Základní charakteristika nové čelovky Fenix HM51R Ruby zůstává stejná jako u předchozího modelu. To znamená, nabídnout v malém a lehkém těle vysoký výkon. A když mluvím o nízké hmotnosti, rozhodně si nevymýšlím – celá konstrukce má pouhých 78 g! Navíc Fenix zachoval skvělou možnost vyjmutí svítilny z popruhu a pak se hmotnost sníží na 52 g. K čemu je dobrá čelovka bez popruhu? Někdo bude raději světlo držet v ruce, jiný ji zase využije jako klasickou baterku. Součástí příslušenství je navíc gumový úchyt na řídítka jízdního kola, takže tohle světlo skutečně využijete ve spoustě situací.
Malá, ale šikovná
Z fotek je celkem zřejmé, že výrobce se rozhodl zachovat drobnou konstrukci. Čelovku bez problémů schováte v ruce. Napájení je řešeno pomocí akumulátoru 16340, který najdete rovnou v balení. Nahradit se ale dá i jednorázovou baterií CR123A.
Možnost dobíjení se rozhodně hodí, protože výdrž je asi nejslabší stránkou této čelovky. Malé rozměry a hmotnost se zkrátka musely projevit i negativně, takže na nejvyšší výkon zvládne Fenix svítit jen kolem hodiny.
Maximální výkon zůstal stejný jako dřív, tedy 500 lumenů. Čelovka svítí neutrálním bílým světlem, které zaručuje dostatečnou viditelnost dopředu i do stran. Světlo se navíc dá dobře naklánět.
Díky použitým materiálům, kterým je především letecký hliník, se čelovka nepřehřívá, přesto na nejvyšší výkon svítí nepřetržitě zhruba patnáct minut a pak se skokově přepne do slabšího módu. Problém ale spočívá hlavně v tom, že do maxima se poté čelovka znovu dokázala přepnout až po docela dlouhé době. Vzhledem k tomu, že nejintenzivnější úroveň světla je až zbytečně silná, doporučuji využívat ji jen občas a jinak mít přepnuto na nižší světelný tok.
Kromě maximálního výkonu jsou zde i nižší režimy 150 a 30 lumenů nebo nouzové 3 lumeny. Ovládání je vyřešeno naprosto jednoduše, bočním tlačítkem se čelovka zapíná i přepíná mezi jednotlivými režimy svícení.
Fenix HM51R RUBYčelová svítilna hmotnost: 77 g voděodolnost: IP68 výkon: 3/30/150/500 lm cena: 1 699 korun klady:
zápory:
|
Pomocí stejného tlačítka se jednoduše zjistí i aktuální stav baterie. Dioda ukrytá pod tlačítkem může svítit či blikat, a to zeleným nebo červeným světlem. Celkem užitečnou vlastností je, že čelovka dokáže svítit i v průběhu nabíjení, které je řešeno přes microUSB konektor. Tady už ale není možné přepínat intenzitu světla.
Jedinou zásadnější novinkou u Fenix HM51R Ruby, je přidání červeného výstražného světla. Stačí zapínací tlačítko stisknout dvakrát rychle po sobě a čelovka se rozsvítí či rozbliká červeně. Výkon jsou zanedbatelné čtyři lumeny, pokud ale na sebe chcete pouze upozornit, bohatě to stačí.
Takřka bez chyb
Když se k solidním funkčním vlastnostem a jednoduchému ovládání přidá i pohodlné nošení, Fenix HM51R musím pochválit. O čelovce při běhu vůbec nevíte, popruh je dostatečně pohodlný a jeho délka se dá samozřejmě upravovat. Čelovka je navíc voděodolná, standard IP68 zaručuje, že se nemusíte bát deště, ale ani krátkého ponoření pod vodu.
Tuhle čelovku mohu s klidným svědomím doporučit každému, pro koho není výdrž tou nejdůležitější vlastností. Za cenu kolem 1 700 Kč se jedná rozhodně o dobrou volbu.