Nekvalitní potraviny: Mohou opravdu poškodit zdraví?

  2:00aktualizováno  2:00
Lidé se nechávají nalákat zejména na štíhlou linii a zdravý životní styl. V mnoha takto propagovaných produktech však najdete příliš mnoho cukru, málo vlákniny a často také dost kalorií.
Při nákupu čtěte pozorně údaje na obale (ilustrační snímek)

Při nákupu čtěte pozorně údaje na obale (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zdůrazňují dostatek vlákniny, na desítky gramů cukru však zapomenou. Chlubí se nízkou cenou, o nekvalitních složkách raději pomlčí. Snaha výrobců zaujmout přitom může mít vliv na zdraví i vaši postavu.

Jako například velmi oblíbené zapékané müsli, kdy některé obsahují velké množství přidaného cukru. Jeho základem jsou většinou nutričně výhodné ovesné vločky, ale pak se často celkový produkt  "zkaloričtí" dalšími potravinami jako jsou například hrozinky, sušené ovoce, čokoláda a to vše je zapečeno s medem a řepným cukrem.

"V malé porci do sebe tak můžete dostat až 1 000 kJ. Zrovan tak většina müsli tyčinek, není pro hubnutí výhodná, protože obsahuje velké množství sacharidů," vysvětluje Iva Málková ze společnosti STOB.

Špatné tuky působí na srdce

Výrobci se snaží cenu potravin často stlačit dolů použitím těch nejlevnějších tuků. Tedy těch, které nejvíce škodí vašemu tělu.

Konzumací transmastných kyselin si zaděláváte na vážné kardiovaskulární potíže, zvýší se vám cholesterol a kila půjdou nahoru. Tyto kyseliny vznikají při výrobě ztužených tuků z rostlinných olejů. A na lidský organismus působí hůře než tuky živočišné.

Stejně jako ony totiž zvyšují hladinu špatného cholesterolu, ale na rozdíl od živočišných dokonce snižují hladinu cholesterolu dobrého. Tyto tuky najdete často v sušenkách, oplatkách a zmrzlinách. Platí, že čím levnější cukrovinka, tím větší pravděpodobnost, že se tam bude nacházet nezdravý tuk.

Děti držte od éček dál

Lepší chuť, vzhled i hustotu potravin zajišťují takzvaná éčka. Jako třeba oblíbený glutamát sodný (E 621). Ten zajistí, že z kuřecí polévky, která se s kuřetem setkala až v supermarketu, ucítíte skutečně masovou chuť. Celosvětový odpor proti této chemikálii se v posledních letech přiostřil, a tak od něj výrobci dnes spíše odstupují.

Stále jej však najdete v mnohých instantních polévkách, sójových omáčkách, dochucovadlech a různém koření. Bezpečnost éček se ověřuje mnoha testy. Přesto je však lépe nekonzumovat zbytečně velké množství potravin, do kterých se "éčka" běžně přidávají, zejména by se jim měly vyhnout malé děti.

"U nich může příjem vyvolat alergické reakce, ekzémy a astma. I když éčka rozhodně nepatří mezi hlavní alergeny, nemá smysl jimi dětský organismus zbytečně zatěžovat. Používají se totiž místo jiných surovin, které by mohly být pro tělo nutričně prospěšné," vysvětluje Daniela Winklerová ze Státního zdravotního ústavu.

Raději tedy kupujte výrobky čerstvé, bez chemických konzervantů a pokud možno takové, které neobsahují umělá barviva. Omezte také pití colových nápojů – obsahují velké množství kyseliny fosforečné (E 338), která prokazatelně poškozuje zubní sklovinu a zabraňuje vstřebávání vápníku do těla. Tuto kyselinu najdete i tam, kde byste to příliš nečekali: v jedné z populárních vod.


Nejčtenější

Příběh Jany: Chování adoptivní dcery mého přítele mi nepřipadá normální

Ilustrační snímek

Jsem už několik let rozvedená, mám dvě děti. Už rok se stýkám se sousedem, také je rozvedený a má ve střídavé péči dvě...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Největším ohrožením pro dovolenkáře je západonilská horečka, říká expert

Rastislav Maďar, expert na tropickou a cestovní medicínu, vedoucí Ústavu...

Jaké nemoci nám hrozí v nejnavštěvovanějších letních destinacích? Vzhledem k cestám Čechů po Evropě to je jednoznačně...

Sucho, vzduch a další vyzkoušené tipy, jak přeprat kvasinkovou infekci

Ilustrační snímek

Kandidóza neboli kvasinková infekce je nepříjemná v kterémkoliv ročním období, ale v létě je obzvlášť protivná a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz