Krátkozrakost
Jednou z nejčastějších vad vůbec je krátkozrakost. Je to stav, kdy oko nedokáže správně zaostřit na vzdálené předměty. Při krátkozrakosti se obraz vytváří před sítnicí, a proto se jeví, jako by byl neostrý.
Krátkozrakost (neboli myopie) se koriguje "minusovými" čočkami, které posunou obraz dozadu na sítnici, a ten se tak stává ostrým. Standardním řešením je nošení brýlí nebo kontaktních čoček.
Jak vadu odstranit?
V závislosti na výši této vady (počet minusových dioptrií) se používají různé typy laserových refrakčních zákroků, jež se odborně označují například jako PRK, Lasik či NeoLASIK.
Orientační ceny za nejběžnější operaceLaserové operace na léčbu krátkozrakosti: Zavedení nitroočních čoček k léčbě dalekozrakosti: |
U vyššího poškození jsou do přední části oka před duhovku vkládány natrvalo tzv. fakické čočky nebo jsou implantovány přímo před vlastní čočku člověka nitrooční kontaktní čočky. Chirurgické zavedení čočky si žádá lokální anestezii a trvá zhruba půl hodiny.
Možná rizika
Rizika zákroků souvisí s typem zvolené operace, obecně může jít třeba o nebezpečí infekce, nedokorigování refrakční vady, problémy se sítnicí, suché oko.
Za jak dlouho pacient vidí?
Vidění se zlepšuje každým dnem po operaci, závisí to samozřejmě na typu zákroku.
Šedý zákal
Při šedém zákalu má člověk zamlžené a rozostřené vidění, hlavně při pozorování předmětů v dálce. Cítí nepříjemné oslňování při silnějším slunečním světle nebo při nočním řízení automobilu. Barvy na postiženém oku nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín.
Někdy se předměty při pohledu jedním okem jeví zdvojené až ztrojené. U některých lidí se může zlepšit vidění do blízka a člověk je překvapen, že nemusí nosit brýle. Šedý zákal (neboli katarakta) postihuje hlavně osoby vyššího věku, dochází k metabolickým změnám uvnitř lidské čočky a jejímu následnému zkalení, a to v její periferní nebo optické části, většinou jde o kombinaci obou.
Šedý zákal však může také vzniknout druhotně jako následek jiných, očních onemocnění, například úrazů či zánětů, jako důsledek užívání některých léků, například kortikosteroidů, nebo jako komplikace celkových onemocnění, třeba cukrovky.
Jak vadu odstranit?
Průběh šedého zákalu nelze zastavit ani zpomalit žádnými kapkami ani léky. Jediným způsobem léčby je operace. Při ní je zkalená lidská čočka nahrazena čočkou umělou, která standardně pacientovi obnoví vidění na jednu vzdálenost (monofokální umělá čočka).
Operace katarakty patří mezi nejúspěšnější typy chirurgických zákroků, pokud oko nemá jinou vadu, bývá úspěšnost 96–97 procent.
Možná rizika
Na zbývající, „neúspěšná“ tři až čtyři procenta připadají komplikace, jakými jsou například nitrooční zánět, prosáknutí rohovky, problémy sítnice.
Za jak dlouho pacient vidí?
Zlepšení zraku po nekomplikované operaci katarakty je rychlé, během několika dnů až týdne. Definitivní zlepšení se projeví za 1 měsíc až 6 týdnů.
Zelený zákal
Nejčastějším typem onemocnění zeleným zákalem (glaukomem) je takzvaný chronický prostý glaukom, jehož příčina není jednoznačně určena. Rizikovými faktory je dědičnost, pokročilejší věk či výše nitroočního tlaku. Zrádný je zejména v tom, že se zprvu vůbec neprojevuje, takže o něm ani nevíme.
Když si člověk začíná uvědomovat, že má omezené periferní vidění (tzv. zorné pole), jde již o velmi pokročilou fázi onemocnění s výrazně nižší pravděpodobností úspěšné léčby. Zelený zákal patří mezi nevyléčitelná onemocnění, cílem léčby je jeho stabilizace nebo zpomalení průběhu.
Kromě výše uvedeného typu glaukomu se můžeme setkávat s akutním glaukomovým záchvatem, který pacienta přivede téměř okamžitě k lékaři, neboť oko bolí, je červené a vidění je výrazně sníženo. Existuje však řada tzv. sekundárních glaukomů, jejichž příčinu zpravidla lze zjistit. To jsou zákaly vzniklé úrazem oka, zánětem, nevhodnými léky nebo při celkovém onemocnění.
Jak vadu odstranit?
Při zeleném zákalu dochází k postupnému odumírání očního nervu, což může vést až k slepotě. Čím dříve lékař zjistí úbytek nervových vláken pomocí specializovaných přístrojů (OCT, GDX, HRT), tím dříve odhalí onemocnění a může účinně léčebně zasáhnout v počátečních fázích onemocnění.
Léčba je zahájena zpravidla kapkami. Dnes jsou již k dispozici kombinované přípravky, které působí daleko účinněji než dřívější medikamenty. Pokud léčba pomocí léků není dostatečná, může přijít na řadu laserový zákrok nebo chirurgický zákrok.
Dalekozrakost
Dalekozrakost vzniká při stavu, kdy je oko příliš krátké nebo síla lomu světla příliš slabá na to, aby se zrak mohl jasně zaostřit na vzdálené nebo blízké předměty.
Díky kompenzační schopnosti oka nemusí zejména mladší člověk slabší stupeň této vady vůbec zaregistrovat, neboť oko automaticky doostří. Dlouhodobé využívání ostření může nakonec vyústit v bolesti očí, hlavy, migrény a nesoustředěnost.
Člověk trpí trvalou únavou očí, která může nakonec přejít i v únavu celkovou. Při dalekozrakosti (neboli hypermetropii) je obraz vytvářen za sítnicí, proto se korekce provádí „plusovými“ čočkami, které posunou obraz vpřed na sítnici.
Jak vadu odstranit?
Laserové operace sloužící k odstranění dalekozrakosti se zdaleka nevyužívají v takové míře jako u krátkozrakosti. Přednost se dává spíše implantaci multifokální či nitrooční kontaktní čočky. V oku jsou tedy po operaci přítomny čočky dvě.
Původní čočka je v operovaném oku plně zachována a slouží k zaostření. Voperovaná čočka má za cíl korekci oční vady. Typ zákroku závisí na anatomických poměrech v oku. Někdy se ke korigování výsledku používá následně i laser. Možná rizika Stejná jako u krátkozrakosti.
Vetchozrakost
Po čtyřicátém roce věku začínají naše oční čočky ztrácet svou pružnost, a tím i schopnost zaostřit na blízké předměty. Vetchozrakost (neboli presbyopie) se začne projevovat potřebou oddalovat blízké předměty (noviny, knihu), až jsou jednoho dne naše ruce příliš "krátké".
Nevidíme dobře na jemné ruční práce, s obtížemi hledáme v mobilním telefonu, nemůžeme si přečíst noviny, knížku nebo jídelní lístek. Pokud problém neřešíme, trpíme bolestí očí, hlavy, pálením očí, nadměrným slzením nebo naopak pocitem písku v očích.
Jak vadu odstranit?
Vetchozrakost lze standardně korigovat brýlemi "do blízka". V posledních letech se tato vada začala řešit chirurgickým zavedením víceohniskových nebo presbyopických nitroočních čoček. Pacient musí před zákrokem absolvovat speciální oční vyšetření a při následném podrobném pohovoru s lékařem je určeno, zda je vhodným kandidátem na operaci, nebo ne.
Obecně lze říci, že musí být splněna poměrně přísná kritéria k tomu, aby tato metoda fungovala, a ne u každého člověka je možné tento typ zákroku doporučit. Výběr vhodného pacienta snižuje výskyt možných pooperačních komplikací.
Možná rizika
Obecně lze říci, že po implantaci multifokálních čoček může pacient pociťovat například snížení kontrastní citlivosti.
Odchlípení sítnice
Pokud občas vidíte před okem temné nebo nepravidelné skvrny, "padající saze", světelné záblesky nebo vás trápí neostré vidění, může to být počátečním příznakem odchlípnutí sítnice.
Jak odchlipování pokračuje, všimneme si tmavé clony, která postupně zakrývá výhled. Není-li odchlípená sítnice včas operována, hrozí nám trvalý pokles zraku.
Jak vadu odstranit?
Většinu chorob sítnice umí moderní oční mikrochirurgie léčit, a to chirurgickým zákrokem, nebo za pomoci nejmodernějších sítnicových laserů.
Makulární degenerace
Jestliže vnímáte náhlé pokřivení obrazu nebo vám najednou vypadne obraz uprostřed zorného pole, pak trpíte jedním z příznaků závažného onemocnění - makulární degenerace, které se nejčastěji vyskytuje u osob starších 60 let.
Pacientům znemožňuje tato vada sledovat televizi a mají poruchy čtení. Může vést prakticky až ke slepotě.
Jak vadu odstranit?
Při věkem podmíněné makulární degeneraci (VPMD) dochází k chorobným změnám na sítnici v místě nejostřejšího vidění. Existuje suchá a vlhká forma, druhou jmenovanou lze léčit takzvanými anti VEGF preparáty (Macugen, Lucentis, Avastin), Visudynem nebo jeho kombinací s anti VEGF.
Stránka byla připravena ve spolupráci s pražskou oční klinikou DuoVize a předsedkyní České oftalmologické společnosti Šárkou Pitrovou.
Zobrazit celou fotogaleriiProhlédněte si pohodlně všechny fotografie |