Profesorka: Velikost písma i uvedení alergenů značení potravin pomohlo

aktualizováno  12:43
Letošní rok přinesl několik zásadních změn v tom, které údaje musí být uvedeny na obalech potravin. "Velmi pozitivní je určení minimální velikosti písma a jeho kontrastu na obalu, výrazné značení alergenů a zlepšení informovanosti o nebalených potravinách," odpověděla on-line profesorka Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtenáře mimo jiné upozornila, čeho bychom si na obalech potravin měli nejvíce všímat. „Důležité je hlavně datum spotřeby, surovinové složení, tabulka nutričních hodnot a výrobce,“ uvedla profesorka.

Odpovědi profesorky Jany Dostálové najdete ZDE

Povinnost uvádět na obalech potravin některé údaje stanovuje zákon. Mnoho lidí ovšem informace vůbec nečte, nebo jim příliš nerozumí. I tomu měla pomoci novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která platí od začátku letošního roku.

Poznáte kvalitní potraviny?

S výběrem kvalitních potravin vám pomůže spotřebitelský test Test DNES. Jeho archiv za posledních 12 měsíců najdete zde.

„Novela upravuje například uvádění povinných údajů u pokrmů v restauracích. Jejich provozovatelé jsou nyní povinni viditelně zpřístupnit snadno čitelnou informaci o názvu pokrmu a výskytu alergenů,“ říká profesorka Jana Dostálová.

Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.

Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.

Pracuje na Vysoké škole chemicko-technologické a v Ústavu chemie a analýzy potravin ve výzkumu v oblasti lipidů, luštěnin a složení potravin ve vztahu k lidské výživě. Je také odbornou garantkou neziskové organizace Vím, co jím a piju.

Získala několik ocenění za vědeckou činnost. Je členkou mnoha odborných společností. Přednáší na VŠCHT, 1. LF UK v Praze, Mendelově univerzitě v Brně a univerzitě v Pardubicích.  Publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku.

Změna údajů uvedených na obalech se týká také nebalených potravin. Nově musí spotřebitel na svůj dotaz dostat od prodejce jasnou odpověď o složení nebalených salámů, uzenin, sýrů a salátů.

„Tímto krokem se zejména u nebalených potravin zlepší informovanost. Obchodníci mají nyní povinnost umístit u prodejního pultu údaje o alergenech a v těsné blízkosti potraviny také informaci o jejím výrobci,“ vyjmenovává výhody Dostálová.

Další důležitá legislativní změna začala platit teprve od prvního dubnového dne a týká se všech druhů uchovávaného masa: čerstvého, chlazeného i zmrazeného. „Výrobci v celé Evropské unii budou muset povinně uvádět zemi původu u vepřového, drůbežího, skopového a kozího masa. Dosud tato povinnost platila jen pro hovězí maso, ovoce, zeleninu a olivový olej,“ uvádí odbornice na kvalitu potravin a výživu.

Evropská unie prosadila na obaly také větší a čitelnější písmo, jehož zavedení platí od 13. prosince loňského roku.

„Informace o složení, datu trvanlivosti, návodu k použití a podmínek skladování musejí být napsány písmem, které není menší než 1,2 mm (0,9 mm pro plochu do 80 cm),“ dodává profesorka Jana Dostálová.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz