Nezapomínejte na oči. Neléčené vady vás mohou připravit o zrak

  12:25
Většina lidí v Česku podceňuje pravidelné prohlídky u očního lékaře. I proto v rámci Světového dne zraku, který letos připadá na 10. října, chtějí oftalmologové upozornit na důležitost včasného odhalení očních vad. Zdarma si tak na mnoha místech republiky můžete nechat zkontrolovat jeden z nejdůležitějších lidských smyslů.

Na preventivní vyšetření zraku by měl každý chodit jednou za dva roky, radí lékaři (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Podle statistik navštěvuje pravidelně očního lékaře méně než třetina obyvatel Česka. Ukazuje se, že ženy jsou v prevenci důslednější a pravidelně chodí na kontroly 30 procent žen, mužů asi 25 procent. 

Nejčastějšími zrakovými vadami jsou krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, které je dnes možné díky moderním technologiím ve většině případů úplně odstranit. Důležité ale je vadu včas odhalit.  

Tupozrakost vyléčíte jen v dětství

Prvním případem, kdy záleží na včasnosti diagnózy, je tupozrakost. Tato vada postihuje 2 až 4 procenta dětí. Zpravidla se objevuje u dětí postižených šilháním, s různou dioptrickou vadou na obou očích a u dětí, jejichž rodiče v dětství šilhali nebo mají také tupozrakost. 

Při příležitosti Světového dne zraku 10. října si můžete nechat vyšetřit oči zdarma v Praze v nákupních centrech Chodov a Nový Smíchov či v brněnské Galerii Vaňkovka. 

Při tomto onemocnění postupně ztrácí jedno nebo i obě oči schopnost vidění, přičemž hrozí velmi vážné a trvalé postižení zraku a dokonce i riziko oslepnutí. Důležité je proto začít s léčbou včas, ideálně v předškolním věku, dokud ještě není vývoj zrakového systému dokončen (více o léčbě tupozrakosti čtěte ZDE).

Šedý zákal

Dalšími vadami zraku, kterými jsou například šedý a zelený zákal, trpí většinou lidé po čtyřicítce. Oftalmologové proto doporučují po čtyřicátém roku věku, a to i bez jakýchkoli potíží, navštěvovat očního lékaře jednou za dva roky. 

Oční vyšetření je totiž jedinou možností, jak odhalit některé oční problémy a onemocnění. Například mírný stupeň šedého zákalu v počátečním stadiu nemoci nemusí vidění nijak ovlivňovat.

Ze statistik vyplývá, že roste počet lidí, kteří podstoupili operaci šedého zákalu, ročně se u nás provede přibližně 80 000 operací, kdy je pacientům vyměněna nitrooční čočka. Toto onemocnění nejčastěji postihuje obyvatele starší 65 let a je možné zbavit se jej pomocí lékařského zákroku, při kterém je vyměněna oční čočka. 

"Operace je vhodná, jakmile šedý zákal začne snižovat kvalitu života. Již dávno neplatí, že musí tzv. dozrát. Čekat na dozrání je naopak chybou, protože je pak operace daleko komplikovanější," říká primářka Oční kliniky NeoVize Věra Kalandrová.  

Na celém světě přišlo o zrak právě kvůli neléčenému šedému zákalu 18 milionů lidí.

Při šedém zákalu má člověk zamlžené a rozostřené vidění, hlavně při pozorování předmětů v dálce. Cítí nepříjemné oslňování při silnějším slunečním světle nebo při nočním řízení automobilu. Barvy na postiženém oku nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín. Někdy se předměty při pohledu jedním okem jeví zdvojené až ztrojené.

Zelený zákal

Zelený zákal je zákeřné onemocnění, kterého si v počáteční fázi většina pacientů ani nevšimne, zpočátku je totiž zcela bez příznaků. Zásadní je absolvovat komplexní oční vyšetření včetně vyšetření očním koherenčním tomografem (OCT), na základě kterého lékaři určí, zda se jedná o glaukom, a doporučí správný postup v léčbě, která zamezí dalšímu rozvoji nemoci. 

Zelený zákal se vyskytuje hlavně u lidí, kterým je 45 let a více nebo mají tuto chorobu v rodině. Podle odhadů bude na celém světě v roce 2020 postiženo tímto onemocněním 60 milionů lidí.

Nejčastějším typem onemocnění zeleným zákalem (glaukomem) je takzvaný chronický prostý glaukom, jehož příčina není jednoznačně určena. Rizikovými faktory je dědičnost, pokročilejší věk či výše nitroočního tlaku. Zrádný je zejména v tom, že se zprvu vůbec neprojevuje, takže o něm ani nevíme.

Makulární degenerace

Posledním závažným onemocněním, který připravuje o zrak hlavně starší populaci, je makulární degenerace - onemocnění oční sítnice. Ta může vést až k úplné ztrátě zraku. 

Podle statistik trpí touto chorobou 25 milionů lidí na světě. Vliv na vznik této choroby má mimo jiné nezdravý životní styl a kouření. 

Makulární degenerace se léčí pomocí nitrooční injekce, která brání krvácení, otokům, ukládání škodlivých látek a růstu patologických membrán. Makulární degenerace je u nás nejčastější příčinou ztráty zraku ve vyšším věku.

Makulární degenerace - jestliže vnímáte náhlé pokřivení obrazu nebo vám najednou vypadne obraz uprostřed zorného pole, pak trpíte jedním z příznaků závažného onemocnění - makulární degenerace, které se nejčastěji vyskytuje u osob starších 60 let. Pacientům znemožňuje tato vada sledovat televizi a mají poruchy čtení. Může vést prakticky až ke slepotě.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...