Známé přísloví mluví o tom, že oko je do duše okno a lékaři k tomu dodávají, že jsou oknem i do vašeho zdraví.
Oči nevypovídají jen o vašich emocích, citech a sympatiích, ale mohou vás varovat i před mnoha chorobami, které se zatím nemusely projevit jinak. Čtěte, na jaká onemocnění vás mohou upozornit:
Světelná skvrna
Kdo to jednou zažil, nikdy na to nezapomene. Před očima se vám objeví mihotavá světelná skvrna, která se postupem času zvětšuje. V některých případech dokonce přestanete vidět celý obrys předmětu, ale vidíte jen jeho polovinu. Následuje úporná bolest hlavy, na kterou nezabírají žádné léky, a která může přetrvávat celé hodiny.
Jedná se o takzvanou oftalmologickou neboli oční migrénu, která je způsobena zúžením cév v určitých částech mozku. Právě změny v přítoku krve do zrakového centra vedou k zhoršení viditelnosti.
Spouštěče migrény jsou značně individuální (mezi nejčastější patří například čokoláda, kofein, alkohol, určité fáze menstruačního cyklu nebo stres), stejně tak jako prostředky úlevy. Řadě postižených pomůže spánek nebo zvednutí nohou do vyvýšené polohy v okamžiku, kdy začínají pociťovat nástup migrény.
Možnou prevencí je i cvičení, kterým se upraví držení těla, či změna životosprávy. Oftalmologickou migrénu byste ale v žádném případě neměli brát na lehkou váhu. Podle údajů American Heart Association z roku 2009 mají ty ženy, které jí trpí, o sedmdesát procent větší pravděpodobnost, že je postihne cévní mozková příhoda než ostatní.
Vypadávající obočí
Všimla jste si, že se vám vytrácí část obočí nad vnějším koutkem oka? Pokud za sebou nemáte nepovedenou kosmetickou proceduru, jedná se velmi pravděpodobně o jeden z příznaků poruchy štítné žlázy. Obočí s postupujícím věkem přirozeně řídne, ale viditelným mizením vnější strany obočí se obvykle projevuje snížená funkce štítné žlázy. Často je k mizejícími obočí přidruženo i vypadávání vlasů, případně i ochlupení, ale právě u obočí jsou změny patrné nejdříve.
Snížená funkce štítné žlázy se objevuje nejčastěji u žen mezi dvacátým a třicátým rokem. Kromě již zmíněných příznaků si můžete povšimnout například zvýšené únavy, zimomřivosti, spavosti, bolesti svalů, suché, olupující se kůže, zácpy nebo například otoků kolem očí. V případě, že se u vás tyto nepříjemné symptomy objeví, je potřeba co nejrychleji navštívit lékaře, který vám provede testy na štítnou žlázu.
Nemizející ječné zrno
Malá, začervenalá a zduřená bulka ve vnitřním či vnějším okraji očního víčka, neboli ječné zrno, je vlastně zánětem mazové žlázky některé z řas.
Přidává se k němu často nepříjemný pocit pálení a řezání a ani estetický dojem z něj není sexy. Na druhou stranu není tato zdravotní komplikace ničím, co by vás ohrožovalo na životě. Za pár dnů obvykle samo "uzraje" a praskne (proces je možné urychlit přikládáním teplých obkladů).
Pokud však bulka podobná ječnému zrnu zůstává na svém místě několik týdnů, je potřeba vyhledat lékaře, protože se může jednat o relativně vzácnou formu rakoviny.
Žlutavé hrbolky na očním víčku
Registrujete na očních víčkách zažloutlé hrbolky nebo znaménka? Potom byste si měli začít dávat pořádný pozor na stav svého srdce a cév a zamyslet se nad složením svého jídelníčku. Jedná se totiž o takzvaná xantelazmata, která jsou tvořena cholesterolem, a jsou známkou příliš vysoké hladiny tuku v krvi.
Dánský výzkum z letošního roku, kterého se zúčastnilo téměř třináct tisíc pacientů, zjistil, že lidé s xantelazmaty mají téměř o padesát procent větší pravděpodobnost, že dostanou infarkt. O čtyřicet procent se u nich zvýšila šance výskytu jiného srdečního onemocnění a o čtrnáct procent riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.
Xantelazmata se často objevují současně na horním i dolním víčku a i když mají lidé někdy tendenci zaměňovat je za ječné zrno, na rozdíl od něj se jich obvykle vyskytuje několik najednou.
Vypouklé oči
Obdivují všichni vaše velké a výrazné oči? Bohužel se nemusí jednat pouze o estetický kapitál, ale o příznak zdravotních problémů. Vypouklé a jakoby vykulené oči, kdy je vidět bělmo i mezi horním okrajem zorničky a horním očním víčkem, jsou jedním z možných příznaků zvýšené činnosti štítné štítné žlázy. Lidé, kteří jsou tímto onemocněním postiženi, také mrkají méně často než ostatní, a můžete mít proto pocit, že na vás "zírají."
Obvykle jsou u zvýšené činnosti štítné žlázy přítomny spolu s dalšími varovnými symptomy, jako je například nervozita, pocit podráždění, zrychlení srdečního tepu, neustálé vyčerpání, častá stolice, třes rukou nebo nápadné snížení hmotnosti. V případě jakéhokoli podezření je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou konzultaci.
Náhle zdvojené vidění
Jestliže najednou zničehonic začnete vidět dvojitě, začne se vám vidění mlžit nebo dokonce ztrácet, na nic nečekejte a okamžitě si zavolejte rychlou lékařskou pomoc. Právě tyto symptomy patří totiž k typickým příznakům cévní mozkové příhody. Často se připojují potíže s chůzí, řečí, udržením rovnováhy a koordinace, případně krutá bolest hlavy.
Podle rozsahu mrtvice se může jednat o jednorázový výskyt příznaků, nebo mohou symptomy přetrvávat několik minut či dokonce hodin.
Statistiky, zveřejněné v roce 2006 v Archives of Internal Medicine, mluví o tom, že ztráta vidění je při mrtvici třetím nejčastějším symptomem (hned po slabosti a neschopnosti pohybu jedné strany těla), který se o objevuje u téměř pěti procent postižených. Čtvrtým nejčastějším symptomem je potom zdvojené vidění, či ztráta vidění na jedné straně.