Urologické problémy

  10:23aktualizováno  10:23
Potíže s močovými cestami se projevují častým nucením na močení, pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku nebo v bedrech.
Při zánětech močových cest se vyplatí nosit teplé spodní prádlo.

Při zánětech močových cest se vyplatí nosit teplé spodní prádlo. | foto: Profimedia.cz

Urologické problémy – nejčastěji to bývají záněty močových cest – trápí víc ženy než muže. U mužů jsou takové infekce vzácné a jsou spíš spojené s postižením jiného orgánu nebo s jiným onemocněním. Nejčastěji jde o kámen v močovém měchýři, zánět prostaty či nedostatečné vyprázdnění močového měchýře při jejím zbytnění.

Častější záněty močových cest souvisí s anatomickými odlišnostmi mezi pohlavími. Ženy mají kratší močovou trubici, takže se původci některých onemocnění snáze dostanou do těla. Na vzniku zánětu močového měchýře se může podílet i případný gynekologický zánět.

Trpíte častými záněty močových cest?

Na časté záněty pomůžou bylinné čaje, které pozitivně působí na činnost močového ústrojí.

Toaletní papír raději obyčejný
Většinu infekcí močových cest způsobují bakterie Escherichia coli. Nemocí trpí častěji ženy, kterým se vracejí vaginální záněty. To může souviset jednak s porušenou imunitou, ale také s nedostatečnou, nebo naopak přílišnou hygienou. Vždy je lepší používat PH neutrální přípravky a vyhnout se například voňavým hygienickým vložkám či toaletnímu papíru. Látky v nich obsažené mohou dráždit sliznice.

Na vznik má také vliv počet sexuálních partnerů a jejich střídání. Zjednodušeně řečeno – tělo se vždy musí vyrovnávat s novými viry a bakteriemi. Zánětem močového měchýře trpí častěji také kuřačky. Látky obsažené v cigaretách narušují slizniční imunitu, která brání přichycování bakterií. U kuřaček se tedy uchytí snadněji. Ke vzniku infekce přispívá i časté zadržování moči.

U žen v menopauze je důvodem častějších infekcí dolních močových cest snižující se hladina hormonů estrogenů. Roli hrají i změny souvisící se stárnutím a pokles napětí svaloviny močového měchýře. Příčinou infekce může být i nachlazení, nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů nebo vývojové anomálie orgánů močového a pohlavního ústrojí.
Kromě nepříjemných pocitů při močení se někdy infekce ohlašuje i lehkým začervenáním moči. Je to způsobeno přítomností malého množství krve. Ta se do moče dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.

Infekce může být provázena zvýšenou teplotou a bolestmi za sponou stydké kosti, tj. v oblasti močového měchýře. Někdy se infekce rozšíří nahoru močovodem a do ledvin. Nemocného bolí v bedrech a teplota stoupá. Jde o zánět ledvin, který je nebezpečný a musí se hned řešit na pohotovosti. Často vyžaduje léčbu v nemocnici.

Nepijte kávu ani černý čaj
Nepříjemné pocity při močení mohou často ustoupit, někdy stačí hodně pít. Nejlepší je urologický čaj. Pomůže i pivo, je však lepší sáhnout po nealkoholickém. Zcela se naopak vyhněte kyselým nápojům, a to včetně džusu, nepijte černý nebo zelený čaj ani kávu, které organismus odvodňují. Kyselé mohou být i ovocné čaje, které pak zbytečně dráždí. Pokud však obtíže trvají déle než dva dny, nebo se dokonce zesilují, je vhodné navštívit praktického lékaře nebo gynekologa.

Velmi často je třeba nasadit léčbu antibiotiky. Neordinujte si je sami, protože nejste schopni poznat příčinu nemoci.

To lze zjistit jedině z podrobného vyšetření moči. Z ní je možné získat mnoho důležitých informací – zda jsou přítomny bakterie, je-li v těle zánět, kolik bakterií v moči je a který lék na ně nejlépe zapůsobí. Takové podrobné vyšetření obvykle trvá několik dní, proto se většinou nasazují antibiotika naslepo – tedy proti nejpravděpodobnějšímu původci infekce. Pak se případně léčba upraví podle rozboru.

Pokud se infekce dobře neléčí nebo se nedoléčí, může se vracet. A tím přejít do chronického stadia, což často vede k inkontinenci, tedy k potížím s udržením moči. Jsou-li záněty močových cest časté, je vždy třeba řešit problémy s urologem a zjistit jejich příčinu.

Ženy, které nemocí trpí často, nejvíc ze všeho zajímá, jak se jí vyhnout. Prevence spočívá ve zvýšení imunity. Toho lze dosáhnout dodržováním pravidel zdravé výživy, dostatkem pohybu a také vyhýbáním se cigaretám. Pokud to nedodržujete, tak alespoň dostatečně pijte. Při sexuálním styku používejte kondom. Omezte kořeněné potraviny, neboť dráždí sliznice. Protože se bakterie živí cukrem, omezte i sladké. Je chyba zadržovat moč, i to může mít totiž vliv na rozvoj infekce. Vyplatí se nosit teplé spodní prádlo. Množení bakterií napomáháte také nošením mokrých plavek.

Naopak blahodárný vliv má užívání preparátů, které obsahují výtažky z brusinek. V polovině devadesátých let vědci ve Spojených státech provedli studii, v níž účinky brusinek testovali. Ukázalo se, že brusinky výrazně snížily riziko onemocnění infekcemi močových cest. Jejich vzniku zabraňují tím, že se bakterie nemohou pevně uchytit na stěnách močové trubice a měchýře.

Autoři:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Další z rubriky

Paranoia

Ilustrační snímek

Jedná se o duševní onemocnění, které se vyznačuje existencí bludů. Paranoia postihuje pouze chování, které se vztahuje...

Downův syndrom

Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto

Downův syndrom je genetická porucha 21. chromozomu, kdy se místo dvou chromozomů vytvoří chromozomy tři. Nemoc bývá...

Bronchitida

Chřipka - ilustrační foto

Bronchitida neboli zánět průdušek je akutní nebo chronický zánět výstelky dýchacích cest v plicích. Na vzniku toho...

Najdete na iDNES.cz