Ořechy jako zdravé mlsání. Mandle pomohou při hubnutí, kešu zlepší náladu

  • 0
Milujete nasládlou a máslovou chuť ořechů, ale bojíte se kil navíc? Pak věřte, že ořechy jsou vhodné i při hubnutí a navíc mají mnoho zdraví prospěšných látek. Jaké a kolik si jich dopřát?
Kešu

Znáte to, všude na nás vyskakují varování typu: „Pozor, dejte si jen malou hrst ořechů denně, jinak přiberete!“ Ano, oříšky obsahují převážně tuk, ale s tím tukem to není tak hrozné, jak to vypadá. Jsou to zdraví prospěšné tuky, které naše tělo nutně potřebuje ke správnému fungování. Ořechy sice kalorické jsou, ale i při překročení obvyklé denní dávky si nemusíme nic vyčítat.

Pravá kalorická bomba přichází až ve chvíli, kdy zvolíme jejich solenou úpravu nebo je uzobáváme k litru vína. Ve skutečnosti mají oříšky velký přínos pro zdraví těla i duše, neboť obsahují nespočet zdraví prospěšných látek. A dokonce i při hubnutí mohou přijít vhod. Jen je potřeba o nich něco vědět.

Kešu

Cítíte se stále unavení a nevyspalí? Chytají vás často křeče? Býváte bezdůvodně podráždění? Jedním z účinných řešení je zařadit do stravy hořčík. A pokud jíte rádi ořechy, máte vyhráno. Kupte si kešu, ze všech ořechů obsahují nejvíce hořčíku. Potřebujete shodit nějaké to kilo nebo se zkrátka jen cítit fit? Opět na ně zaměřte pozornost, protože množství bílkovin v nich není zrovna malé, na 100 gramů kešu jich připadá zhruba 17 gramů. Stejně jako ostatní ořechy mají kešu vysoký obsah vitaminů, minerálů a zdravých tuků, a co víc, jsou také bohatým zdrojem vitaminu K, který je důležitý pro zdravé kosti. Denní konzumací čtvrt šálku kešu tak můžete hravě porazit známého strašáka osteoporózu.

Užití v kuchyni a v kosmetice: Z pražených jader kešu můžete vyrobit skvělou a výživnou alternativu másla nebo pomazánky. Kešu olejem dochutíte saláty i ryby, originální budete i s carpacciem.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy

Že jsou vlašské ořechy dobré jen na pečení (třeba cukroví) nebo jako dekorace interiéru? Kdepak, „vlašáky“ jsou též mocným lékem na všelijaké neduhy. Nechte je trochu déle zrát a rázem máte výživnou potravinu, protože v této fázi obsahují mnoho zdravých tuků vhodných třeba na škodlivý cholesterol či na nedostatek bílkovin. Pokud patříte mezi skupinu ohroženou infarktem, neváhejte je zařadit do každodenního jídelníčku. Zralé vlašáky jsou významným zdrojem vitaminů skupiny B, důležitých pro správnou činnost nervů a mozku. Nebojte se tedy kouzlit s nimi i v jídelníčku malých dětí, zlepšíte jejich myšlení, paměť a pozornost, což se hodí nejen ve škole.

Užití v kuchyni a v kosmetice: Olej z lisovaných jader vlašských ořechů je pro svou pikantní chuť vynikající ve studené kuchyni. Vhodný je i k ošetření mastné pleti, k posílení oslabených nehtů nebo k regeneraci vlasových kořínků.

Ilustrační fotografie

Piniové oříšky

Pravdou je, že není ořech jako ořech. To platí v tomto případě, protože mluvíme o semínkách borovice pinie. Nenápadná semínka jemné struktury a neodolatelně máslové chuti známe především jako přísadu do bazalkového pesta. Zkuste je jíst i samotné. Dodají vám nejen vitaminy A, B, C, D, E, K a mnoho minerálních látek, ale i antioxidanty, které fungují jako hotový elixír mládí – odrážejí útoky škodlivých molekul kyslíku, a zpomalují tak stárnutí pokožky. Hrstkou piniových oříšků denně chráníte nejen svůj cholesterol, ale i psychickou pohodu a zdraví očí.

Užití v kuchyni a v kosmetice: Piniemi zpestříte omáčky, saláty a slaná rýžová jídla. Jemný piniový olej výtečně poslouží jako masážní olej na bolavé svaly nebo na nehtové lůžko pro zpevnění nehtů.

Čerstvé bylinky, ořechy, semínka i česnek. Připravte dokonalé domácí pesto

Lískové ořechy

Lískové ořechy

Máte chuť na sladké a zároveň si hlídáte příjem sacharidů? Jednoduše sáhněte po lískových oříšcích! Přestože chuťově patří mezi nejsladší ořechy, neobsahují téměř žádné sacharidy, a proto není divu, že jsou vyhledávané mnoha hospodyňkami či milovníky sladkého. Dalším bonusem „lískáčů“ je vysoký obsah kvalitních tuků a stravitelných bílkovin, takže už pouhá hrst vás nadlouho zasytí a pomůže utlumit chuť na sladkosti. Vitaminy B a minerály vám pomohou nastartovat lepší činnost srdce, metabolismu, imunity a zlepší vám paměť. Chcete mít pevné a odolné kosti? Řešení je opět nasnadě, jezte pravidelně lískové oříšky.

Užití v kuchyni a v kosmetice: Olejem z lískáčů ochutíte nejen zeleninové, ale i ovocné saláty. Je výborný jako masážní olej nebo výživný krém pro všechny typy pleti, prokrvuje ji a hydratuje.

Pistáciové ořechy

Pistácie

Pistáciová zmrzlina, věčný vděčný hit cukráren či zmrzlináren. Hlídáte si příjem a výdej? Výběrem pistáciové zmrzliny nic nezkazíte, protože pistácie ve srovnání se „svými druhy“ mají až čtyřikrát méně kalorií. Samozřejmě, i zde platí staré známé pravidlo: všeho s mírou. Ačkoli jsou nízkokalorické a dlouhodobě zasytí, snězte jich denně maximálně hrstičku. Stejně jako ostatní ořechy dovedou účinně bojovat se „zlým“ cholesterolem, ne nadarmo je odborníci doporučují lidem se zvýšeným cholesterolem jako prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Užití v kuchyni a v kosmetice: Pikantní pistácie vyniknou ve spojení se slanou chutí. Zkuste ochutnat salám mortadela, který se bez pistácií při výrobě neobejde. Pistáciový olej je zase účinný na hojení ran a pohmožděniny.

Mandle

Mandle

Královny mezi ořechy a zázračná potravina. Obsahují mnoho minerálů a živin, díky nimž bude váš organismus fungovat jako dokonale promazaný stroj. Chcete shodit kila nebo začínáte hubnout? Pak jsou pro vás mandle doslova to pravé ořechové. Ve 100 gramech mandlí se skrývá až 21 gramů bílkovin, takže hravě strčí do kapsy jiný populární zdroj bílkovin – maso. A co víc, ze všech ořechů jsou nejbohatší na vlákninu. Vitaminy E zase zatočí se všudypřítomnými škodlivými molekulami kyslíku, takže tato pochoutka udrží fit nejen váš organismus, ale i vaši pokožku.

Užití v kuchyni a v kosmetice: Mandlové mléko nebo máslo jsou chutnou a hodnotnou náhradou mléčných výrobků. Máte suchou nebo ekzematickou pleť? Ulevte jí mandlovým olejem.

Co je dobré vědět

  • Všeobecně oblíbené arašídy neboli burské oříšky nejsou ve skutečnosti vůbec ořechy, ale nefalšovaná luštěnina.
  • Opatrně na para ořechy. Obsahují vysoké množství selenu, potřebného pro fungování štítné žlázy a imunitního systému, ve vyšších dávkách však může uškodit. Pokud milujete jejich máslovou chuť, stačí denně sníst jeden až dva.
  • Mezi ty nejtučnější patří makadamové ořechy. Nezatracujte je však, obsahují dost vlákniny prospěšné pro naše střeva.
  • Pro někoho mohou být ořechy hůře stravitelné. Snadná pomoc! Namočte je několik hodin před konzumací ve vodě.
  • Doporučená denní dávka ořechů je jedna až dvě hrsti. Když ale množství překročíte, nic se neděje. Lepší mlsat oříšky plné zdravých tuků než slané brambůrky.
  • Ořechy mají tendenci žluknout. Co s tím? Částečně tomu předejdete jejich správným skladováním. Uzavřete je do tmavé nádoby na suché chladné místo nebo je dejte do mrazáku, kde vydrží klidně i rok.