RECENZE: V muzikálu zní písně Elánu lépe než originál. Zabíjí jej však vata

  7:56aktualizováno  7:56
Nový muzikál složený z hitů kapely Elán hudebně funguje, místy nabízí i lepší poslech než originál. V Kalichu si ale mohli dát větší práci s příběhem a dramaturgií večera.

Záběr z muzikálu Voda (a krev) nad vodou | foto: Richard Kocourek

Všem těm, kteří na hudbě Elánu nevyrostli, nebo jim jednoduše nic neříká, se může zdát muzikál připravený na základě hitů této slovenské kapely jako zbytečnost. Navíc s vědomím toho, že jeden takový, Osmý světadíl, už před osmi lety vznikl. Muzikálová novinka pražského Divadla Kalich nazvaná Voda (a krev) nad vodou, jež měla premiéru ve čtvrtek, však ukazuje opak.

Lze tedy debatovat, zda si právě tato středoproudá kapela zaslouží tak trvalou pozornost, faktem ovšem je, že novinka v režii Jána Ďurovčíka je na její tvorbu tou nejlepší reklamou. V některých místech se dokonce muzikálová interpretace písní jeví lepší než originál. Pravěké písně jako Zlodej slnečníc nebo Tanečnice z Lúčnice dostaly moderní háv: první je obohacená o vícehlasy, druhá nabízí vtipné taneční intermezzo. Tvůrci navíc v Osmém světadílu vynechali velké množství hitů, takže z pódia zazní notorická klasika jako Kočka, Zaľúbil sa chlapec či Sestrička z Kramárov.

Fotogalerie

Kalich ve svých muzikálech sází na vysokou taneční a pěveckou profesionalitu ansámblu, nejde prvoplánově po hvězdách a známých tvářích. Tahle investice se mu  dlouhodobě vyplácí, protože z muzikálových herců jako je Roman Tomeš či Jan Kříž se právě tady hvězdy staly. Divák jdoucí na Vodu (a krev) nad vodou se tak může těšit na bezchybné taneční a pěvecké výkony. Zkušený muzikálový režisér Ďurovčík navíc dokáže přímočaré písně Elánu muzikálově gradovat - vedle již zmíněného Zlodeje slnečníc to předvádí třeba v novince Vinny, nevinny nebo hitu Dve a dve.

Voda (a krev) nad vodou

Divadlo Kalich

premiéra 5. září 2019

režie: Ján Ďurovčík

hrají: Michaela Tomešová / Marianna Polyáková / Marie Křížová, Roman Tomeš / Zbyněk Fric, Jan Kříž / Tomáš Löbl, Marika Procházková / Anna Vopletalová / Nikola Ciprová, Jan Tenkrát / Richard Pekárek, Michal Pleskot / Martin Bačkovský, Filip Hořejš / Jan Fanta, Viktor Novák / Martin Überall, Petr Šudoma / Radim Flender, Tereza Sokolíková / Viktorie Tandlerová, Dominka Čompová / Kateřina Kroupová, Aneta Poláchová / Klára Jelínková a další

Hodnocení­: 60 %

Kamenem úrazu ale zůstává příběh. To je sice tradiční slabina všech muzikálů (obzvláště těch, které na jednoduchý děj pouze navlékají hity jednoho tvůrce), ovšem část novinky ukazuje, že by tak být nemuselo. V popřestávkové polovině totiž náhle příběh, který je moderní variací na klasiku Hrabě Monte Christo, nabírá na dramatičnosti a švihu. 

Vzhledem k tomu, že první polovina večera je v podstatě jen vata a oslí můstky k dalším a dalším písním, diváka zamrzí, proč taková laťka nebyla nasazena od začátku. I třeba za cenu toho, že se muzikál o půl hodiny zkrátí. 

Neškodila by ani důkladnější práce dramaturga - neustálé balancování na hraně parodie a patosu působí nevyrovnaně. Odstranit tyto dvě chyby, byla by Voda (a krev) nad vodou muzikálovou událostí. Tanečně a pěvecky u nás patří Kalich ke špičce, proč si tedy neklást vyšší mety.

Muzikál s hity skupiny Elán Voda nad vodou v pražském divadle Kalich:


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Havlová se rozloučí v roli miliardářky, Töpfer hraje její první lásku

Záběr z představení Návštěva staré dámy

Na plakátech se Tomáš Töpfer zpoza stromu směje na Dagmar Havlovou. Na scéně to tak rozpustile bude asi vypadat jen...

Dva umělci bojující o důstojné přežití. Werich a Holan, půlstoletí poté

Martin Františák

Národní klaun, který měl rád společnost a neobešel se bez přízně publika. To byl Jan Werich. Introvert, černý anděl...

Thálie se vrací v novém hávu. Šanci na cenu má Cina, Dyk i Rašilov

Jan Cina v divadelním představení Malý princ

Nominace na letošní Ceny Thálie jsou známy. Tradiční divadelní ocenění provází v aktuálním ročníku mnoho novinek. Vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz