Budíte se ráno rozlámaní? Pět tipů, jak to napravit a dobře se vyspat

  • 12
Spánek je důležitý. Ale co dělat, když se i po osmihodinovce v posteli cítíte unavení a rozlámaní? Věřte, že nejste jediní. Odborníci hledali příčiny neklidného spánku a zjistili pár zásadních nedostatků, kterých se možná nevědomky dopouštíte i vy. Inspirujte se jejich doporučeními a příští noc (i ráno) bude určitě lepší.
Ilustrační snímek

Přesuňte se na levý bok

Spaní na pravém boku je příjemné, ale pokud trpíte na pálení žáhy, měli byste se překulit na ten levý. Případně, spíte–li na zádech, zkuste si dát pod hlavu rovnou dva polštáře. Touhle „zvedačkou“ docílíte toho, že žaludek a jícen nebudou ve stejné rovině a dráždivá žaludeční kyselina se vám neposune do krku.

Osm potravin pro lepší spánek. Pomohou ryby, mandle i kiwi

Co ještě pomůže: Podle odborníků může pálení žáhy ovlivňovat i volba pyžama. Vyhněte se proto upnutějším modelům, které vytvářejí tlak na žaludek. Daleko lépe vám bude ve volnějším pyžamu, které je vzdušné, prodyšné a dá vám možnost většího pohybu.

Ilustrační snímek

Vyměňte polštář

Bolí vás ráno za krkem? Zřejmě máte špatný polštář. Úkolem tohoto měkkého naducánka je vytvářet oporu páteři, aby byla v jedné rovině. Pokud je prohnutá nahoru nebo ohnutá dolů, je to špatně.

Podle fyzioterapeutů volba správného polštáře závisí na vaší oblíbené spánkové poloze. Spíte–li na břiše, bude se vám hodit spíše měkčí a nižší. Při odpočinku na boku či zádech zase oceníte vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář. Jestli polohy často střídáte, můžete vsadit na přizpůsobivý polštářek s pružnou náplní.

Co ještě pomůže: Kvalitu spánku ovlivňuje i místo, kde usínáte. Dáváte–li si svých „dvacet“ na sedačce u televize, zřejmě budete mít problém měnit ve spánku polohy a tím pádem ulevovat zádům. Daleko lépe si odpočinete v klasické posteli s tvrdší matrací, která se přizpůsobí vašemu tělu.

Ilustrační fotografie

Spěte na zádech

Někteří lidé si ráno stěžují na bolesti ramen. Patříte mezi ně? Pak doporučujeme spát na zádech. Při téhle spánkové poloze je napětí ramen nižší a ráno vás už nebudou tolik bolet záda.

Na břiše, nebo na zádech? Která spánková poloha je nejlepší

Co ještě pomůže: Pokud si chcete ulevit, můžete obejmout polštář nebo si bolavé rameno vypodložit menším polštářkem a tím mu trochu ulehčit.

Ilustrační snímek

Omezte chrápání

Stěžuje si partner na vaše chrápání? Tento zvukový projev se může u žen objevit jen dočasně, třeba při menopauze, menstruaci, alergiích nebo vyčerpání. Svůj podíl na chrápání mívá také obezita, kouření či častá konzumace alkoholu.

Podle odborníků by lidé s tímto problémem neměli spát na zádech. Důvod je prostý, při téhle poloze se vlivem gravitace uvolňují měkké tkáně v krku a dýchací cesty jsou zablokované. Výsledkem je nepříjemný zvuk, který nedobrovolní posluchači připodobňují k pilování dřeva. Jestli vás trápí chrápání, spěte na levém boku. Pro jistotu si hlavu vypodložte vyšším polštářem.

Zbavte se chrápání jednou provždy. Pomůže hubnutí i operace

Co ještě pomůže: Důvodem chrápání může být i suchý vzduch v místnosti. Proto zkuste spát při otevřeném okně. Je venku velké vedro? Namočte prostěradlo nebo ručník a zavěste ho do okna. Uvidíte, že klima v ložnici bude hned o poznání příjemnější.

Ilustrační fotografie

Odbourejte křeče v nohou

Nejde o život, ale přesto jsou křeče velmi nepříjemné. Zvlášť v noci, kdy chcete mít klid a konečně se uvolnit. Tato paralýza se nejčastěji týká nohou a trvá i několik minut. Odborníci proto doporučují špičky prohnout ke kolenům. Díky tomu dojde k protažení lýtek a křeč trvá kratší dobu.

Když chybí vitaminy, tělo trpí. Varovat vás mohou křeče, únava i nespavost

Co ještě pomůže: Křeče nejčastěji vznikají, když v těle chybí tři důležité minerály: hořčík, vápník a draslík. Doplňte si je ve stravě. Hořčík najdete v celozrnném pečivu, mléce, slunečnicových semínkách, mandlích, luštěninách či mořských rybách. Draslík je součástí mrkve, fíků, banánů, sušených meruněk, brambor, fazolí či špenátu. A vápník? Velkou porci tohoto minerálu získáte v máku, rybích konzervách, sóje, mandlích či brukvovité zelenině.

Jaký budete mít den záleží jen na vás a vašem ranním rituálu.

Co vás ráno „nakopne“

  • Dejte si nalačno vodu s citronem nebo zázvorový čaj.
  • Zkuste kombinovanou sprchu. Nejdříve se osprchujte v teplé vodě a na závěr si na sebe pusťte vlažný až studený vodní proud, zaručeně vás to osvěží.
  • Dopřejte si ovesnou kaši nebo müsli. Ovesné vločky obsahují látky, které účinkují proti chronické únavě, stresu a vyčerpání. Navíc jsou plné vlákniny, takže vás na dlouhou dobu zasytí. Přimíchejte do nich i trochu chia semínek, která také fungují jako blokátor únavy.
  • K svačině do práce si vezměte banán nebo mandle. Banán obsahuje přírodní cukr, který vám dodá energii a podpoří soustředění. Zároveň jsou v něm minerály (draslík, hořčík, železo), co odstraňují únavu. U mandlí je známé, že působí proti nervozitě a podporují koncentraci.