Mozková mrtvice

  6:00aktualizováno  6:00
Cévní mozková příhoda - iktus nebo zastarale mrtvice - je druhou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě. Ročně cévní mozková příhoda postihne 15 milionů lidí.
Třetina lidí na mozkovou mrtvici zemře.

Třetina lidí na mozkovou mrtvici zemře. | foto: Profimedia.cz

Třetina z nich na toto onemocnění zemře. U další třetiny má toto onemocnění trvalé následky. Nejčastější příčinou mozkového infarktu je civilizační nemoc zvaná ateroskleróza. Cévy postižené touto nemocí jsou zaneseny, ucpávají se (aterosklerotické pláty se ukládají na vnitřní stěny cévy) a zabraňují průtoku krve. Zásadní vliv na vznik aterosklerózy má kouření, nadváha, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi a nadměrná konzumace alkoholu.

Jaké má mrtvice příznaky?
Příznakem mrtvice je ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla. Dále jsou obvyklé potíže s mluvením nebo snížená schopnost porozumět řeči někoho jiného. Příznakem je také porucha zraku, závrať, ztráta rovnováhy nebo koordinace. Nebezpečná je i bolest hlavy bez zjevné příčiny. Během mozkové mrtvice dochází v postižené části mozku k poruše funkce mozkových buněk, které se projevují zánikem funkce daného ložiska. To způsobuje ochrnutí, ztrátu citlivosti, řeči, zmatenost. Teprve až za několik hodin mozkové buňky z nedostatku kyslíku a živin odumírají.

Objevují se také náhle vzniklé a jinak nevysvětlitelné závratě nebo náhlé pády, náhle vzniklá porucha ostrosti vidění nebo dvojité vidění. Příznaky se nemusejí objevit všechny najednou. Proto se velmi často některé projevy této nemoci berou v počátcích na lehkou váhu, což může mít katastrofické následky.

Domácí lékař


Koho se tato nemoc týká?
Riziko onemocnění stoupá s věkem, objevuje se však, i když řidčeji, i u mladých lidí.

Prevence a léčba
Mozkové mrtvici můžete předejít, pokud nebudete kouřit a omezíte množství soli, tuku a cukru v jídle. Jezte pravidelně ovoce a zeleninu a alespoň 30 minut denně věnujte fyzické aktivitě - procházkám, práci na zahradě a podobně. Udržujte si správnou váhu a vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu. Je-li vám více než padesát let, nechte si alespoň jednou ročně u lékaře změřit krevní tlak. Vysoký krevní tlak je totiž hlavní rizikový faktor pro vznik cévní mozkové příhody.

V případě, že na sobě nebo na někom jiném poznáte příznaky mozkové mrtvice, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu. Pokud je pacient postižený mrtvicí dopraven k odborníkovi do tří hodin, může po několika dnech odejít zcela zdráv, bez jakýchkoli následků. Lékaři dokážou pomocí účinného léku zasáhnout a otevřít tepnu uzavřenou krevní sraženinou, která je příčinou mozkového infarktu. Záleží na každé minutě, kdy je pacient bez pomoci, třicet procent postižených, kterým se nedostane včasná pomoc, na mozkovou mrtvici umírá.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Atopický ekzém

Krém, kosmetika

Atopický ekzém je kožní zánět většinou alergického původu. Jedná se tedy o projev přehnané reakce organismu na dráždivý...

Downův syndrom

Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto

Downův syndrom je genetická porucha 21. chromozomu, kdy se místo dvou chromozomů vytvoří chromozomy tři. Nemoc bývá...

Syndrom karpálního tunelu

Myš Logitech MX Air v ruce

Karpální tunel je průchod na přední straně zápěstí mezi kostmi, krytý plochým vazem, kterým prochází nerv a šlachy...

Najdete na iDNES.cz