Červené oko není zdravé. Může signalizovat mnoho nemocí

Nepříjemné pálení, svědění, řezání nebo pocit "něčeho cizího" v oku zažil zřejmě každý z nás. Většinou jsou u toho oči červené a stává se to vždycky, když se v očích děje něco nepřirozeného. Příčin může být nespočet.
Zdravé oko by mělo mít bílou barvu (ilustrační snímek)

Zdravé oko by mělo mít bílou barvu (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zdravé oko je bílé. Pokud se však děje něco špatného, zčervená. Důvod je prostý. Síť vlásečnic spojivky se při podráždění naplní krví. Obvykle je "červené oko" provázené ještě dalšími příznaky a může signalizovat mnoho problémů a nemocí. 

Mezi ty nejčastější patří syndrom suchého oka, bakteriální, virové či alergické záněty spojivek, zánět očních víček či ječné zrno. Správnou diagnózu však dokáže spolehlivě určit pouze oční lékař. 

Suché oko

Podstatou "suchého oka" je absence některé složky slzného filmu nebo poruchy víček. Normální slzy přitom mají tři složky - vodu, hlen a olej. Ty poskytují společně oku správné množství vlhkosti. 

"Pacienti s deficitem vodní složky si stěžují na pocit cizího tělíska, pálení a světloplachost. Pacienti s poruchou olejové neboli lipidové složky si stěžují na pálení, pěnovitý sekret v očních koutcích a paradoxně i slzení. A u pacientů s deficitem hlenovité neboli mukózní složky dochází k destrukci pohárkových buněk s pálením oka a světloplachostí," popisuje oční lékařka Darina Bujalková z oční kliniky Gemini v Zahradách. 

Příčinou suchého oka bývá především moderní způsob života. Stále častěji lékaři používají pojem "syndrom kancelářského oka", kdy potíže vznikají v souvislosti s nedostatečnou frekvencí mrkání při dlouhodobé práci u počítače a soustředěném pozorování monitoru. Navíc v uměle osvětlených a klimatizovaných prostorech kanceláře. 

Nedostatečně zvlhčované buňky rohovky osychají a začnou odumírat, čímž dochází k buněčným defektům a subjektivně popisovaným příznakům. 

Oční alergie

Nejčastějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Může být sezonní, ale i celoroční. Sezonním trpí alergici hlavně na jaře, kdy je v přírodě hodně různých pylů. Na podzim bývá původcem podráždění plísněmi. Velmi často bývá sezonní zánět spojen také se sennou rýmou. Alergický zánět spojivek může u citlivých jedinců způsobit také zanesení chemických látek do očí. I obyčejný kosmetický pudr, oční stíny či řasenka tak mohou způsobit alergickou reakci. 

Dalším faktorem ovlivňujícím vznik suchého oka je kouření a nedodržování pitného režimu. Ohroženější jedinci jsou také v řadách alergiků, mezi lidmi užívajícími dlouhodobě některé typy léků, jsou jimi i nositelé kontaktních čoček a také lidé po chirurgické operaci oka. 

Jen poměrně vzácně jde o velice závažný stav při systémových onemocněních. Jinak se dá dobře léčit. 

Umělé slzy

Základem léčby je hygiena víček, masáže jejich okrajů a náhrada nedostačujícího množství či kvality slz "umělými slzami". Jejich účinek je založený na zvlhčování povrchu oka. V současné době koupíte v lékárnách celou řadu očních přípravků. Většina z nich je cenově dostupná a prodávají se bez lékařského předpisu. K dostání jsou ve formě kapek, gelu nebo masti. Liší se také složením a přídavkem jiné pomocné látky. 

"Některé přípravky je možné aplikovat i přes nasazené kontaktní čočky, některé je doporučené kapat v době, kdy kontaktní čočky nasazeny nejsou," upozorňuje optometristka Pavla Vedralová z oční optiky Anděl. Pokud tedy nosíte kontaktní čočky, informujte se dobře o správném používání přípravku. 

Další možností léčby je uzavřít slzné body speciálním uzávěrem, pro zabránění odtoku už i tak malého množství slz odtokovými cestami. 

Záněty spojivek

Mezi velmi častá oční onemocnění patří také záněty spojivek. Liší se především svým původem, tedy tím, co zánět způsobí. Nejběžnější jsou záněty způsobené viry. Jejich typickým příznakem je pocit písku v očích, později se přidává čirý výtok. Virové záněty jsou infekční, některé dokonce vysoce infekční.

"Zejména u malých dětí ve školkách a školách je přenos na okolí velmi snadný," říká oční lékařka Kateřina Romanová. Děti si totiž do očí často sahají, mnou si je a pak si vezmou hračku nebo se třeba obejmou s jiným dítětem. Proto je velmi důležité dbát na zvýšenou hygienu. Léčí se lokálně virostatiky v kapkách nebo mastech. 

Co je spojivka

Spojivka je slizniční blána, která přechází na oční kouli a kryje zepředu bělimu až po okraj rohovky. Prostor mezi spojivkou očních víček a bělimou se nazývá spojivkový vak. Spojivka má v sobě hustou síť vlásečnic, která za běžných okolností není naplněna krví. Oko se nám tak mimo rohovku jeví bílé. Pokud se však přihodí něco špatného, síť vlásečnic spojivky se naplní krví. Oko pak díky tomu zčervená. 

Záněty spojivek mohou být rovněž bakteriálního původu. U těch se k bolesti oka přidává hustý a hnisavý výtok. Předepisují se lokální antibiotika ve formě masti nebo kapek. Někdy se předepisuje celková léčba, tedy antibiotika v tabletách. 

Spojivka je také místem, kde se velmi často setkávají alergeny s naším imunitním systémem. Pokud je váš organismus na některý z nich přecitlivělý, rozvine se alergická reakce. Tu nám pomohou tlumit antihistaminika, při akutním stavu se někdy krátkodobě podávají lokální kortikosteroidy. 

"Při akutní fázi není vhodné nosit kontaktní čočky," doplňuje Vedralová. Správnou diagnózu dokáže určit oční lékař. 

Záněty očních víček

Nemoci se nevyhýbají ani očním víčkům. Nejčastěji se můžeme setkat s ječným zrnem. "Onemocnění začíná bolestivostí, zduřením někdy až celého víčka a zrudnutím kůže, které se v průběhu několika dnů změní v drobný hnisavý vřídek," popisuje Darina Bujalková. 

Pokud sám nepraskne, je třeba zajít k očnímu lékaři, který chirurgickým zákrokem odstraní hnisavý obsah zrna a na doléčení doporučí aplikovat několikrát denně antibiotickou mast nebo kapky. 

Běžným onemocněním je i chronický zánět víček a jejich okrajů vyvolaných často streptokoky, stafylokoky, pseudomonády. "Mezi řasami může být sekret, vřídky, šupinky se zarudlým a zduřelým okolím. Zánět je nebolestivý, pacienti si stěžují spíše na diskomfort se svěděním a pálením," doplňuje Darina Bujalková.

Důležitá je v tomto případě hygiena víček. Léčí se antibiotickou oční mastí, někdy v kombinaci s kortikosteroidy. 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...