Už i boty můžou být veganské aneb vyrobeno s láskou k přírodě

aktualizováno 
Etické, ekologické, morální, udržitelné... to je jen krátký výčet přídavných jmen, která jsou úzce spojená s označením vegan. Tentokrát ovšem nebude řeč o jídle. Veganství by se totiž nemělo týkat jen úpravy jídelníčku, ale všech oblastí vašeho života. Běhání nevyjímaje.

Veganské běžecké boty: vyrobeno s láskou ke zvířatům | foto: archiv Ondry FejfaraRungo.cz

Co to vlastně znamená být vegan? Nejčastěji se setkáme s definicí, že vegani jsou lidé, kteří ze svého jídelníčku vyřadili veškeré suroviny živočišného původu. Tedy kromě masa například i mléko, vajíčka, med...

Veganství ovšem zahrnuje celkové přehodnocení vztahu k ekologii a využívání či zabíjení zvířat. Díky tomu se můžeme setkat s veganskou kosmetikou (problém zde představuje mimo jiné i testování na zvířatech), módou i běžeckými botami.

Veganské běžecké boty

Pro výrobu veganských běžeckých bot nesmí být použit žádný materiál živočišného původu. Důležité jsou v tomto směru především čtyři oblasti. Suroviny použité na konstrukci svršku, lepidla, barvy a v neposlední řadě pak materiály testované na zvířatech.

Možná se ptáte, jestli si tím vůbec někdo láme hlavu a upravuje výrobu svých bot tak, aby splňovala podmínky pro označení vegan. Odpověď je ano. Ve světě je totiž vegetariánství a veganství mnohem rozšířenější než v České republice a není radno tento nezanedbatelný segment trhu zbytečně odstřihnout.

Další důležitá otázka zní, zda jsou tyto boty stejně kvalitní, odolné a funkční jako ty ostatní. Odpověď je znovu pozitivní, kromě lehce vyšší nákladů na výrobu je veganská bota prakticky nerozeznatelná.

Veganské značky

Jednou z nejstarších vegan značek je americký Brooks, který je zároveň pravděpodobně nejznámější veganskou běžeckou značkou na světě. Významnou roli v tomto případě hraje legendární ultraběžec Scott Jurek, který je Brooksem sponzorovaný a který sám dosáhl nejlepších výsledků až poté, co se z něj stal vegan. Jeho příběh popisuje oblíbená knížka Jez a běhej, která kromě Scottova životopisu obsahuje také množství receptů na klasická jídla i běžecké traťovky.

Kromě Brooksu je zde ještě Mizuno a další americká značka Newton, která je rozšířena zejména mezi vyznavači triatlonu. Další v pořadí je Asics, Vivobarefoot a Inov-8. Ani jedna z těchto dvou posledně jmenovaných značek sice není stoprocentně vegan, ale výše popsané podmínky splňuje velká většina jejich modelů.

O něco hůře jsou na tom Saucony a Merell. V nabídce obou značek se sice objevují tzv. cruelty-free modelové řady, ale většina bot je vyrobena buď s pomocí kůže, nebo živočišných lepidel.

Nejmenší množství vegan běžeckých bot pak nabízí New Balance a Nike, obě značky mají jen několik málo veganských modelů.

Pokud se chystáte pořídit veganské boty, možná narazíte na to, že neexistuje žádný ucelený seznam modelů, které vaše podmínky splňují. Obzvláště u značek, které vyrábějí oba typy bot, pak může výběr obnášet doslova mravenčí práci. Jediný spolehlivý zdroj informací je vždy oficiální web výrobce. Spoustu informací a tipů se ale dočtete i na stránkách neziskové organizace PETA, která bojuje za práva zvířat po celém světě.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Další z rubriky

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz