Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jezte česnek, žvýkejte belamkandu, pijte bylinky a chřipka se vám vyhne

  0:19
Pro posílení imunity udělejte všechno, prevence se vyplatí. Stačí sáhnout po osvědčených přírodních prostředcích, ať už to jsou čerstvé stroužky česneku, léčivé houby nebo čínské bylinky. Zdraví je to, co se počítá.

Třapatka nachová (Echinacea) působí preventivně i léčebně, ať už preferujete tinkturu nebo kořen nadrcený v tobolkách. Pro děti je nejvhodnější sirup. | foto: shutterstock.com

„V posilování imunity vás bylinky vydatně podpoří. A jsou připraveny pomoci i v případě, že vás nějaká ta viróza či nachlazení přeci jen skolí,“ radí z vlastních bohatých zkušeností Jiří Pirner, ředitel Botanické zahrady léčivých bylin při Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové.

Co vám pomůže posílit imunitu

Na česnek setý (kuchyňský) sázely už naše prababičky. Zřejmě tušily, že posiluje obranyschopnost organismu. „Zvyšuje totiž aktivitu obranných buněk v našem těle a působí jako přírodní antibiotikum,“ vysvětluje Pirner příznivé účinky česneku. „Stačí, zařadíte-li do svého jídelníčku dva až tři stroužky denně v jakékoliv podobě.“

Také kořen třapatky nachové (Echinacea) zvyšuje imunitu a působí proti infekčním onemocněním. „Sušený a rozdrcený kořen se dá koupit, stačí 30 až 50 g drogy zalít litrem vroucí vody. Pijte tři až pět šálků tohoto čaje denně,“ radí Pirner.

Velmi podobné účinky mají i plody šípku, který jste si určitě nasušili, případně ho ještě teď najdete ve volné přírodě na keřích. Šípkový čaj oslazený medem je navíc i velmi chutný.

Hlíva ústřičná zvyšuje při dlouhodobějším užívání (50 až 60 dní) celkovou tělesnou obranyschopnost. Čerstvou můžete konzumovat v jakékoliv kulinářské úpravě, sušená a rozemletá na prášek se dá přidávat do jídel podobně jako koření. Úplně ale stačí, přidáte-li každé dáno půl kávové lžičky do jogurtu - čtěte Lék proti chřipce najdete v lese, s posílením imunity pomohou houby.

Plody rakytníku řešetlákového užívejte ve všech možných podobách nejen pro vysoký obsah vitamínu C. Tedy jak čerstvé plody, které se dají sklízet i teď (po prvních mrazících jsou nejlepší), tak zpracované jako šťávy, džusy či zavařeniny. Účinně pomáhají při nachlazení, chřipkách i angínách. Vhodná je jejich konzumace i při nedostatku vitaminů a minerálů, tedy hlavně v zimě a na jaře.

Tělu během podzimu a zimy prospívá i čištění, proto je dobré pít čaj z květů sedmikrásky, která organismus současně i posiluje. Polévkovou lžíci čerstvých nebo sušených květů zalijte půl litrem vroucí vody, tohoto čaje pijte dva až tři šálky denně. Imunitu pomůže zvýšit i čaj ze sušených listů klanoprašky čínské, stačí dva, tři šálky denně připravené zalitím jedné až dvou hrstí sušených listů půllitrem vroucí vody. Účinné jsou i plody.

Belamkanda čínská neboli anginovník je bylinka, kterou můžete pěstovat i u nás, a to dokonce venku na záhoně, protože nevymrzá. Poroste vám i v květináči, ovšem potřebuje přes zimu chlad. „Občasné žvýkání čerstvých listů této bylinky pomáhá preventivně proti nachlazení a angíně. Vždy na jaře a na podzim si zhruba jednou za tři týdny odstřihněte list dlouhý 10 až 15 cm, žvýkejte ho 10 až 15 minut a poté žmolek vyplivněte,“ radí Pirner a upozorňuje: „Obsažený belamkandin má ostře palčivou chuť, častější konzumací byste si mohli popálit sliznici v ústech i v zažívacím ústrojí.“ Belamkandin uvolněný při žvýkání z listu se ukládá v tkáních a při nachlazení pomáhá tělu se bránit. Při akutních stavech se neužívá.

Když už onemocníte

Když už vás nachlazení, viróza či chřipka skolí, opět sáhněte po bylinkách. „Ale jen čerstvých nebo čerstvě nasušených, tedy ne starších než jeden rok,“ radí Pirner.

Obrázek není k dispozici

Česnek medvědí je účinný nejen při léčbě nachlazení nebo onemocnění horních cest dýchacích, poradí si dokonce i se „zlatým stafylokokem“. Připravujte si česnekovou pomazánku nebo si ho jemně pokrájejte na namazaný chléb. Právě teď zúročíte, pokud jste si na jaře vybrané bylinky uložili do mrazničky. Pokud ne, sáhněte po kuchyňském česneku, je dostupnější a pomáhá také.

Při kašli, zánětu průdušek, zahlenění a chrapotu pijte nálev z květu divizny velkokvěté, ideálně dva až tři šálky denně. Zalijete polévkovou lžíci čtyřmi deci horké vody a necháte 10 až 12 minut louhovat.

Při zánětu horních cest dýchacích pomáhá i nálev z květu topolovky černé, protože účinně tiší bolest při kašli. Připravíte ho zalitím 7 až 9 sušených květů půllitrem teplé (ne vroucí) vody. Louhujte 10 až 15 min a přidejte pár kapek citronu. Pijte tři a půl šálku denně. Podobné účinky i přípravu má i sléz maurský, jehož sušené květy běžně koupíte v lékárně.

Třapatku nachovou, tedy echinaceu, využijete kromě prevence i při léčbě horních cest dýchacích či hrtanu. „Pokud si chcete připravit tinkturu sami, zalijte 100 g nadrceného kořene půl litrem šedesátiprocentního lihu a nechte 10 dní při pravidelném protřepání macerovat. Po naředění vodou 1:1 užívejte při akutních stavech 20 kapek každou hodinu dva až tři dny,“ doporučuje Pirner. Pro děti je vhodnější sirup, který byste měli běžně dostat v lékárně, stejně jako cucavé pastilky či kapky.

Účinné jsou i preparáty s obsahem kořene žen šenu, který má podobné užití jako třapatka. Žen šen se v našich podmínkách velmi obtížně pěstuje, proto je nejschůdnější koupit si přímo kořen sušený nebo nejrůznější hotové preparáty z něj. Na užívání při nemoci je poměrně ideální tinktura.

Kořen žen šenu v našich podmínkách nevypěstujete, v lékárně ale koupíte hotové výrobky, které sušený kořen žen šenu nebo výtažky z něj obsahují.Výluh z podrcených okvětních plátků růží, ať už čerstvých nebo sušených, desinfikuje a zklidňuje zanícené sliznice.

Rozdrcené okvětní plátky růží - čerstvé i sušené - dezinfikují a zklidňují zanícené sliznice, proto mohou při nachlazení také ulevit. Stačí vrchovatou polévkovou lžíci podrcených okvětních plátků (sušených i čerstvých) vylouhovat ve vodě prošlé varem. Po 10 až 15 minutách slijte a dochuťte medem nebo meduňkou, skořicí či sušenými šípky. Uleví se vám a ještě si pochutnáte.

„Vhodná je i forma léčení nemoci cest dýchacích inhalací. Pro tento účel se používá list máty peprné a list eukalyptu neboli blahovičníku,“ doplňuje výčet možností léčby pomocí bylinek Pirner. Stačí si do kastrůlku připravit jednu až dvě hrsti listů, spařit je 1,5 až 2 litry vroucí vody a následně nad ním inhalovat s plachetkou přehozenou přes hlavu 5 až 10 minut.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Datum narození vám to lehce spočítá. Co jste za numero, a co to znamená

Den a rok narození odhalí číslo, které ovlivňuje naše chování, jednání i vlastnosti. Numerologové totiž tvrdí, že není náhoda, který den jsme přišli na svět.

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

Sysli nemilosrdně loví a zakusují hraboše. Proměnili se v predátory

Syslové jsou považováni za býložravce, v Kalifornii však zpozorovali krvelačný syslí lov malých hrabošů. Může snad za šokující změnu jejich jídelníčku člověk?

První pozorování lochnesky v roce 2025. Tmavá masa u hladiny vyvolala rozruch

Záhadná masa spatřená pod ledovými vodami jezera Loch Ness byla označena za první pozorování Nessie v roce 2025. Pozorování, které trvalo několik minut, nyní Centrum Loch Ness v Drumnadrochit...

Papoušek na výletě. Opeřenec skončil prochladlý po třiceti kilometrech

Pro Donnu Gareyovou to byla noční můra, která se stala skutečností. Její malý papoušek Alby se vyřítil z otevřeného okna obývacího pokoje a zmizel. Nakonec se našel až třicet kilometrů od domu. Jen...

Graffiti trápí majitele domů, pomůže jedině drahá preventivní ochrana

Graffiti mohou být krásná a zábavná, když „rozsvěcují“ nevzhledné betonové zdi a bariéry ve městech. Horší je to, když malůvky nevyžádaně poškozují váš majetek.

22. března 2025

Tasemnice u koček není výjimečná. Jak ji odhalíte a zbavíte se jí

Tasemnice jsou střevní parazité, kteří mohou napadnout kočky všech věkových kategorií. Inkubační proces onemocnění je nenápadný, avšak kočky se mohou nakazit tasemnicemi několika způsoby. Nejčastěji...

21. března 2025

Dopřejte si pár týdnů odlehčené stravy a tělo projde skvělou očistou

Pro naše předky byl čas před příchodem jara a hlavně Velikonoc velmi důležitý a má to tak řada lidí i dnes. Ti, kdo dokázali alespoň na čas zdravě přenastavit jídelníček, mluví o skvělé očistě bez...

21. března 2025

Mýty a fakta o hortenziích. Jak se vyhnout častým chybám

Na otázku, kdy a jak stříhat hortenzie, není jednoduchá odpověď. V první řadě totiž záleží na jejich druhu. Některé pak není třeba řezat vůbec.

20. března 2025  15:30

Březnový manuál pro pěstování zeleniny. Co už může ven, jak co urychlit

Pěstování zeleniny a bylinek znamená mnohonásobný požitek. Domácí sklizeň chutná o poznání lépe než ta dovezená často až z druhého konce světa a koupená v supermarketu. Samozásobením nejen výrazně...

20. března 2025

Papoušek na výletě. Opeřenec skončil prochladlý po třiceti kilometrech

Pro Donnu Gareyovou to byla noční můra, která se stala skutečností. Její malý papoušek Alby se vyřítil z otevřeného okna obývacího pokoje a zmizel. Nakonec se našel až třicet kilometrů od domu. Jen...

20. března 2025

Jarní řez růží. Jaké jsou nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

Kdy je vhodný čas na jarní řez růží a jak se liší podle jejich druhu? Máme pro vás pár užitečných rad od odborníků.

19. března 2025  16:25

Kdy stříhat jabloně? Sedm tipů pro bohatou úrodu

Příroda se probouzí a zahrádkáři se po zimním odpočinku s nadšením pouštějí do práce. Nezapomeňte provést jarní řez jabloní, aby se vám tuto sezonu odměnily sladkou úrodou. Jak a kdy stříhat jabloně?

19. března 2025  12:28

Na rybíz se vrhněte s nůžkami i pilkou. Zmladíte ho a podpoříte úrodu

Není to žádná velká věda, střih, případně řez keřů rybízu vám odpustí mnohem víc, než je tomu u stromů a stromků. Nebojte se toho. Prosvětlení keře – který zbavíte starých, případně poškozených nebo...

19. března 2025

KVÍZ: Jak znáte koníčky českých osobností?

Téměř každý člověk má mimo své hlavní povolání nějakého koníčka, a týká se to i herců, zpěváků či vědců. Víte, čím se zabývají ve svém volném čase?

vydáno 19. března 2025

První pozorování lochnesky v roce 2025. Tmavá masa u hladiny vyvolala rozruch

Záhadná masa spatřená pod ledovými vodami jezera Loch Ness byla označena za první pozorování Nessie v roce 2025. Pozorování, které trvalo několik minut, nyní Centrum Loch Ness v Drumnadrochit...

18. března 2025

Hierarchie spřežení je daná. Mezi psy funguje chemie, burcují se, říká musher

Premium

Na svém osobním profilu píše, že když začal závodit se psy, ztratil iluze o lidech. To jen pro představu, jak moc sport, v němž je vaším parťákem celá smečka psů, člověku dává. Bez ohledu na to,...

18. března 2025