Nezapomínejte na oči. Neléčené vady vás mohou připravit o zrak

  12:25aktualizováno  12:25
Většina lidí v Česku podceňuje pravidelné prohlídky u očního lékaře. I proto v rámci Světového dne zraku, který letos připadá na 10. října, chtějí oftalmologové upozornit na důležitost včasného odhalení očních vad. Zdarma si tak na mnoha místech republiky můžete nechat zkontrolovat jeden z nejdůležitějších lidských smyslů.

Na preventivní vyšetření zraku by měl každý chodit jednou za dva roky, radí lékaři (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Podle statistik navštěvuje pravidelně očního lékaře méně než třetina obyvatel Česka. Ukazuje se, že ženy jsou v prevenci důslednější a pravidelně chodí na kontroly 30 procent žen, mužů asi 25 procent. 

Nejčastějšími zrakovými vadami jsou krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, které je dnes možné díky moderním technologiím ve většině případů úplně odstranit. Důležité ale je vadu včas odhalit.  

Tupozrakost vyléčíte jen v dětství

Prvním případem, kdy záleží na včasnosti diagnózy, je tupozrakost. Tato vada postihuje 2 až 4 procenta dětí. Zpravidla se objevuje u dětí postižených šilháním, s různou dioptrickou vadou na obou očích a u dětí, jejichž rodiče v dětství šilhali nebo mají také tupozrakost. 

Při příležitosti Světového dne zraku 10. října si můžete nechat vyšetřit oči zdarma v Praze v nákupních centrech Chodov a Nový Smíchov či v brněnské Galerii Vaňkovka. 

Při tomto onemocnění postupně ztrácí jedno nebo i obě oči schopnost vidění, přičemž hrozí velmi vážné a trvalé postižení zraku a dokonce i riziko oslepnutí. Důležité je proto začít s léčbou včas, ideálně v předškolním věku, dokud ještě není vývoj zrakového systému dokončen (více o léčbě tupozrakosti čtěte ZDE).

Šedý zákal

Dalšími vadami zraku, kterými jsou například šedý a zelený zákal, trpí většinou lidé po čtyřicítce. Oftalmologové proto doporučují po čtyřicátém roku věku, a to i bez jakýchkoli potíží, navštěvovat očního lékaře jednou za dva roky. 

Oční vyšetření je totiž jedinou možností, jak odhalit některé oční problémy a onemocnění. Například mírný stupeň šedého zákalu v počátečním stadiu nemoci nemusí vidění nijak ovlivňovat.

Ze statistik vyplývá, že roste počet lidí, kteří podstoupili operaci šedého zákalu, ročně se u nás provede přibližně 80 000 operací, kdy je pacientům vyměněna nitrooční čočka. Toto onemocnění nejčastěji postihuje obyvatele starší 65 let a je možné zbavit se jej pomocí lékařského zákroku, při kterém je vyměněna oční čočka. 

"Operace je vhodná, jakmile šedý zákal začne snižovat kvalitu života. Již dávno neplatí, že musí tzv. dozrát. Čekat na dozrání je naopak chybou, protože je pak operace daleko komplikovanější," říká primářka Oční kliniky NeoVize Věra Kalandrová.  

Na celém světě přišlo o zrak právě kvůli neléčenému šedému zákalu 18 milionů lidí.

Při šedém zákalu má člověk zamlžené a rozostřené vidění, hlavně při pozorování...

Při šedém zákalu má člověk zamlžené a rozostřené vidění, hlavně při pozorování předmětů v dálce. Cítí nepříjemné oslňování při silnějším slunečním světle nebo při nočním řízení automobilu. Barvy na postiženém oku nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín. Někdy se předměty při pohledu jedním okem jeví zdvojené až ztrojené.

Zelený zákal

Zelený zákal je zákeřné onemocnění, kterého si v počáteční fázi většina pacientů ani nevšimne, zpočátku je totiž zcela bez příznaků. Zásadní je absolvovat komplexní oční vyšetření včetně vyšetření očním koherenčním tomografem (OCT), na základě kterého lékaři určí, zda se jedná o glaukom, a doporučí správný postup v léčbě, která zamezí dalšímu rozvoji nemoci. 

Zelený zákal se vyskytuje hlavně u lidí, kterým je 45 let a více nebo mají tuto chorobu v rodině. Podle odhadů bude na celém světě v roce 2020 postiženo tímto onemocněním 60 milionů lidí.

Nejčastějším typem onemocnění zeleným zákalem (glaukomem) je takzvaný chronický...

Nejčastějším typem onemocnění zeleným zákalem (glaukomem) je takzvaný chronický prostý glaukom, jehož příčina není jednoznačně určena. Rizikovými faktory je dědičnost, pokročilejší věk či výše nitroočního tlaku. Zrádný je zejména v tom, že se zprvu vůbec neprojevuje, takže o něm ani nevíme.

Makulární degenerace

Posledním závažným onemocněním, který připravuje o zrak hlavně starší populaci, je makulární degenerace - onemocnění oční sítnice. Ta může vést až k úplné ztrátě zraku. 

Podle statistik trpí touto chorobou 25 milionů lidí na světě. Vliv na vznik této choroby má mimo jiné nezdravý životní styl a kouření. 

Makulární degenerace se léčí pomocí nitrooční injekce, která brání krvácení, otokům, ukládání škodlivých látek a růstu patologických membrán. Makulární degenerace je u nás nejčastější příčinou ztráty zraku ve vyšším věku.

Makulární degenerace - jestliže vnímáte náhlé pokřivení obrazu nebo vám...

Makulární degenerace - jestliže vnímáte náhlé pokřivení obrazu nebo vám najednou vypadne obraz uprostřed zorného pole, pak trpíte jedním z příznaků závažného onemocnění - makulární degenerace, které se nejčastěji vyskytuje u osob starších 60 let. Pacientům znemožňuje tato vada sledovat televizi a mají poruchy čtení. Může vést prakticky až ke slepotě.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Sbohem, deprese. Zaručené rady, jak nepropadnout podzimnímu splínu

Podzimní období je plné nádherných barev, dechberoucích západů slunce a oblíbené vůně páleného listí. Ovšem má i...

Premium

Chřipka už brzy zaútočí. Nemoc v Česku vede k úmrtí dvou tisíců lidí ročně

Často se zlehčuje. Chřipka přitom může pěkně zkomplikovat život. Účinnou ochranou podle odborníků je jedině očkování a...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Stravovali jste se podle nějakého módního trendu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz