Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

  17:59
První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách sednout na dvě hodiny na tribunu. To vy jste fotbal. Jarní část soutěže konečně začala pěkně na sklonku ledna. A bylo se na co dívat. Ostatně jako vždycky.

Nekonečné čekání na naši ligu jsme si mohli přes zimu zkrátit světovým šampionátem v Kataru, což je z mnoha popsaných důvodů větší protimluv než jaro v lednu. Když ponecháme stranou „detaily“ jako korupci a úmrtí mnoha dělníků při výstavbách infrastruktury, pak nás muselo nadchnout fenomenální finále mezi Argentinou a Francií, Messim a Mbappém. Úchvatný fotbal, jedinečný zážitek.

Ligové kolo očima redaktora Jana Dočkala

Jan Dočkal

1. kolo: Bláznivý start. Priskeho hlava nesmí ve Spartě padnout jako první

2. kolo: Jasná červená. Proč ani video v lize hráče nechrání?

3. kolo: Ta naše česká liga surová. Jak vymýtit fauly?

4. kolo: O duši fotbalové Slavie, egu Svědíka či albánském zkratu

5. kolo: Plzeň zase v žitě a bizarní vyloučení od videa

6. a 7. kolo: Vlčák by se hodil i Spartě. Ligu sráží hloupé fauly

8. kolo: Prkotiny, co dělají rozdíl. Jak moc se ledy hnuly?

9. kolo: Silná Plzeň, Santos na paškále a Kuchta v reprezentaci

10. kolo: Sudí jsou slabí. Kolik času potřebují Příhodovi muži?

11. kolo: Mikloško začal v Baníku zostra. Pane Vrbo, odpočiňte si

12. kolo: Slavia v krizi nebyla, Kuchta je zpět, střelcům ale může kralovat Chorý

13. kolo: Sparta na titul nemá. A Pardubice na ligu? Potlesk pro Řízka z Brna

14. kolo: Neshodnou se už ani sudí. Liga nabízí i nečekanou útočnou kvalitu

15. kolo: Chorý není zákeřný, ale ani andílek. Poučí se bez trestu?

16. kolo: Vzepětí Sparty bez kotle, ale s davy v zádech. Udrží Sigma Chytila?

17. kolo: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

Glosáře za ročník 2021/2022

Glosáře za ročník 2020/2021

Glosáře za ročník 2019/2020

Určitě to kvitoval také Ivan Hašek, který by Kataru přidělil všechna mistrovství a navrch by do Arábie poslat rozehrát talentovaného sparťana Karabce, protože tam se hráči rozvíjí nejlépe. Pochopil to koneckonců i Ronaldo.

Další česká fotbalová ikona Pavel Nedvěd, vítěz Zlatého míče, nesmí osm měsíců působit ve fotbale, neboť se jako viceprezident Juventusu Turín zapletl do falšování klubového účetnictví. To je tak závažná zpráva, že se jí zdráhá uvěřit a komentovat i většina českých novinářů. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík okamžitě nabídl Nedvědovi práci v klubu. A pak že český fotbal nedrží pospolu v těžkých časech. To víte, že drží.

Zaujalo také to, jak mírný trest vyfasovala Slavia a její sportovní ředitel Jiří Bílek za ovlivnění regulérnosti utkání rezervy s béčkem Příbrami. Klub dostal čtvrtmilionovou pokutu, Bílek má zaplatit třicet tisíc a ve fotbale nesmí působit deset měsíců. Nedvěda sice trumfl, ale Slavia oznámila, že se odvolá. Kdyby přitom oznámila, že odvolá Bílka, to by byla, panečku, jiná sebereflexe bez ohledu na to, kolik pošpiněných funkcionářů v českém rybníčku nadále po korupční kauze Berbra zůstává.

Před jarním startem domácí soutěže překvapilo i rozhodnutí Pavla Vrby vzít zlínskou nabídku. Z domu v Přerově to má kousek, ale větší roli hrálo, jak je pohlcený fotbalem. My, co jsme mrzli na tribunách, jeho rozhodnutí chápeme, i když i Ponedělník bývalému reprezentačnímu kouči, strůjci plzeňského zázraku, doporučoval oddech po neúspěšných a vyčerpávajících štacích na Spartě a Baníku. Vrba jde sympaticky s kůží na trh. Ví, že to může dopadnout i sestupem. Ale chlapsky výzvu přijal a je skvělé, že osobitý trenér zůstává v lize. Sám se bude muset po letech na výsluní přenastavit na pragmatický záchranářský fotbal. Co bude po sezoně, bude po sezoně.

Fotbal má rád příběhy, takže jako prvního soupeře Vrbovi postavil Baník. Byla z toho plichta, pro ševce dobrý bod na úvod. Spíše než náhodně tečujícího střelce Libora Kozáka, který prohrál většinu soubojů, mohou blahořečit statného chlapíka v bráně; Matej Rakovan pochytal, co mohl.

Avšak největší postava utkání nastoupila až v nastavení. Osmnáctiletý ostravský talent Matěj Šín překonal rakovinu a my se můžeme těšit také z jeho umu.

Fotbalové srdce neukázal jen Vrba ve Zlíně, ale i Florin Nita v Pardubicích. Rumunský reprezentant, jeden z nejlépe placených hráčů ligy, kývl na hostování u posledního mančaftu tabulky, neboť ve Spartě byl odstaven a jen trénovat nejspíš nechtěl. Viděli jste, jak slavil vyrovnávací trefu v Liberci, jak naskákal na nové spoluhráče? Pro Východočechy bude v boji o záchranu významnou posilou, zkušeného gólmana mladí obránci potřebují. I nadaný brankář Jakub Markovič se může od Nity přiučit.

Sparta bez nápadu

Spartu pálí jiná pozice než mezi tyčemi. Proti výborně připravené Olomouci, presující, a přesto nefaulující (jen devět faulů je výborné číslo), toho moc nepředvedla. Výstavba útoku i kreativita byla na špatné úrovni, střed zálohy Ladislav Krejčí - Lukáš Sadílek nefungoval. Vybočovala pouze dvojice Lukáš Haraslín - Tomáš Čvančara, která zařídila první gól, jenže když pak Haraslín místo zakončení raději zkusil hanebně nasimulovat penaltu a Čvančara se nešťastně zranil, začala se zvedat Sigma.

Jílek sází na Chytila a sní o Evropě: Po těžkostech začíná tým fungovat

Mohla se opřít především o útočníky Mojmíra Chytila s Antonínem Růskem. Oba uhrávali těžké míče, radost pohledět byla především na Růska. Jeho technika, první dotek, myšlenka napřed, to všechno patří v české soubojové lize na top úroveň a je pozitivní, že jde o českého hráče, kteří mají v práci s míčem obecně spíše nedostatky. Růsek je má zatím jinde, někdy jako by mu chyběl větší zápal, ale i na tom zapracoval. Proti Spartě předvedl několik poctivých sprintů hluboko dozadu a připravoval možnosti parťákům, včetně vyhraného souboje před krásným gólem Navrátila.

Olomoucký útočník Antonín Růsek (vlevo) vede míč před Ladislavem Krejčím ml. ze...
Fotbalisté Olomouce (v modrém) se radují z gólu Jana Navrátila proti Spartě.

Pro Olomouc jen škoda, že výtečný Růskův výkon nevyužila víc a nepřipravila také nějakou možnost jemu. Sigma má na ligové poměry silný útok, což se z průměrných čísel nemusí úplně jevit. Ale oba třiadvacetiletí útočníci se budou ještě zlepšovat. Uvidíme, kde.

Hlavním tématem zimního přestupového okna je Chytil, od léta nejspíš slávista. Sportovní manažer Sigmy Ladislav Minář jej odmítl uvolnit v zimě, neboť nesehnal adekvátní náhradu. A tak jej nejspíš prodá v létě za výrazně nižší částku, která ale má být pořád dvouciferná, což by byl u hráče, jemuž končí smlouva za půl roku, majstrštyk.

Svérázný ředitel Minář má v Olomouci hodně kritiků, kteří mu právem vyčítají jeho místy buranské výlevy nebo to, jak neochvějnou pozici v klubu má, aniž by mu patřila jediná akcie. Je však fér také zmínit, že dokáže z přestupů vytřískat tučné částky. Naposledy za Daňka, Jemelku, ale také Zimu a další. Ano, ty by zvládl zpeněžit každý, ale ne každý za takovou sumu.

Proto teď nemusí prodávat Chytila, jakkoli nelogicky to působí. Po podzimu čtvrtá Sigma upřednostnila sportovní stránku. Zapomíná se na to, avšak i kvůli ní se fotbal ještě občas dělá. Tým má solidní, trenérský štáb taky. Sedá si to.

Permanentka na Slavii se vyplatí

Přestupem zimy může být nečekaný návrat z hostování. Je až neuvěřitelné, že Mick van Buren je ve Slavii už popáté. Neuráží se, dře a na hrotu mu to vyloženě sluší. V Liberci nabral sebevědomí, nasázel góly a pokračuje v tom po dalším návratu v Edenu. Nizozemský sympaťák mluvící česky si získal fanoušky, což bylo znát, nejen když po hodině střídal Stanislava Tecla. Za čtyři minuty zlomil vítěznou trefou Jablonec, další dva góly nachystal. Mick van Bourák.

Slavia dala v sezoně 56 gólů, suverénně nejvíc v lize. Doma střílí v průměru více než čtyři fíky za zápas. Úžasné. Tahle permice se vyplatí.

K čemu posily? Votroci jedou nízkonákladově

Ani Plzeň stejně jako Slavia se Spartou nepostavila do základní sestavy žádnou z posil. Je to i tím, že příprava byla krátká, zápasů na testování málo. Matěj Vydra nastoupil až v 59. minutě a musel skousnout tečovanou střelu, po které Hradec Králové bez mnoha členů tradiční sestavy senzačně na půdě mistra vyhrál. Votroci poskočili na čtvrté místo, což je vzhledem k rozpočtu famózní počin nízkonákladového týmu trenéra Miroslava Koubka. Vítězství kola.

Nudný důchod? Ani náhodou, Koubek si fotbal užívá jako nikdy dřív

Do šestky v našlapané tabulce poskočili klokani. Při výhře nad Teplicemi byl vidět nejen dvougólový žolík David Puškáč, ale také Václav Drchal. Rychlý, přímočarý, důrazný.

Pro stoupající Slovácko je výhrou, že prodloužilo kontrakt s koučem Martinem Svědíkem. To samé se ale nedá říct o šikovném krajním obránci Michalu Tomičovi, který odmítá prodloužit kontrakt a v létě nejspíš odejde gratis do Slavie. Pro Svědíka a spol. je to tuze mrzuté, tím spíš, že podobně v poslední době odešli z Hradiště i Jurečka či Cicilia. Všem hráčům pomohli a vděk žádný. Ale tak už to chodí.

Hlavní problém nebude ve slovu, co neplatí, nebo v jejich agentech. Možná by stálo za to jednat s hráči, které chci udržet, dřív než půl roku před koncem kontraktu. Hráči po konci smlouvy odchází všude na světě. Je škoda a malost, pokud by měli místo fotbalu jen běhat kolem hřiště. Má to působit výchovně, ale opak je pravdou.

Pěkné ponedělí.

Autor:

Program Fortuna Ligy 2022-23

Základní část se bude hrát do konce dubna. Květnová nadstavba bude mít stejný formát jako v předchozí sezoně.

Online: Slavia - Olomouc, Sparta - Brno, Boleslav - Plzeň, Pardubice - Sparta, Boleslav - Slavia, Plzeň - Jablonec, Sparta - Slavia

Statistiky

Hradec Kr.

Nejtrestanější tým

Sparta

Nejdéle bez obdrženého gólu

Teplice

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 25 18 3 4 71:20 57
2.AC Sparta Praha 24 16 6 2 56:22 54
3.FC Viktoria Plzeň 25 15 5 5 45:22 50
4.Bohemians Praha 1905 24 11 5 8 41:39 38
5.1. FC Slovácko 23 11 5 7 29:30 38
6.SK Sigma Olomouc 25 9 9 7 38:30 36
7.FK Mladá Boleslav 25 8 7 10 35:35 31
8.FC Hradec Králové 24 9 4 11 28:33 31
9.FK Jablonec 23 8 5 10 37:41 29
10.FC Slovan Liberec 25 7 7 11 30:36 28
  • Nejčtenější

Moldavsko - Česko 0:0, bída na hřišti outsidera, Souček trefil břevno

Po euforii tvrdé vystřízlivění. Bez branek, bez kvality, bez tří bodů. Čeští fotbalisté nezvládli druhý zápas evropské...

Slavia se váhající Plzni vzdálila, co Sparta? Zlín pěti góly odskočil ode dna

Ztráta fotbalistů Plzně, posledních českých šampionů, na první příčku tabulky narostla po remíze 0:0 v Mladé Boleslavi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A proč vlastně ne? Jak se sparťan Krejčí rozběhl za koncertem v Edenu

Trochu se klepal zimou. Trochu únavou. Ale ze všeho nejvíc emocemi, které s ním cloumaly celý zápas. „Vždyť ani ten...

Snový debut, pak Čvančara žertoval kvůli dresu: Lewandowskému jsem ho schoval

Z českých fotbalistů dorazil za novináři na rozhovor jako poslední. Chvíli před půlnocí. V den, na který do konce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hovorka se už na ligové trávníky nevrátí, obránce Slavie ukončil kariéru

Obránce David Hovorka, dvojnásobný ligový mistr se Slavií, se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ve 29 letech...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Bílek: Ztráta na čelo se dohnat dá, teď se ale musíme soustředit na sebe

Navzdory tomu, že fotbalová Plzeň v nejvyšší soutěži nevyhrála počtvrté v řadě, trenér Michal Bílek věří, že šance na...

Ml. Boleslav - Plzeň 0:0, další ztráta mistra, zazářili brankáři

Fotbalisté Plzně ve 25. kole nejvyšší soutěže remizovali na hřišti Mladé Boleslavi 0:0. Obhájci titulu bodovali po dvou...

Slavia - Olomouc 4:0, gól do šatny, pak dominance. Domácí zůstávají první

Slávističtí fotbalisté zůstanou i po 25. ligovém kole na prvním místě tabulky. Šestou Olomouc doma porazili 4:0 díky...

Nikdy to nevzdat, velí teplický kouč Frťala před Hradcem

Jestli to nevyjde ani v neděli proti Hradci, bude už hodně zle. Fotbalisté Teplic znovu zkusí zarazit děsivou sérii...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...