Není kráva jako kráva. Špičkové české steaky běhají po farmách

Stejně jako zraje víno nebo whisky, tak i maso musí ke své křehkosti a kvalitě „dozrát“. Grilování sice není věda, ale předpokladem úspěchu je výběr kvalitního masa. Přitom ale není potřeba kupovat drahá masa z Jižní Ameriky, píše týdeník 5plus2.
Oponka je vnitřní sval na bránici s dlouhým vláknem.

Oponka je vnitřní sval na bránici s dlouhým vláknem. | foto: Amaso

Špekáčky jsou sice fajn, ale přiznejme si na rovinu, že pořádné flákotě kvalitního masa se při letní grilovačce jen těžko něco vyrovná. Při výběru hovězího masa bychom ale měli mít předem jasno, jakou pozdější úpravu zvolíme. 

A držte se zásady, že méně je více. Skutečně kvalitní bio maso z českých farem nepotřebuje žádné složité marinády, natož ty kupované. 

Důležité je koupit maso dostatečně vyzrálé, tedy křehké a kvalitní. Díky tomu pak už stačí k maximálnímu efektu využít jen základní ingredience v podobě pepře, soli, oleje a případně čerstvých bylinek.

Zrání mas je věda srovnatelná například se zráním vína nebo whisky. Vyzrálé maso znamená, že se v něm po porážce nastartují enzymatické procesy, díky kterým křehne a získává na chuťové kvalitě. 

Zraje zavěšené na hácích v zimě a průvanu nebo ve vakuu. Zatímco u kuřecího či vepřového to trvá jen pár dnů, hovězí si žádá týdny.

Velkou chybou, která může požitek z grilování zhatit, je nákup čerstvého, tedy nevyzrálého, hovězího masa. To se totiž k přípravě steaků absolutně nehodí, po pečení bývá tvrdé jako podrážka. 

Vyzrálé maso poznáte jednoduše – bývá tmavší. Některé může být skoro hnědé, svítí z něj až žlutě tukové mramorování. 

Mimochodem, tuku se není třeba obávat, takové steaky jsou velmi šťavnaté a mramorovaná masa jsou ke grilování vhodná. Vyzrálé maso poznáte jednoduše i tím, že na něj zatlačíte prstem, po kterém zůstane důlek, což se u čerstvého masa nestane. To zůstává pevné.

Nejkvalitnější fillet mignon

Jakou „část krávy“, respektive který steak ale vybrat, když je nabídka zdánlivě tak široká? Popravdě, ona zase tak velká není, jak se může laikovi zdát. Základních hovězích steaků je přibližně devět.

Než kupovat maso balené, je vždy lepší zajít k řezníkovi a klidně se poradit, popřípadě ho požádat, zda si na maso můžete sáhnout a prohlédnout si ho.

K přípravě jednoduchého steaku se hodí svíčková (fillet mignon steak) – je nejkvalitnější, ale velmi drahá. Levnější je roštěná a vysoký roštěnec nebo steaky pocházející z krku nebo pupku. Mezi levnější patří i rumpsteak ze zadní kýty. 

Na gril se dávají plátky dva až tři centimetry silné. Maso stačí otřít vlhkým hadříkem, není třeba ho omývat. Po vyjmutí z lednice se nedává na gril hned, ale je třeba ho hodinu nechat venku na pokojové teplotě, případně ho zbavit tuhých blan. 

Rozhodně se silně nenaklepává, jen se velmi lehce potře olejem, osolí a opepří, milovníci rozmarýnu mohou přidat trochu čerstvě natrhaného koření. Poté se steak vloží na rozpálený gril nebo pánev. 

Jsou však i kuchaři, kteří maso solí, až když je hotové. Mezi ně patří třeba Jaroslav Sapík, který dlouhé roky vařil na Pražském hradě pro české i československé prezidenty a další politiky z celého světa. 

Svůj nejoblíbenější steak připravuje takto: „Je třeba kvalitní roštěnec s tukovým okrajem, který neodkrajuji. Lehce naklepat, naložit jen do oleje, přidat rozmarýn, tymián a nesolit. Osolíme až po opečení. Lehce opepříme, koření by nemělo přetlouct chuť masa. Při grilování musí být dobře nahřátý gril, nelze zapálit a hned grilovat,“ radí kuchařský mistr.

Propečený steak je zločin

Poté, co je maso na grilu nebo pánvi, není třeba se lekat, když se přichytí. Za chvíli se totiž „zatáhne“ a samo pustí. Nakonec je třeba si rozmyslet, jak moc propečený steak chcete připravit. 

Krvavý, čili „rare“, stačí z každé strany opékat 2 až 3 minuty. Středně propečený, tedy „medium“, trvá o něco déle, takže 3 až 4 minuty. 

Při grilování na dřevěném uhlí dejte pozor na používání různých podpalovačů. Ty totiž chuť masa i příloh na grilu zničí, upozorňuje šéfkuchař Jaroslav Sapík

Varianta „well done“, tedy hodně propečený, se dělá zřídka, důvodem je, že takto silně propečené maso ztratí většinu šťávy a chuti. V tu chvíli ho někdy lze přirovnat ke žvýkání gumy a je mnoho restaurací, kde kuchař odmítne tuto variantu připravit. 

„Podle mne je největší kuchařovou chybou hodně propečený steak. Další chybou, pokud grilujeme na dřevěném uhlí, je přidávání různých podpalovačů, kterými zcela zničíme chuť masa i příloh,“ dodává Sapík. 

Propečenost steaku nezkoušejte vidličkou, všechny šťávy by vytekly. Do povrchu masa stačí píchnout prstem, čím je propečenější, tím větší klade odpor. 

Středně propečené lze stlačit jen slabě. Hotový steak má všechny šťávy koncentrované ve středu a potřebuje proto dvacet minut v horku, třeba v troubě nebo na okraji grilu, aby se šťáva a vůně do masa rozložily rovnoměrně.

Od vidlí po vidličku

Milovníci masa často přemítají, jestli se vyplatí koupit maso z českých farem, nebo zda si raději vybrat tolik vychvalované argentinské či brazilské hovězí. 

Poznejte kvalitu masa podle loga na etiketě

Značka pro biopotraviny
Značka pro biopotraviny

Pokud pravidelně nakupujete maso v supermarketu, je dobré, když alespoň trochu porozumíte etiketě na obalu, abyste přesně věděli, co nakonec vkládáte do nákupního košíku. Pro maso z ekologického zemědělství hledejte na obalu zkratku BIO - biozebru či biolist. Pouze tato loga dokládají, že se jedná skutečně o certifikovanou surovinu.

„Vyzkoušela jsem argentinské i brazilské hovězí, dokonce jsem ochutnala i raritu – japonské maso plemene wagyu, kde kilogram steaku stojí i deset tisíc korun. A musím říct, že české hovězí, pokud je dobře vyzrálé, je opravdu výborné, navíc necestuje přes půl světa a nezanechává tak obrovskou ekologickou stopu,“ říká Lucie Bošinová z ekofarmy Bošina na Broumovsku.

Zde, na vlastních pastvinách v chráněné krajinné oblasti, mají biochov skotu francouzského plemene Salers. Sami si zajišťují i porážku, bourání a zpracování masa, které ve vlastní prodejně nabízejí zákazníkům. A jako správní ekozemědělci v ekologicky rozložitelných taškách. Farma funguje podle hesla „od vidlí po vidličku“. 

„Zvířata hospodářství nikdy neopustí. Máme nad nimi kontrolu od narození po porážku. Víme, že stádo je téměř celý rok na pastvinách, že nedostává preventivně antibiotika, nepoužíváme chemii,“ vysvětluje největší devízu biochovů. 

Kilogram svíčkové prodávají za 759 korun, levnější roštěnec stojí 449 korun. „Na mase nemáme přirážku za dopravu ani další marže překupníků, takže ceny tady u nás ‚na konci světa‘ nejsou nijak vysoké,“ podotýká.

Kvalitu tuzemského masa i ve srovnání se zahraničím vyzdvihuje také farmář Jiří Horák z Kolínska. „Ochutnal jsem steaky v Brazílii. Troufám si tvrdit, že pokud dáte vedle sebe brazilský či argentinský steak a stejně upravený a vyzrálý steak z českého chovu, rozdíl téměř nepoznáte,“ říká s tím, že právě proces zrání je pro výsledný charakter masa nejdůležitější. 

Méně zásadní už je plemeno skotu, pokud se tedy nejedná o plemena speciální. České maso doporučuje i šéfkuchař Jaroslav Sapík. „Zásadně používám čerstvé české hovězí maso. Dovážené maso je většinou vakuované s krví a dlouhou zárukou nebo mražené,“ vysvětluje.

A jedna rada na závěr. Pokud jste to dotáhli na mistra v pečení buřtů nad ohněm a chcete se vrhnout na grilování steaků, zajděte si předtím do kvalitní steakové restaurace. I při večeři ve dvou ochutnáte minimálně dva druhy hovězího masa na grilu a získáte tak inspiraci, co byste chtěli pro sebe, rodinu či přátele na ohni připravit.

Rekordy ve spotřebě masa

Když se v roce 1948 začala měřit každoroční tuzemská spotřeba masa, snědl průměrně každý Čech ročně jen 1,9 kg drůbežího masa. V roce 2017 to bylo už 27,2 kg. 

Celková konzumace masa u Čechů za stejné období vzrostla víc než dvojnásobně. V roce 1948 to bylo 33 kg na osobu, v současnosti kolem 80 kg.

A kdy Češi jedli nejvíc masa v poválečné historii? Bylo to v revolučním roce 1989, tehdy každý Čech snědl průměrně přes 97 kg masa. Od té doby spotřeba mírně klesá. Tehdy také došlo k velkému zlomu u hovězího, s revolucí přišel výrazný pokles, který se drží dodnes. 

Celosvětově se konzumace masa pohybuje kolem 43 kg na osobu, rozdíly mezi zeměmi jsou ale obrovské. Zatímco v Indii je to pouhých 5 až 8 kg, průměrný Američan sní za rok přes 100 kg masa. Živočišná produkce je přitom velice náročná - na čas i energii. 

Vyrobit kilogram masa znamená spotřebovat 6,5 kg zrní, 36 kg objemového krmiva a 155 litrů vody. Kdyby se celosvětová spotřeba dostala na úroveň USA, pak by pro produkci takového množství byly odhadem potřeba čtyři planety velikosti Země.

Na grilu pomalu a líně. Výsledkem je maso, které se jenom rozplývá na jazyku

Francie má spoustu vyhlášených pokrmů, ale asi nejznámější je pro nás hovězí po...

Hoď to na gril dnes nabídne recept na burger z trhaného hovězího masa stylizovaného do slavného...

Surf and turf: Zkombinujte hovězí s mořskými plody. Je to nezvyklé, ale báječné

Surf and turf – parádní recept, kde si na své přijdou milovníci mořských plodů...

V dalším dílu Hoď to na gril spojí Jan Horký s Davidem Valíčkem na talíři element vody a země známý...

VIDEO: Mořský vlk v papilotě je plný chutí středomoří. Dovolená na zahradě

Mořský vlk v papilotě se slávkami s olivovou krustou, grilovanou batátou a...

VIDEO Dneska potěšíme všechny milovníky středomořských ryb a mořských plodů. Jan Horký s Davidem Valíčkem...

Tuňáka nechejte zrát v lednici, pak jen zprudka zatáhněte, aby zůstal syrový

Tuňák s caponatou, bazalkovou laktonézou a zázvorovým glazé

Když středomořskou kuchyni lehce spojíte s asijskou, získáte ještě atraktivnější chuťový zážitek....

Nevšední camembert v mletém mase je důkazem, že sýr na gril rozhodně patří

Po rozkrojení. Polníček do salátu vmíchejte až těsně před podáváním.

VIDEO Kromě masa se na grilech velice často připravují i sýry. V dnešním dílu grilovací akademie vám její...

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Vyberte si ideální trvalky pro jarní výsadbu. Zahradu promění v barevný ráj

Jaro je v plném proudu a zahrady se začínají halit do barev. Přinášíme tipy na výsadbu 10 trvalek, které potěší oko i zahradnické srdce.

Coco nejlépe poslechne za burger. Její majitel slíbil, že už lišku nezastřelí

Myslivec Radomil Holík miloval přírodu natolik, že si jednoho dne přinesl na sídliště malou lišku. Teď s ní šíří osvětu. Když v mysliveckém klobouku se svou Coco za krkem vejde do kavárny, okamžitě...

Na jarní hnojení trávníku je nejvyšší čas. Víme, na co si dát pozor

Zahrady se po dlouhém zimním odpočinku probouzejí a s nimi i naše touha po krásném, sytě zeleném trávníku, který připomíná huňatý koberec. Stejně jako lidé potřebují vitaminy, i trávník na jaře lační...

Trávník na jaře potřebuje řádnou péči. Tyhle triky vám zaručí, že bude jako koberec

Připomíná váš trávník po zimním období spíše bitevní pole? Mech se rozlézá jako nezvaný host, krtince trčí jako malé sopky a místy prosvítá holá zem? Stačí jen 3 triky pro perfektní trávník. Nazývají...

Co když váš pes někoho kousne? I při malé oděrce musíte k veterináři

Venčila jsem svého psa a potkala jsem starší paní také se psem. Načež se psi do sebe pustili. Celkem rychle jsem je odtrhla, ale můj pes údajně kousl paní do prstu. Vlastně ani nestiskl, paní má na...

Májku známe z každé vesnice. Pohanskou tradici přitom chtěla církev zakázat

Májka se na našem území staví již po staletí, a to vždy 30. dubna. Co stojí za vznikem této tradice, která se překrývá s dnem pálení čarodějnic? Proč se staví májka? A co tato tradice symbolizuje?

30. dubna 2025

Kompostujte. Za trošku práce získáte pro svou zahradu zlatý poklad

Kompostování, zdánlivě obyčejný proces, představuje klíčový krok k udržitelnější budoucnosti a zdravější půdě. Proměna organického odpadu v bohatý humus není jen efektivním způsobem, jak se zbavit...

30. dubna 2025

Levná játra jako luxusní zboží. Historik Franc líčí, jak se jedlo v 50. a 60. letech

Premium

Co se jedlo po válce? Jaká byla kvalita masa a jak vypadaly restaurace v komunistickém Československu? Co se v 50. a 60. letech jedlo v závodních a školních jídelnách? Byly tu i po znárodnění...

29. dubna 2025

Safari Park hlásí další odchov raritního druhu, jedno mládě vykrmují chovatelé

Hyenkám hřivnatým se v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem narodilo pět mláďat. Čtyři prospívají, jedno však ztrácelo na váze i proto, že samice má jen čtyři struky. Chovatelé ho proto oddělili...

29. dubna 2025  13:13

Pálení čarodějnic v poklidu. Co si pohlídat při oslavách na vlastní zahradě

Pálení čarodějnic patří k nejoblíbenějším jarním tradicím, ale stačí chvíle nepozornosti a místo veselé noci můžete řešit neštěstí. Jak na to, aby oheň přinášel radost a ne riziko?

29. dubna 2025

Coco nejlépe poslechne za burger. Její majitel slíbil, že už lišku nezastřelí

Myslivec Radomil Holík miloval přírodu natolik, že si jednoho dne přinesl na sídliště malou lišku. Teď s ní šíří osvětu. Když v mysliveckém klobouku se svou Coco za krkem vejde do kavárny, okamžitě...

29. dubna 2025  5:36

KVÍZ: Víte, proč nesmí pes cibuli a co dělá s kočkou mléko? Otestujte se!

Co byste nikdy neměli dávat pít svému pejskovi a která rostlina může ublížit vaší kočičce? Vyzkoušejte si v našem kvízu, co víte o správném krmení domácích mazlíčků. Soutěžit o vouchery můžete do 6....

vydáno 29. dubna 2025

Proměňte si balkon nebo zahradu v pestrou oázu. Co zasadit právě teď

Kterým květinám se bude nejlépe dařit na zahradě a které nám pokvetou i v květináčích a truhlících na balkoně? Vždy záleží, jestli potřebují k životu slunce, nebo je pro ně příjemnější chlad a...

28. dubna 2025

Co když váš pes někoho kousne? I při malé oděrce musíte k veterináři

Venčila jsem svého psa a potkala jsem starší paní také se psem. Načež se psi do sebe pustili. Celkem rychle jsem je odtrhla, ale můj pes údajně kousl paní do prstu. Vlastně ani nestiskl, paní má na...

28. dubna 2025

Trávník na jaře potřebuje řádnou péči. Tyhle triky vám zaručí, že bude jako koberec

Připomíná váš trávník po zimním období spíše bitevní pole? Mech se rozlézá jako nezvaný host, krtince trčí jako malé sopky a místy prosvítá holá zem? Stačí jen 3 triky pro perfektní trávník. Nazývají...

27. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Chřest je jako jarní viagra. Umíte si s ním poradit v kuchyni?

Sezona chřestu se netrpělivě očekává každé jaro a signalizuje příchod svěžích chutí do naší kuchyně. V České republice obvykle začíná v polovině dubna a trvá do konce června, přičemž hlavní sklizeň...

27. dubna 2025

Květen se blíží. S příznivým počasím můžete začít letničky stěhovat na balkon

Nemáte zahradu? Balkon a okna plná květin přinášejí na jaře kus přírody i do městských bytů. Poradíme vám, jakými rostlinami si zkrášlit terasy nebo parapety a jaké jarní květiny zasadit do květináčů...

26. dubna 2025  6:56
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.