RECENZE: Let the Sunshine In. Modernizaci muzikál Vlasy nepotřebuje

  11:29aktualizováno  11:29
Divadlo Kalich se pokoušelo o dějovou modernizaci muzikálu Vlasy zbytečně. Díky skvělému zpracování a procítěným výkonům vynikla právě jeho původní krása.

Záběr z muzikálu Vlasy (KvětiNOVÉ děti) | foto: Richard Kocourek

Dlouho dopředu lákalo pražské Divadlo Kalich na zpracování klasického muzikálu Vlasy, který získal svůj legendární status i díky Formanově filmové adaptaci. Režisér Šimon Caban sliboval, že se na látku podívá se zdravým nadhledem a ať diváci nečekají zoo plnou chlupatců a vlasáčů.

Fotogalerie

Od páteční premiéry tak lze vyrazit na KvětiNOVÉ děti, jak zní oficiální podtitul novinky Kalichu. Caban to skutečně vzal z gruntu, hrdiny muzikálu posadil do maturitního ročníku současnosti, kde si všichni společně hipísáckou látku nacvičují. 

Na původní děj muzikálu přesto navázal – mezi dnešní studenty nechává přijet Bergera na vozíčku, aby jim jako válečný veterán předal své poselství. Dále se však už hranice mezi realitou postav a divadlem na divadle smazává; hrdinové zažívají stejný příběh od prvních výbuchů revolty až po finální omyl ve vojenském cvičišti a Bergerovu cestu do války.

Režisér se nebál formou krátkých promluv prošpikovat děj narážkami na dnešní dobu: všudypřítomné mobily, genderovou problematiku, počítačové hry a především hyperkorektnost. Tedy zjevně vše, co ho na dnešním světě pálí. Současnou dějovou linku tak osvěžují více či méně vtipné glosy („Bordel jsme udělali my, úklid je na vás.“ Nebo: „Řekni mi, co otevřeš jako první v prohlížeči, a já ti řeknu, jaký jsi.“). Obecně však naroubovaný děj s maturanty muzikál spíše brzdí, například scény s nerudným ředitelem a nedůslednou, ale chápající učitelkou se opakují až kolovrátkově. 

Vynikne to zvláště v druhé půli, kdy školní linka vymizí do ztracena a zpracovává se už čistě jen původní děj. Také není moc co vymýšlet. Nadčasové téma střetu lehkovážného mládí se sešněrovanou společností platí nyní jako včera a je jedno, zda je zasazeno do Států za časů války ve Vietnamu či dnešního propojeného světa.

Vlasy (KvětiNOVÉ děti)

Divadlo Kalich

premiéra 18. ledna 2019

režie: Šimon Caban

hrají: Přemysl Pálek / Roman Tomeš, Richard Pekárek / Milan Peroutka, Charlotte Doubravová / Petra Vraspírová, Lukáš Adam / Jan Tenkrát, Jan Fanta / Štěpán Komárek, Nina Horáková / Tereza Machová, Michaela Doubravová-Tomešová / Simona Tlustá, Filip Hořejš / Viktor Novák, Kateřina Steinerová / Marie Křížová / Kateřina Šildová-Bohatová, Michal Pleskot / Petr Novotný, Kristina Boniface / Martina Ctiborová / Katrin Cvinerová / Martina Fantová / Kateřina Górnioková / Kateřina Steinerová / Ivona Szantová / Veronika Šlapanská, Tomáš Drobil / Radek Fišer / Filip Jankovič / Ondřej Martiš / Jiří Minařík / Lukáš Prokop / Jakub Sedláček.

Hodnocení­: 75 %

K celkovému vyznění nového muzikálu je to však jen drobná výtka, na kterou divák s potleskem snadno zapomene. Nepodařené inovace totiž hravě přehluší finální, skvěle vygradované a procítěně odzpívané číslo Let the Sunshine In. Inscenaci samozřejmě původní hudba Galta MacDermota cestu k publiku usnadňuje, ale najdou se tu i další plusy: dobře vybraní účinkující, kteří pro dílo doslova dýchají (září především Roman Tomeš v úloze Bergera, mezi dalšími příjemně překvapil třeba Lukáš Adam jako Hud), fungující company, nekomplikovaná, ale účelná choreografie Petry Parvoničové, svižná Cabanova režie a skvělé texty Jiřího Joska.

Zcela výjimečnou položku pak představuje promyšlená scéna opět od Šimona Cabana. Na jeviště v různé hloubce postavil sedm projekčních pásů promítajících po celou dobu působivé videosekvence, fotografie či různé grafické motivy. Cabanovská značka je zde dotažena do dokonalosti – až na dvě tři výjimky projekce dění na pódiu nepřebíjejí, zcela slouží dílu a dodávají mu další barevné tóny.

Už třeba jen pro tento prvek se KvětiNOVÉ děti vyplatí vidět.

Podívejte se na záběry ze zkoušek muzikálu z loňského září:


Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

World Press Photo vyhrál snímek matky a dcery z americko-mexické hranice

NOMINACE NA FOTOGRAFII ROKU. John Moore, Getty Images - Honduraská holčička...

Letošní ročník fotografické soutěže World Press Photo vyhrál snímek honduraské dívenky, která pláče při zadržení své...

Komparz ve filmech? Smoljak obsazoval rodinu, Václav Klaus Svěráka odmítl

Fotografie z natáčení snímku Vrchní, prchni. Scénu, kdy vrchní kasíruje známé...

Pro filmová ocenění si obvykle chodí herci v hlavních a vedlejších rolích. Ale bylo by chybou přehlížet i titěrné role...

Další z rubriky

Když Josefíkovou, Kostkovou a Málkovou uvězní psí počasí v kavárně

Herečka Eva Josefíková

Eva Josefíková, Tereza Kostková a Máša Málková. Tři herečky jsou hlavními tvářemi novinky Čas pod psa, kterou pro...

RECENZE: Kýč i panenka Marie. Takového Fausta si Palmovka může dovolit

Záběr Fausta v nastudování Jana Klaty v Divadle pod Palmovkou

Druhá spolupráce polského režiséra Jana Klaty s pražským souborem není takovou událostí jako Něco za něco. Klatovo...

Návod na přežití zombie apokalypsy bude přístupný od třinácti let

Plakát k představení Návod na přežití zombie apokalypsy

Inscenaci s názvem Návod na přežití zombie apokalypsy nabízí už v sobotu odpoledne českobudějovické Malé divadlo....

Najdete na iDNES.cz