Úplněk už od nepaměti vzbuzoval v lidech určitou bázeň a víru v jeho magické schopnosti. Mýty o vlkodlacích, náhlých záchvatech šílenství či zvýšeném množství sebevražd o úplňkové noci však stále patří jen do světa fantazie. Nový výzkum ale odhalil souvislost mezi úplňkem a spánkem.
Studie vznikla jen tak ze zvědavosti
Vědci zjistili, že právě úplněk je období, kdy lidé méně spí a období hlubokého spánku je kratší než obvykle. Podle odborníků je lidské tělo ovlivněno nejen východem a západem slunce, které ovlivňují cirkadiánní rytmy, ale také podléhá fázím měsíce.
Studie, která byla publikována v červencovém vydání časopisu Current Biology měla vcelku kuriózní začátek. Skupina švýcarských vědců se jednoho úplňkové večera sešla v baru a mezi jinými padlo i téma úplňku.
"Mnoho lidí si stěžuje, že kolem úplňku špatně spí. Jsou to sice povídačky, ale uslyšíte je od mnoha různých lidí, " řekla Silvia Freyová, neurobioložka z univerzity v Basileji ve Švýcarsku.
"Takže tam tak sedíme o úplňkové noci, diskutuje o tom a rozhodli jsme se podívat na naše záznamy a spojit je s úplňky, řekla Freyová. "Byla to čirá zvědavost."
Za úplňku klesá produkce melatoninu
Freyová a další spoluautoři studie si pozorně prohlédli spánkové záznamy, které sesbírali z předchozí studie. Ta se týkala 33 zdravých osob, které strávily dvě noci v pečlivě sledovaném prostředí spánkové laboratoře. Účastníci studie neměli pojem o čase a nemohli vidět venkovní světlo. Teplota a vlhkost v místnosti byly udržované na stálé hodnotě.
Vědci sledovali mozkovou činnost účastníků a hladinu jejich hormonů. Rovněž si zaznamenali, jak dlouho lidem trvalo, než usnuli, a celkový čas spánku.
Vědci dali dohromady všechna data, která posbírali během těchto dvou nocí přirozeného spánku, a porovnali je s fázemi měsíce. Ve čtyřech dnech před a po úplňku vědci zaznamenali snížení spánkové kvality účastníků a také v průměru o dvacet minut kratší spánek.
Čas, který účastníci studie strávili v hlubokém spánku, se během úplňkového období snížil o třetinu. Při měření hormonů se také ukázalo, že za úplňku lidé produkovali méně melatoninu – hormonu, který způsobuje u lidí ospalost.
Vědci zatím neví, jak tento jev vysvětlit
"Musím přiznat, že jsme neočekávali, že zjistíme tak obrovské rozdíly," řekla Freyová.
"Pokles v melatoninu byl opravdu nečekaný. Ukazuje opravdu na fyziologický jev, který se děje. Jako cirkalunární hodiny," dodala Freyová.
Biologové už prokázali, že některé druhy zvířat, zvláště těch, kteří žijí blízko oceánu, jako jsou krabi, mají cirkalunární hodiny, které jsou spojeny s měsícem.
A nedávná studie zjistila, že pacienti, kteří měli operované srdce kolem doby úplňku, strávili méně času v nemocnici a měli menší míru úmrtnosti.
Vědci přiznali, že si nejsou jistí, proč může být lidská biologie spojena s měsícem. Podle Freyové může jít o evoluční pozůstatek z dob, kdy nemuselo být pro lidi bezpečné spát hlubokým spánkem pod jasným světlem měsíce, protože tak byli více ohroženi nočními predátory.