Nenechte se zmást. Sedm potravin, které vám s hubnutím nepomůžou

  • 38
Možná se zdají být neškodná, nebo se dokonce vydávají za zdravá, ale pokud chcete efektivně hubnout, těmto jídlům je lepší se vyhnout. Pokud si je přesto chcete dopřát, je lepší si je dávkovat ve střídmém množství nebo zvolit vhodnější alternativu.
Ilustrační snímek

Jídlo a pití bez cukru

Jogurt, tyčinka, lízátko nebo limonáda s nápisem „bez cukru“ pro spoustu lidí pořád znamenají synonymum dietní volby. Jenže umělá sladidla, která v nich cukr nahrazují, také nejsou zvlášť zdravá. Někteří odborníci v nich vidí hrozbu, která zvyšuje hladinu inzulinu, jiní tvrdí, že jde o falešný poplach. Všichni se ovšem shodnou na tom, že je nejlepší nesladit vůbec.

Co s tím?

Nejen při hubnutí je nakonec nejzdravější volit co nejméně upravená jídla. Bílý jogurt si dochuťte čerstvým nebo sušeným ovocem, místo limonády si dejte vodu s citronem nebo neslazenou ovocnou šťávu, namísto tyčinek mlsejte třeba kvalitní čokoládu v přiměřeném množství. Brzy možná zjistíte, že se obejdete jak bez cukru, tak bez jeho syntetických náhražek.

Ořechymají velký obsah vlákniny

Tyčinky s vlákninou

Speciální tyčinky se zvýšeným obsahem vlákniny se zdají být zdravou svačinkou, která se stará o dobré trávení, přirozeně nás nasytí, a sníží tak pocit hladu. Jenže je to tak trochu chyták. „Problém je v tom, že vlákninu dodávají ve velkých dávkách a nárazově, ne průběžně během celého dne. Přitom právě konzistentní příjem je pro zdravé trávení a snížení hladu zásadní,“ vysvětlila magazínu MSN Lifestyle dietoložka Rachel Harvestová.

Co s tím?

Místo jídel se zvýšeným obsahem vlákniny si dopřávejte pravidelný a rozmanitý výběr těch, která ji obsahují v přiměřeném množství. Nemáte-li žádná zdravotní omezení, v jídelníčku by vám neměly chybět například celozrnné produkty (pečivo, vločky, otruby, rýže natural), luštěniny, ořechy, kořenová zelenina a běžně dostupné ovoce jako jablka, hrušky nebo maliny.

Exotické ovoce

Tropické ovoce

Zralé mango, ananas, meloun nebo třeba granátové jablko se v létě postarají o skvělé osvěžení, jsou lahodnou a zdravou součástí jídelníčku – a žádný rozumný nutriční poradce by vám je zcela jistě nezakázal. Pravdou ale je, že se jedná o druhy s nejvyšším obsahem cukru široko daleko, takže při hubnutí můžou páchat neplechu.

Co s tím?

Určitě si tropické plody nezakazujte, ani je striktně nevyřazujte, ale dejte si je radši v malém množství. Třeba v zeleninovém salátu nebo ve smoothie jako doplněk jiného, méně sladkého ovoce. Střídmější volbou jsou třeba lesní plody, citrusy, jablka, hrušky nebo broskve. Naopak do kategorie velmi sladkých patří také banány nebo hroznové víno.

Ilustrační snímek

Popcorn z mikrovlnky

Popcorn se v dietních tipech často objevuje jako zdravá, nízkokalorická alternativa chipsů a dalšího mastného a slaného mlsání. Jenže není popcorn jako popcorn: většina těch „do mikrovlnky“, které najdete v obchodech, obsahuje spoustu soli, tuku a k tomu ještě chemická aditiva a umělé příchuti. Na téhle kombinaci nic moc dietního ani zdravého není.

Co s tím?

V prodejně nebo oddělení zdravé výživy si raději kupte kukuřici na popcorn bez přidaných látek. Doma si ji lehce osolte nebo okořeňte podle chuti; s tukem je lepší to nepřehánět, místo rozpuštěného másla zvažte použití ghí nebo dobrého oleje.

Tatarská omáčka

Salátové zálivky

Salát = dietní volba? Ne vždycky to platí. I tu nejzdravější a nejvybranější kombinaci zeleniny a proteinů může pokazit dresink, zejména ten kupovaný. Zejména pokud je založený na majonéze a obsahuje spoustu tuku, soli a často i zcela zbytečných aditiv.

Co s tím?

V restauraci si dejte salát raději bez zálivky, doma si ji vyrobte sami – třeba z řeckého jogurtu nebo prostě z olivového oleje, octa, citronu nebo balzamika a kapky medu nebo javorového sirupu. Budete tak mít plnou kontrolu nad tím, co jíte, a to neuškodí nejen při hubnutí.

Ilustrační snímek

Sójová omáčka

Tradiční asijská záležitost má málo kalorií, takže se často objevuje v nejrůznějších dietních receptech. Ve skutečnosti je lepší to s ní nepřehánět. Zejména běžně prodávané omáčky mají výjimečně vysoký obsah sodíku, který přispívá k zadržování vody v těle a nadýmání.

Co s tím?

„Sójovku“ si dávejte spíš výjimečně a v dobré restauraci. Když si ji pořizujete domů, pozorně pročítejte etikety a sáhněte po kvalitnější variantě s nižším obsahem sodíku.

Ilustrační snímek

Alkohol

Pivo k obědu, sklenička vína k večeři? Alkohol může působit nevinně – tedy aspoň pokud jde o hubnutí nebo udržování stabilní váhy –, jenže kalorie v něm obsažené se nakumulují rychleji, než řeknete „na zdraví“.

Navíc se metabolizuje jinak než běžné potraviny. „Potlačuje rozštěpení tuků – znemožňuje tak redukovat vlastní tukové zásoby, pokud je v těle přítomen,“ vysvětlila OnaDnes.cz Kristýna Báčová, koučka hubnutí Světa zdraví. Jinými slovy: tělo se ho jakožto toxin snaží rychle odbourat, a tím se zase pozdrží odbourávání ostatního tuku. Diety i zdravý jídelníček tak přijdou vniveč.

Co s tím?

Pijte s rozmyslem, neberte alkohol jako automatickou volbu, ale jako něco slavnostního, co postačí výjimečně a ve střídmém množství. Přednost dejte vínu, nejlépe červenému. Pokud jste pivaři, volte radši to tmavé, s celozrnným původem.