Nějakou oční vadu má zhruba každý třetí Čech. Takže každý třetí nosí brýle nebo kontaktní čočky. V běžném životě naprosto jednoduché. Ale při sportu a navíc v zimě jsou oční vady velkým problémem.
Obrázek č. 1 - bez vady, obrázek č. 2 - krátkozrakost, obrázek č. 3 - astigmatismus.
Obroučky před očima požitek z lyžování občas nebo dokonce stále výrazně snižují. Ani kontaktní čočky nejsou pro každého optimální variantou. Řešením může být operace očí.
Oční vady brání sportování
Podle výsledků britských průzkumů, které odpovídají i situaci v České republice, až 64 procent uživatelů brýlí a kontaktních čoček přiznává problémy při sportu a 27 procent udává, že kdyby nenosili brýle, zcela jistě by zkusili i jiné sporty, které jsou jim dnes nedostupné.
Nejčastější vady zraku, které jsou při zimních sportech nebezpečné Krátkozrakost Špatně rozeznáváme vzdálené předměty, citlivě vnímáme oslnění, sebemenší nekorigovaná zraková vada je při zimních sportech riziková. Při krátkozrakosti se obraz vytváří před sítnicí, a proto dochází k neostrosti. Krátkozrakost (neboli myopie) se koriguje "minusovými" čočkami, které posunou obraz dozadu na sítnici a ten se tak stává ostrým. Astigmatismus Projevuje se zkresleným nebo zamlženým obrazem na libovolnou vzdálenost. Astigmatismus bývá především vrozený, objevuje se u dětí i dospělých a většinou, až u 70 procent lidí, bývá kombinovaný s krátkozrakostí a dalekozrakostí. Při astigmatismu je některá z optických ploch oka, nejčastěji oční rohovky, v jedné rovině více zakřivená než v druhé. Prostě je "šišatá". Místo tvaru kopacího míče připomíná vajíčko nebo míč na ragby. Toto nepravidelné zakřivení pak způsobuje zhoršené vidění, horší vnímání kontrastů, člověk postižený astigmatismem má pocit, že nemůže zaostřit, bod vidí jako čáru nebo různě deformovanou křivku, často zaměňuje znaky 0 za 8, M za H či N, P za F apod. |
"Z výsledků průzkumu dokonce vyplývá, že jeden ze šesti dotazovaných kvůli brýlím nesportuje vůbec," uvádí ve své zprávě Oční klinika DuoVize.
Jen pro představu: třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti a každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací, což jsou nesnáze, které mohou při lyžování či snowboardingu způsobit velké nepříjemnosti a být příčinou pádů a úrazů.
Běžně se dioptrické nebo refrakční vady řeší nošením brýlí nebo kontaktních čoček.
Riziko lyžování s brýlemi
Na svahu mohou být brýle problémem. Byť v současnosti jsou v nabídce brýle speciálně upravené právě pro sport. Přesto brýle zvyšují riziko, že se lyžař poraní, když spadne.
Nikterak pohodlné není ani "cpát" obroučky pod lyžařské brýle. A pak tu je věčné zamlžování skel, pokud si jde obrýlený lyžař odpočinout a občerstvit do restaurace nebo baru.
Kontaktní čočky sice nabízejí výrazně vyšší komfort, ale i ty potřebují obsluhu: musíte si s sebou brát dezinfekční prostředky a obvykle i náhradní čočky. V mrazu a větru navíc mohou oko nepříjemně dráždit.
Problém nastává i v případě, když jdete do zakouřeného baru.
Operace očí?
Řešením se může stát operace očí, která trvá relativně chvilku a následně odpadají problémy s brýlemi i čočkami.
"Obtíže při sportu jsou právě jednou z hlavních příčin, proč se na nás lidé obracejí. Naštěstí máme dnes k dispozici bezpečné a spolehlivé zákroky, které nijak nesnižují odolnost oka a zajistí vysokou kvalitu vidění," říká Jana Mikšovská, lékařka Oční kliniky DuoVize v Praze.
Současné metody umožňují korigovat krátkozrakost i dalekozrakost i pro lidi starší 45 let. Zákroky jsou přitom nebolestivé a sportovec se může rychle vrátit ke svému koníčku.
Jenže je tu jeden, pro mnohé nepřekonatelný problém. Operace očí jsou pořád relativně drahé, i když kliniky nabízejí zájemcům i různé slevy.