Už i boty můžou být veganské aneb vyrobeno s láskou k přírodě

aktualizováno 
Etické, ekologické, morální, udržitelné... to je jen krátký výčet přídavných jmen, která jsou úzce spojená s označením vegan. Tentokrát ovšem nebude řeč o jídle. Veganství by se totiž nemělo týkat jen úpravy jídelníčku, ale všech oblastí vašeho života. Běhání nevyjímaje.

Veganské běžecké boty: vyrobeno s láskou ke zvířatům | foto: archiv Ondry FejfaraRungo.cz

Co to vlastně znamená být vegan? Nejčastěji se setkáme s definicí, že vegani jsou lidé, kteří ze svého jídelníčku vyřadili veškeré suroviny živočišného původu. Tedy kromě masa například i mléko, vajíčka, med...

Veganství ovšem zahrnuje celkové přehodnocení vztahu k ekologii a využívání či zabíjení zvířat. Díky tomu se můžeme setkat s veganskou kosmetikou (problém zde představuje mimo jiné i testování na zvířatech), módou i běžeckými botami.

Veganské běžecké boty

Pro výrobu veganských běžeckých bot nesmí být použit žádný materiál živočišného původu. Důležité jsou v tomto směru především čtyři oblasti. Suroviny použité na konstrukci svršku, lepidla, barvy a v neposlední řadě pak materiály testované na zvířatech.

Možná se ptáte, jestli si tím vůbec někdo láme hlavu a upravuje výrobu svých bot tak, aby splňovala podmínky pro označení vegan. Odpověď je ano. Ve světě je totiž vegetariánství a veganství mnohem rozšířenější než v České republice a není radno tento nezanedbatelný segment trhu zbytečně odstřihnout.

Další důležitá otázka zní, zda jsou tyto boty stejně kvalitní, odolné a funkční jako ty ostatní. Odpověď je znovu pozitivní, kromě lehce vyšší nákladů na výrobu je veganská bota prakticky nerozeznatelná.

Veganské značky

Jednou z nejstarších vegan značek je americký Brooks, který je zároveň pravděpodobně nejznámější veganskou běžeckou značkou na světě. Významnou roli v tomto případě hraje legendární ultraběžec Scott Jurek, který je Brooksem sponzorovaný a který sám dosáhl nejlepších výsledků až poté, co se z něj stal vegan. Jeho příběh popisuje oblíbená knížka Jez a běhej, která kromě Scottova životopisu obsahuje také množství receptů na klasická jídla i běžecké traťovky.

Kromě Brooksu je zde ještě Mizuno a další americká značka Newton, která je rozšířena zejména mezi vyznavači triatlonu. Další v pořadí je Asics, Vivobarefoot a Inov-8. Ani jedna z těchto dvou posledně jmenovaných značek sice není stoprocentně vegan, ale výše popsané podmínky splňuje velká většina jejich modelů.

O něco hůře jsou na tom Saucony a Merell. V nabídce obou značek se sice objevují tzv. cruelty-free modelové řady, ale většina bot je vyrobena buď s pomocí kůže, nebo živočišných lepidel.

Nejmenší množství vegan běžeckých bot pak nabízí New Balance a Nike, obě značky mají jen několik málo veganských modelů.

Pokud se chystáte pořídit veganské boty, možná narazíte na to, že neexistuje žádný ucelený seznam modelů, které vaše podmínky splňují. Obzvláště u značek, které vyrábějí oba typy bot, pak může výběr obnášet doslova mravenčí práci. Jediný spolehlivý zdroj informací je vždy oficiální web výrobce. Spoustu informací a tipů se ale dočtete i na stránkách neziskové organizace PETA, která bojuje za práva zvířat po celém světě.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz