RECENZE: Let the Sunshine In. Modernizaci muzikál Vlasy nepotřebuje

  11:29aktualizováno  11:29
Divadlo Kalich se pokoušelo o dějovou modernizaci muzikálu Vlasy zbytečně. Díky skvělému zpracování a procítěným výkonům vynikla právě jeho původní krása.

Záběr z muzikálu Vlasy (KvětiNOVÉ děti) | foto: Richard Kocourek

Dlouho dopředu lákalo pražské Divadlo Kalich na zpracování klasického muzikálu Vlasy, který získal svůj legendární status i díky Formanově filmové adaptaci. Režisér Šimon Caban sliboval, že se na látku podívá se zdravým nadhledem a ať diváci nečekají zoo plnou chlupatců a vlasáčů.

Fotogalerie

Od páteční premiéry tak lze vyrazit na KvětiNOVÉ děti, jak zní oficiální podtitul novinky Kalichu. Caban to skutečně vzal z gruntu, hrdiny muzikálu posadil do maturitního ročníku současnosti, kde si všichni společně hipísáckou látku nacvičují. 

Na původní děj muzikálu přesto navázal – mezi dnešní studenty nechává přijet Bergera na vozíčku, aby jim jako válečný veterán předal své poselství. Dále se však už hranice mezi realitou postav a divadlem na divadle smazává; hrdinové zažívají stejný příběh od prvních výbuchů revolty až po finální omyl ve vojenském cvičišti a Bergerovu cestu do války.

Režisér se nebál formou krátkých promluv prošpikovat děj narážkami na dnešní dobu: všudypřítomné mobily, genderovou problematiku, počítačové hry a především hyperkorektnost. Tedy zjevně vše, co ho na dnešním světě pálí. Současnou dějovou linku tak osvěžují více či méně vtipné glosy („Bordel jsme udělali my, úklid je na vás.“ Nebo: „Řekni mi, co otevřeš jako první v prohlížeči, a já ti řeknu, jaký jsi.“). Obecně však naroubovaný děj s maturanty muzikál spíše brzdí, například scény s nerudným ředitelem a nedůslednou, ale chápající učitelkou se opakují až kolovrátkově. 

Vynikne to zvláště v druhé půli, kdy školní linka vymizí do ztracena a zpracovává se už čistě jen původní děj. Také není moc co vymýšlet. Nadčasové téma střetu lehkovážného mládí se sešněrovanou společností platí nyní jako včera a je jedno, zda je zasazeno do Států za časů války ve Vietnamu či dnešního propojeného světa.

Vlasy (KvětiNOVÉ děti)

Divadlo Kalich

premiéra 18. ledna 2019

režie: Šimon Caban

hrají: Přemysl Pálek / Roman Tomeš, Richard Pekárek / Milan Peroutka, Charlotte Doubravová / Petra Vraspírová, Lukáš Adam / Jan Tenkrát, Jan Fanta / Štěpán Komárek, Nina Horáková / Tereza Machová, Michaela Doubravová-Tomešová / Simona Tlustá, Filip Hořejš / Viktor Novák, Kateřina Steinerová / Marie Křížová / Kateřina Šildová-Bohatová, Michal Pleskot / Petr Novotný, Kristina Boniface / Martina Ctiborová / Katrin Cvinerová / Martina Fantová / Kateřina Górnioková / Kateřina Steinerová / Ivona Szantová / Veronika Šlapanská, Tomáš Drobil / Radek Fišer / Filip Jankovič / Ondřej Martiš / Jiří Minařík / Lukáš Prokop / Jakub Sedláček.

Hodnocení­: 75 %

K celkovému vyznění nového muzikálu je to však jen drobná výtka, na kterou divák s potleskem snadno zapomene. Nepodařené inovace totiž hravě přehluší finální, skvěle vygradované a procítěně odzpívané číslo Let the Sunshine In. Inscenaci samozřejmě původní hudba Galta MacDermota cestu k publiku usnadňuje, ale najdou se tu i další plusy: dobře vybraní účinkující, kteří pro dílo doslova dýchají (září především Roman Tomeš v úloze Bergera, mezi dalšími příjemně překvapil třeba Lukáš Adam jako Hud), fungující company, nekomplikovaná, ale účelná choreografie Petry Parvoničové, svižná Cabanova režie a skvělé texty Jiřího Joska.

Zcela výjimečnou položku pak představuje promyšlená scéna opět od Šimona Cabana. Na jeviště v různé hloubce postavil sedm projekčních pásů promítajících po celou dobu působivé videosekvence, fotografie či různé grafické motivy. Cabanovská značka je zde dotažena do dokonalosti – až na dvě tři výjimky projekce dění na pódiu nepřebíjejí, zcela slouží dílu a dodávají mu další barevné tóny.

Už třeba jen pro tento prvek se KvětiNOVÉ děti vyplatí vidět.

Podívejte se na záběry ze zkoušek muzikálu z loňského září:


Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Činoherák, Švanďák, Provázek. Kam noví šéfové nasměrují tradiční scény

Herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol v pořadu iDNES.cz Rozstřel

Tři výrazné divadelní scény, tři noví umělečtí šéfové. Brněnská Husa na provázku, pražské Švandovo divadlo i Činoherní...

RECENZE: O strašlivém lobbingu za pesticidy hrají s vtipem a nadsázkou

Záběr z představení Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských...

Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách. Název novinky pražského Divadla Letí bude...

RECENZE: Proč Lachende Bestien mění Ibsenova lékaře v Čapkova pejska?

Záběr z představení Nepřítel lidu, které soubor Lachende Besten uvádí v Divadle...

Kočka leze dírou, pes oknem. Nebude-li sranda, nebude Ibsen. Zní to trochu bláznivě, ale to asi není nic, co by malý...

Najdete na iDNES.cz