Snad ani není zlý, jen prostě nezná nic jiného a nemůže si pomoct. Určitě také víte o někom, kdo má na kontě miliony, ale člověku v nouzi by nepomohl ani haléřem. A naproti tomu existují lidé, kteří se nezištně rozdělí i o poslední korunu.

Jakého žánru se diváci dočkají?
To bych nechal s dovolením na jejich posouzení. Ať si každý přebere, co je na té hře tragické a co komické. Myslím, že každého může oslovit něco jiného, protože Lakomec vypráví především o vztazích v rodině, takže o něčem v podstatě velmi intimním, co vnímáme každý po svém.

Novinka má premiéru v den vašich narozenin, pojmete proto roli v tento večer nějak odlišně?
Myslíte, že bych po harpagonovsku měl dát kasičku na forbínu, ať mi hosté premiéry něco přihodí, když už mám ty narozeniny? Kdepak. Budu se snažit premiéru odehrát, jak nejlíp budu umět, a při dalších reprízách stále lépe a lépe.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Zuzana Stivínová se do Národního vrací jako marnivá herečka na doma

Po celých devatenácti letech se do angažmá v Národním divadle vrátila Zuzana Stivínová. Obecenstvo ji poprvé může vidět...

VIDEO: Děti ráje čeká třetí premiéra. Vaculík a Tofi u toho chybět nebudou

Po čtyřech letech v Brně se hitmuzikál Děti ráje vrací do Prahy. V dubnu 2020 ho tak čeká už třetí premiéra. Tvůrci...

Napůl bondovka, napůl sci-fi. Raritní scénář Havla a Němce konečně ožije

O skutečnosti, že Václav Havel s legendárním režisérem Janem Němcem společně napsali scénář k akčnímu filmu, se příliš...

RECENZE: Těžký a dusivý Kosmos dal kameře na jevišti konečně smysl

Úzkost, zmar, nenaplněné sexuální touhy, a především dusivá nejistota ze sebe sama vyčnívají z nejnovější inscenace...

Najdete na iDNES.cz