Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

  17:59
První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách sednout na dvě hodiny na tribunu. To vy jste fotbal. Jarní část soutěže konečně začala pěkně na sklonku ledna. A bylo se na co dívat. Ostatně jako vždycky.

Nekonečné čekání na naši ligu jsme si mohli přes zimu zkrátit světovým šampionátem v Kataru, což je z mnoha popsaných důvodů větší protimluv než jaro v lednu. Když ponecháme stranou „detaily“ jako korupci a úmrtí mnoha dělníků při výstavbách infrastruktury, pak nás muselo nadchnout fenomenální finále mezi Argentinou a Francií, Messim a Mbappém. Úchvatný fotbal, jedinečný zážitek.

Ligové kolo očima redaktora Jana Dočkala

Jan Dočkal

1. kolo: Bláznivý start. Priskeho hlava nesmí ve Spartě padnout jako první

2. kolo: Jasná červená. Proč ani video v lize hráče nechrání?

3. kolo: Ta naše česká liga surová. Jak vymýtit fauly?

4. kolo: O duši fotbalové Slavie, egu Svědíka či albánském zkratu

5. kolo: Plzeň zase v žitě a bizarní vyloučení od videa

6. a 7. kolo: Vlčák by se hodil i Spartě. Ligu sráží hloupé fauly

8. kolo: Prkotiny, co dělají rozdíl. Jak moc se ledy hnuly?

9. kolo: Silná Plzeň, Santos na paškále a Kuchta v reprezentaci

10. kolo: Sudí jsou slabí. Kolik času potřebují Příhodovi muži?

11. kolo: Mikloško začal v Baníku zostra. Pane Vrbo, odpočiňte si

12. kolo: Slavia v krizi nebyla, Kuchta je zpět, střelcům ale může kralovat Chorý

13. kolo: Sparta na titul nemá. A Pardubice na ligu? Potlesk pro Řízka z Brna

14. kolo: Neshodnou se už ani sudí. Liga nabízí i nečekanou útočnou kvalitu

15. kolo: Chorý není zákeřný, ale ani andílek. Poučí se bez trestu?

16. kolo: Vzepětí Sparty bez kotle, ale s davy v zádech. Udrží Sigma Chytila?

17. kolo: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

Glosáře za ročník 2021/2022

Glosáře za ročník 2020/2021

Glosáře za ročník 2019/2020

Určitě to kvitoval také Ivan Hašek, který by Kataru přidělil všechna mistrovství a navrch by do Arábie poslat rozehrát talentovaného sparťana Karabce, protože tam se hráči rozvíjí nejlépe. Pochopil to koneckonců i Ronaldo.

Další česká fotbalová ikona Pavel Nedvěd, vítěz Zlatého míče, nesmí osm měsíců působit ve fotbale, neboť se jako viceprezident Juventusu Turín zapletl do falšování klubového účetnictví. To je tak závažná zpráva, že se jí zdráhá uvěřit a komentovat i většina českých novinářů. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík okamžitě nabídl Nedvědovi práci v klubu. A pak že český fotbal nedrží pospolu v těžkých časech. To víte, že drží.

Zaujalo také to, jak mírný trest vyfasovala Slavia a její sportovní ředitel Jiří Bílek za ovlivnění regulérnosti utkání rezervy s béčkem Příbrami. Klub dostal čtvrtmilionovou pokutu, Bílek má zaplatit třicet tisíc a ve fotbale nesmí působit deset měsíců. Nedvěda sice trumfl, ale Slavia oznámila, že se odvolá. Kdyby přitom oznámila, že odvolá Bílka, to by byla, panečku, jiná sebereflexe bez ohledu na to, kolik pošpiněných funkcionářů v českém rybníčku nadále po korupční kauze Berbra zůstává.

Před jarním startem domácí soutěže překvapilo i rozhodnutí Pavla Vrby vzít zlínskou nabídku. Z domu v Přerově to má kousek, ale větší roli hrálo, jak je pohlcený fotbalem. My, co jsme mrzli na tribunách, jeho rozhodnutí chápeme, i když i Ponedělník bývalému reprezentačnímu kouči, strůjci plzeňského zázraku, doporučoval oddech po neúspěšných a vyčerpávajících štacích na Spartě a Baníku. Vrba jde sympaticky s kůží na trh. Ví, že to může dopadnout i sestupem. Ale chlapsky výzvu přijal a je skvělé, že osobitý trenér zůstává v lize. Sám se bude muset po letech na výsluní přenastavit na pragmatický záchranářský fotbal. Co bude po sezoně, bude po sezoně.

Fotbal má rád příběhy, takže jako prvního soupeře Vrbovi postavil Baník. Byla z toho plichta, pro ševce dobrý bod na úvod. Spíše než náhodně tečujícího střelce Libora Kozáka, který prohrál většinu soubojů, mohou blahořečit statného chlapíka v bráně; Matej Rakovan pochytal, co mohl.

Avšak největší postava utkání nastoupila až v nastavení. Osmnáctiletý ostravský talent Matěj Šín překonal rakovinu a my se můžeme těšit také z jeho umu.

Fotbalové srdce neukázal jen Vrba ve Zlíně, ale i Florin Nita v Pardubicích. Rumunský reprezentant, jeden z nejlépe placených hráčů ligy, kývl na hostování u posledního mančaftu tabulky, neboť ve Spartě byl odstaven a jen trénovat nejspíš nechtěl. Viděli jste, jak slavil vyrovnávací trefu v Liberci, jak naskákal na nové spoluhráče? Pro Východočechy bude v boji o záchranu významnou posilou, zkušeného gólmana mladí obránci potřebují. I nadaný brankář Jakub Markovič se může od Nity přiučit.

Sparta bez nápadu

Spartu pálí jiná pozice než mezi tyčemi. Proti výborně připravené Olomouci, presující, a přesto nefaulující (jen devět faulů je výborné číslo), toho moc nepředvedla. Výstavba útoku i kreativita byla na špatné úrovni, střed zálohy Ladislav Krejčí - Lukáš Sadílek nefungoval. Vybočovala pouze dvojice Lukáš Haraslín - Tomáš Čvančara, která zařídila první gól, jenže když pak Haraslín místo zakončení raději zkusil hanebně nasimulovat penaltu a Čvančara se nešťastně zranil, začala se zvedat Sigma.

Jílek sází na Chytila a sní o Evropě: Po těžkostech začíná tým fungovat

Mohla se opřít především o útočníky Mojmíra Chytila s Antonínem Růskem. Oba uhrávali těžké míče, radost pohledět byla především na Růska. Jeho technika, první dotek, myšlenka napřed, to všechno patří v české soubojové lize na top úroveň a je pozitivní, že jde o českého hráče, kteří mají v práci s míčem obecně spíše nedostatky. Růsek je má zatím jinde, někdy jako by mu chyběl větší zápal, ale i na tom zapracoval. Proti Spartě předvedl několik poctivých sprintů hluboko dozadu a připravoval možnosti parťákům, včetně vyhraného souboje před krásným gólem Navrátila.

Olomoucký útočník Antonín Růsek (vlevo) vede míč před Ladislavem Krejčím ml. ze...
Fotbalisté Olomouce (v modrém) se radují z gólu Jana Navrátila proti Spartě.

Pro Olomouc jen škoda, že výtečný Růskův výkon nevyužila víc a nepřipravila také nějakou možnost jemu. Sigma má na ligové poměry silný útok, což se z průměrných čísel nemusí úplně jevit. Ale oba třiadvacetiletí útočníci se budou ještě zlepšovat. Uvidíme, kde.

Hlavním tématem zimního přestupového okna je Chytil, od léta nejspíš slávista. Sportovní manažer Sigmy Ladislav Minář jej odmítl uvolnit v zimě, neboť nesehnal adekvátní náhradu. A tak jej nejspíš prodá v létě za výrazně nižší částku, která ale má být pořád dvouciferná, což by byl u hráče, jemuž končí smlouva za půl roku, majstrštyk.

Svérázný ředitel Minář má v Olomouci hodně kritiků, kteří mu právem vyčítají jeho místy buranské výlevy nebo to, jak neochvějnou pozici v klubu má, aniž by mu patřila jediná akcie. Je však fér také zmínit, že dokáže z přestupů vytřískat tučné částky. Naposledy za Daňka, Jemelku, ale také Zimu a další. Ano, ty by zvládl zpeněžit každý, ale ne každý za takovou sumu.

Proto teď nemusí prodávat Chytila, jakkoli nelogicky to působí. Po podzimu čtvrtá Sigma upřednostnila sportovní stránku. Zapomíná se na to, avšak i kvůli ní se fotbal ještě občas dělá. Tým má solidní, trenérský štáb taky. Sedá si to.

Permanentka na Slavii se vyplatí

Přestupem zimy může být nečekaný návrat z hostování. Je až neuvěřitelné, že Mick van Buren je ve Slavii už popáté. Neuráží se, dře a na hrotu mu to vyloženě sluší. V Liberci nabral sebevědomí, nasázel góly a pokračuje v tom po dalším návratu v Edenu. Nizozemský sympaťák mluvící česky si získal fanoušky, což bylo znát, nejen když po hodině střídal Stanislava Tecla. Za čtyři minuty zlomil vítěznou trefou Jablonec, další dva góly nachystal. Mick van Bourák.

Slavia dala v sezoně 56 gólů, suverénně nejvíc v lize. Doma střílí v průměru více než čtyři fíky za zápas. Úžasné. Tahle permice se vyplatí.

K čemu posily? Votroci jedou nízkonákladově

Ani Plzeň stejně jako Slavia se Spartou nepostavila do základní sestavy žádnou z posil. Je to i tím, že příprava byla krátká, zápasů na testování málo. Matěj Vydra nastoupil až v 59. minutě a musel skousnout tečovanou střelu, po které Hradec Králové bez mnoha členů tradiční sestavy senzačně na půdě mistra vyhrál. Votroci poskočili na čtvrté místo, což je vzhledem k rozpočtu famózní počin nízkonákladového týmu trenéra Miroslava Koubka. Vítězství kola.

Nudný důchod? Ani náhodou, Koubek si fotbal užívá jako nikdy dřív

Do šestky v našlapané tabulce poskočili klokani. Při výhře nad Teplicemi byl vidět nejen dvougólový žolík David Puškáč, ale také Václav Drchal. Rychlý, přímočarý, důrazný.

Pro stoupající Slovácko je výhrou, že prodloužilo kontrakt s koučem Martinem Svědíkem. To samé se ale nedá říct o šikovném krajním obránci Michalu Tomičovi, který odmítá prodloužit kontrakt a v létě nejspíš odejde gratis do Slavie. Pro Svědíka a spol. je to tuze mrzuté, tím spíš, že podobně v poslední době odešli z Hradiště i Jurečka či Cicilia. Všem hráčům pomohli a vděk žádný. Ale tak už to chodí.

Hlavní problém nebude ve slovu, co neplatí, nebo v jejich agentech. Možná by stálo za to jednat s hráči, které chci udržet, dřív než půl roku před koncem kontraktu. Hráči po konci smlouvy odchází všude na světě. Je škoda a malost, pokud by měli místo fotbalu jen běhat kolem hřiště. Má to působit výchovně, ale opak je pravdou.

Pěkné ponedělí.

Autor:

Program Fortuna Ligy 2022-23

Základní část se bude hrát do konce dubna. Květnová nadstavba bude mít stejný formát jako v předchozí sezoně.

Online: Slavia - Olomouc, Sparta - Brno, Boleslav - Plzeň, Pardubice - Sparta, Boleslav - Slavia, Plzeň - Jablonec, Sparta - Slavia

Statistiky

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Teplice

Nejvíc inkasovaných gólů

Slavia

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 24 17 3 4 67:20 54
2.AC Sparta Praha 24 16 6 2 56:22 54
3.FC Viktoria Plzeň 24 15 4 5 45:22 49
4.Bohemians Praha 1905 24 11 5 8 41:39 38
5.1. FC Slovácko 23 11 5 7 29:30 38
6.SK Sigma Olomouc 24 9 9 6 38:26 36
7.FC Hradec Králové 24 9 4 11 28:33 31
8.FK Mladá Boleslav 24 8 6 10 35:35 30
9.FK Jablonec 23 8 5 10 37:41 29
10.SK Dynamo Č. Budějovice 24 8 4 12 24:41 28
  • Nejčtenější

Olayinkův zkrat. Nepomůže mu zápis sudího ani chování po vyloučení

Dal pět gólů, na dalších třech se přímo podílel, nosil kapitánskou pásku. Peter Olayinka je v jarní části fotbalové...

Liberec - Slavia 2:2, infarktový závěr. Oslabeným hostům sebral výhru Olatunji

Slavia se vrací na první místo. Ve 24. kole Fortuna ligy remizovala 2:2 v Liberci a je opět před Spartou, ale už jen o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Bohemians 1:2, domácí vedli, hosté rozhodli v závěru i v oslabení

Plzeňští fotbalisté z jarní mizérie nevybředli. V 24. kole Fortuna ligy podlehli doma Bohemians 1:2, rozhodující gól...

Sparta se dotáhla na Slavii, Plzeň zase na kolenou. Pardubice vyhrály, poslední je Zlín

Bookmakeři sázkových kanceláří mění kurzy na vítěze ligy. Po 24. kole je podle nich největším favoritem na titul...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Proč to v Plzni „stojí za prd“? Protože mistr lhal sám sobě

Měli bojovat o titul, místo toho prožívají těžkou jarní depresi. Mohli mít čtyřiadvacet bodů, mají jich deset. Z...

Jablonecké střídání zastavilo Zbrojovku, střed Brňanům uniká

Ideální šance zaplout do klidného středu prvoligové tabulky skončila pro fotbalisty Zbrojovky zapadnutím do jejích...

Hloupé góly, potíže se standardkami a další porážka. Co dál, Viktorie?

Tři zápasy bez vítězství, druhá porážka v řadě a další jarní ztráta. Fotbalová Plzeň dál tone v potížích. Stejně jako...

Zápasem na Slavii žil tým víc, bylo to znát už na tréninku, prozrazuje Červ

Po bídném vstupu do jara se v souvislosti s fotbalovým Libercem nemluvilo skoro o ničem jiném než o možném odvolání...

POHLED: Proč to v Plzni „stojí za prd“? Protože mistr lhal sám sobě

Měli bojovat o titul, místo toho prožívají těžkou jarní depresi. Mohli mít čtyřiadvacet bodů, mají jich deset. Z...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...