Doporučujeme

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čerstvé bylinky, ořechy, semínka i česnek. Připravte dokonalé domácí pesto

  • 0
Pesto původně pochází z Itálie, ale na našem středoevropském stole už docela zdomácnělo. Jde o hustou omáčku, jejímž základem je bazalka rozdrcená v hmoždíři. Zkuste se Italy inspirovat a připravit si pesto na chalupářský způsob s bylinkami, které máte zrovna po ruce.

Experimentování má při přípravě této lahůdky zelenou, a to doslova. Nejlepší je k výrobě použít sezonní bylinky, to má potom pesto tu největší sílu a nejvýraznější chuť. Vyzkoušejte variace se špenátem, petrželí nebo koprem. Určitě neuděláte chybu. 

Kde se pesto používá?

Skvěle vám bude chutnat namazané na čerstvém chlebu s máslem, na topinkách, ale i na těstovinách. Můžete ho přidat do pečených brambor, na grilovanou zeleninu nebo v něm marinovat kuřecí či krůtí maso. Hodí se i do rizota nebo k pečené rybě. 

Jak ho skladovat?

Skladuje se v pečlivě vymyté sklenici s dobře těsnicím víčkem, povrch udržujte vždy zalitý asi 1 cm vysokou vrstvou olivového oleje. Pesto vám takhle vydrží asi 2 týdny.

Co budete potřebovat?

Bylinky – bazalka je sice tradiční, ale můžete použít i jiné bylinky nebo zeleninu, třeba tymián, kopr, petržel, medvědí česnek, obyčejný česnek, špenát, rukolu, sušená rajčata...

Ořechy a semínka – do pesta se tradičně přidávají piniové oříšky. Ale klidně vyzkoušejte i konopná nebo slunečnicová semínka či vlašské ořechy. 

Olej – olivový olej je taková klasika, ale nic nepokazíte ani sezamovým, avokádovým, konopným nebo dýňovým olejem. A dají se i různě kombinovat, záleží na vás. 

Parmazán a spol. – v klasickém pestu se používá parmazán, ale můžete místo něj vyzkoušet třeba lahůdkové droždí. 

Sůl – nejlepší je ta mořská nebo himálajská. 

A nezapomeňte ještě česnek a trochu citronové šťávy

Variace na pesto

Petrželové ● 2 hrsti petržele ● 30 g kešu ořechů ● 20 g konopným semínek ● 100 ml olivového oleje ● 4 lžíce lahůdkového droždí ● 1 stroužek česneku ● ½ lžičky soli 

Koprové ● 1 svazek kopru (asi 20 g) ● 30 g slunečnicových semínek ● 50 ml olivového oleje ● 50 ml avokádového oleje ● 3 lžičky lahůdkového droždí ● 2 lžičky citronové šťávy ● ½ lžičky soli 

Špenátové ● 50 g čerstvého špenátu ● 50 g vlašských ořechů ● 100 g olivového oleje ● 1 stroužek česneku ● 1 lžíce citronové šťávy ● ½ lžičky mořské soli 

Tip: Tradiční pesto se připravuje v hmoždíři. Nejprve se rozdrtí všechny suroviny bez oleje, ten se přidává až jako poslední. Pokud nemáte hmoždíř, můžete suroviny rozmixovat, ovšem postup je opačný. Nejprve nalijete do mixéru olej, zbylé suroviny pak postupně přidáváte, lépe se tak propojí. 

Pesto z medvědího česneku

Rozpis na 1 skleničku (o objemu cca 250 ml):
● 100 g medvědího česneku ● větší špetka hrubé mořské soli ● 50 g nesolených kešu nebo vlašských ořechů ● 50 g strouhaného sýra pecorino ● 100 ml panenského olivového oleje + na zakápnutí 

Pracovní postup:
1. Medvědí česnek omyjeme, osušíme a spolu se solí ho rozmixujeme v mixéru nahrubo. 
2. Přidáme zbylé suroviny a vše rozmixujeme na hladkou pastu. Je-li třeba, přidáme ještě trochu oleje, dochutíme solí a promícháme. 
3. Hotové pesto přendáme do čisté skleničky, navrchu zakápneme olejem, uzavřeme a skladujeme v chladničce. Podáváme s čerstvým pečivem, topinkami nebo těstovinami.


  • Vybrali jsme pro Vás