Ženy

Muž má panický strach z žen, už půl století žije zabarikádovaný ve svém domě

Jednasedmdesátiletý Callitxe Nzamwita z Rwandy se extrémně bojí žen. Už 55 let je kvůli své netradiční fobii zabarikádován v domě, odkud téměř vůbec nevychází. „Důvod, proč jsem se tady zamkl, je, že...

16. října 2023  14:28

Letadla budou opět pilotovat jen muži. Kvůli pandemii ubývá pilotek

Zatímco v posledních letech přibývalo pilotek, koronavirová pandemie ženy v kokpitech opět upozadila. Kvůli omezení letecké dopravy je totiž více pilotů než letadel v provozu a ženám v leteckém...

28. září 2020

Vychází lednové číslo Žena a Život

Více odpočinku, méně stresu. Je to vaše novoroční předsevzetí? Lehněte si v klidu na pohovku a začtěte se do nové Ženy a život, hlavním tématem jsou sny a touhy...

8. ledna 2020

Vědci v Peru zrekonstruovali obličej starobylé vládkyně. Pomohla jim mumie

Vědci s pomocí 3D tiskárny zrekonstruovali obličej močické královny, která na území dnešního Peru vládla před 1700 lety. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Ostatky vládkyně, které se přezdívá...

5. července 2017  7:46

Léčbu v Protonovém centru bude hradit i VZP. Dostali rozum, řekl Němeček

Jednání Všeobecné zdravotní pojišťovny a pražského protonového centra se blíží ke konci. Smlouva by mohla být hotova v řádu několika týdnů nebo měsíců, řekl ve středu senátorům ze zdravotnického a...

16. července 2015  11:57

Nosková si nechala zvětšit prsa: Nechtěla jsem vypadat jako patnáctka

Zpěvačka Michaela Nosková (31) má za sebou operaci prsou. Hlavně kvůli práci si je nechala zvětšit na velikost 3. Ňadra se jí totiž zmenšila po kojení a hlavně po hubnutí.

20. srpna 2014

Teplo a těsné oblečení jsou největší kamarádi kvasinek

Přichází léto, období přemnožených poševních kvasinek, nepříjemného svědění, pálení a výtoků. Návod, jak se kvasinkám vyhnout? Nezůstávat dlouho v mokrých plavkách, dodržovat pitný režim a nenosit...

12. května 2009

Po injekci proti rakovině děložního čípku některé dívky dočasně ochrnuly

Očkování proti rakovině děložního čípku je podle odborníků jediný způsob, jak ženy ochránit před tímto smrtelným onemocněním. Rozsáhlá studie z Velké Británie však přinesla zjištění o tom, že...

24. března 2009

Syndrom karpálního tunelu

Karpální tunel je průchod na přední straně zápěstí mezi kostmi, krytý plochým vazem, kterým prochází nerv a šlachy svalů ruky.

23. dubna 2008  13:58

Paranoia

Jedná se o duševní onemocnění, které se vyznačuje existencí bludů. Paranoia postihuje pouze chování, které se vztahuje přímo k bludu, jinak je afektivita, řeč i chování normální, intelekt je plně...

22. dubna 2008  11:04

Bronchitida

Bronchitida neboli zánět průdušek je akutní nebo chronický zánět výstelky dýchacích cest v plicích. Na vzniku toho onemocnění se může podílet přemnožení virů nebo bakterií.

18. dubna 2008

Atopický ekzém

Atopický ekzém je kožní zánět většinou alergického původu. Jedná se tedy o projev přehnané reakce organismu na dráždivý podnět.

17. dubna 2008

Arytmie

Arytmie jsou poruchy srdečního rytmu. Normální srdeční činnost je pravidelná a má klidovou frekvenci individuálně mezi 50−90 údery za minutu.

16. dubna 2008

Zánět slepého střeva

Apendicitida je známa pod různými názvy jako apendicitis, zánět apendixu a lidově také – zánět slepého střeva, slepák, zánět červa.

15. dubna 2008

Apendicitida

Apendicitida je známa pod různými názvy jako apendicitis, zánět apendixu a lidově také jako zánět slepého střeva, slepák, zánět červa.

15. dubna 2008

Aneuryzma

Aneuryzma neboli výduť je obecně lokální vydutí stěny nějakého dutého orgánu. Nejběžnější bývá aneuryzma tepenné a aneuryzma srdeční stěny.

14. dubna 2008  11:36

Bipolární afektivní porucha

Bipolární afektivní porucha (dříve nazývaná maniodepresivní psychóza) je onemocnění, při kterém se střídají manické a depresivní stavy se stavy, kdy je pacient bez obtíží.

27. března 2008  10:23

Narkolepsie

Narkolepsie je nervové onemocnění, které postihuje část mozku, která kontroluje usínání a vstávání. Nemoc se projevuje náhlým a nekontrolovatelným usínáním, které se opakuje nepravidelně.

22. března 2008

Chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom se projevuje pocitem trvalého a hlubokého vyčerpání. Pacienti nejsou ani po dlouhém spánku odpočatí.

21. března 2008

Downův syndrom

Downův syndrom je genetická porucha 21. chromozomu, kdy se místo dvou chromozomů vytvoří chromozomy tři. Nemoc bývá označována jako trisomia 21.

20. března 2008  14:43

Celiakie

Tato nemoc je též známá jako celiakální sprue nebo gluten-senzitivní enteropatie. Jde o autoimunitní onemocnění střev, při kterém dochází k poškození výstelky tenkého střeva.

2. února 2008

Insomnie

Insomnie neboli nespavost je onemocnění, které je charakterizováno problémy s usínáním, neklidným nebo nezotavujícím spánkem, častým probouzením se během noci nebo probouzením se příliš brzy ráno.

18. prosince 2007

Mozková mrtvice

Cévní mozková příhoda - iktus nebo zastarale mrtvice - je druhou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě. Ročně cévní mozková příhoda postihne 15 milionů lidí.

14. prosince 2007

Aspergerův syndrom

Aspergerův syndrom patří do skupiny poruch autistického spektra. Jedná se o vývojovou poruchu způsobenou dysfunkcí určitých částí mozku.

13. prosince 2007

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je způsobuje náhlé přerušení dodávky kyslíku do srdečního svalu s následným odumřením části svalových vláken.

12. prosince 2007

Angína - Jak léčit angínu?

Zánět mandlí je onemocnění způsobené nejčastěji bakterií z rodu Streptococcus. V některých případech může jít i o virové onemocnění.

11. prosince 2007  11:19

Roztroušená skleróza

Je nejčastější chronické neurologické onemocnění, kterým je v České republice postiženo zhruba 10 tisíc lidí. Onemocnění zasahující centrální nervový systém (CNS) postihuje nejčastěji mladé lidi do...

3. prosince 2007

Křečové žíly

K tomuto onemocnění dochází, když selhává odtok krve z nohou a lýtek zpět k srdci. Žilní chlopně nefungují správně a nezadržují krev, která se následně vrací a hromadí v nohou a vytvářejí se tak...

30. listopadu 2007  12:17

Zarděnky

Nákaza zarděnkami je infekční, šíří se kapénkovým přenosem. Primární zmnožení viru nastává na sliznici nosohltanu a v krčních lymfatických uzlinách.

15. listopadu 2007

Alkoholismus

Alkoholismus je chorobná závislost na alkoholu. Jedná se o nemoc, která poškozuje zdravotní stav postiženého a výrazně zasahuje do jeho osobních, pracovních a sociálních vztahů.

14. listopadu 2007  9:23

Nízký tlak

Nízký tlak obvykle není třeba léčit. Pokud vám způsobuje problémy, zkuste kávu nebo malé množství alkoholu.

13. listopadu 2007  9:37

Urologické problémy

Potíže s močovými cestami se projevují častým nucením na močení, pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku nebo v bedrech.

12. listopadu 2007  10:23

Zácpa

Potíže s vyměšováním jsou nejčastěji způsobeny změnou prostředí. Stačí odjezd na dovolenou nebo jen víkend u příbuzných.

7. listopadu 2007

Vyrážka

Rada, která platí pro většinu vyrážek na kůži, zní: Počkejte tři dny, zda potíže nezmizí. O vhodném přípravku se poraďte v lékárně nebo vsaďte na ten osvědčený.

1. listopadu 2007  10:32

Poradny

Databáze nemocí