Sháníte čelovku? Poradíme, jaké parametry jsou při výběru důležité

aktualizováno 
Podzimní a zimní běhání má své nástrahy. Kromě výraznější investice do více vrstev oblečení se bude velmi často hodit také čelovka. Horším světelným podmínkám a běhání ve tmě se totiž vyhnete jen těžko.

Čelovky, jak vybrat tu pravou? | foto: Jan Veselý

Vybíráte novou čelovku? Nabídka je v dnešní době už skutečně široká a svého favorita si zde najde každý. Pokud nevíte, na co si při výběru dát pozor, v článku najdete pár užitečných rad.

Pohodlí na prvním místě

Můžete mít sebelepší čelovku, když vám ale nebude při běhu dobře sedět na hlavě, brzo skončí ve skříni nebo v bazaru. Obecně lze říct, že čím je čelovka lehčí, tím je také pohodlnější a lépe drží na hlavě. Budete se ale muset smířit s nižší výdrží baterie a pravděpodobně také slabší intenzitou světla. Navíc, teprve až čelovku vyzkoušíte při běhu, zjistíte nakolik dobře vám na hlavě sedí. Pár poskočení v obchodě určitě není schopné nahradit půlhodinový souvislý běh. Na co se tedy soustředit? Určitě podrobně prozkoumejte provedení pásku a možnost dostatečné úpravy jeho délky. Pohodlnému nošení napomáhá také správné rozložení váhy, na které se soustřeďte hlavně u těžších čelovek. Akumulátor umístěný vzadu na hlavě je rozhodně lepším řešením. Tady ale opravdu platí, že se nic nevyrovná osobnímu vyzkoušení, popřípadě můžete dát na dobré recenze a doporučení jiných uživatelů.

Síla světla závisí na terénu

Vybírat si čelovku podle intenzity světla, které nabízí, nemusí být ideálním řešením. Spíše si nejdřív odpovězte na otázku, kde hodláte hlavně běhat. Do města určitě stačí i méně výkonné světlo zhruba kolem 100 lumenů, v lese naopak oceníte silnější výkon, 250 lumenů a více. Čelovky dnes většinou nabízejí několik různých intenzit světla a snadnou možnost přepínání mezi nimi.

Kromě síly světla je velmi důležitým parametrem také jeho úhel. Světlo může svítit hodně do šířky, nebo může být světelný kužel užší, ale o to více svítí do dálky. Pokud se nechystáte v noci běhat po útesech nebo skalách, oceníte spíše dostatečnou šířku světla. Pokud někde ve specifikacích najdete údaj +°29 (nebo vyšší číslo) máte jistotu, že šířka světla je dostatečná, aby osvětlila široký prostor i pro dva běžce. Naopak čelovky s hodnotou do °20 svítí lépe do dálky.

A je tu ještě barva světla. Podle řady výzkumů člověk lépe vidí při teplejších barvách. Neutrální bílá má hodnotu 4000-4500 K. Lepší viditelnost tedy zajišťují čelovky s hodnotou, která je shodná nebo nižší.

A co dál?

Důležitou vlastností, která může ovlivnit výběr čelovky je také způsob jejího dobíjení. Budete preferovat tužkové baterie, nebo raději spoléhat na samostatný akumulátor, který se bude dobíjet samostatně? Obě řešení mají svá pro i proti a záleží spíše na konkrétním způsobu využití, které rozhodne, co pro vás bude lepší. Pro občasné použití jsou lepší spíše tužkové baterie, které neztrácejí svou kapacitu, když je nevyužíváte. Naopak, pokud budete běhat s čelovkou často, je lepší využívat akumulátor. Tady si ale zkontrolujte, jak přesně se bude dobíjet. Čím specializovanější kabel, tím vyšší pravděpodobnost, že už ho třeba za pár let nebudete moci sehnat a vybitá čelovka vám bude k ničemu.

Užitečnou vlastností čelovek je také alespoň základní odolnost proti vodě a vlhkosti. Čelovka nemusí disponovat zrovna odolností IP68, která by měla zajistit i přežití při ponoření, ale určitě se při výběru zajímejte, jestli má čelovka vůbec nějakou voděodolnost. S tímto úzce souvisí i případná ochrana proti pádům a jiným nehodám, které vás na cestě můžou potkat. Je to jednoduché, odolnější čelovka bude dražší, ale také více vydrží.

Jako poslední, nikoliv ale nejméně důležitou vlastnost, doporučuji ověřit, jak moc je na čelovce možné světlo naklápět. Pokud bude svítit jenom do dálky, nebo jen do země, asi vám příliš dobře neposlouží.

Na závěr možná ta úplně nejdůležitější rada. Jak sami vidíte, parametrů pro výběr čelovky je spousta. Snažte se proto nakupovat tam, kde vám na vaše otázky ohledně vlastností a specifikací čelovky dokážou poradit. Jen tak budete mít jistotu, že si skutečně koupíte to, o co jste měli zájem.

Čelovky, které jsme testovali

  • Silva Trail Runner - svítilna, jejíž největší síla je v kombinaci solidního výkonu a špičkové ergonomie. Díky zvolené konstrukci čelovka drží na hlavě lépe než naprostá většina konkurence.
  • Petzl Reactik - precizně zpracovaná svítilna s vynikajícími funkcemi a solidním světelným výkonem.
  • Fenix 50HR - čelovka s nízkou hmotností, ale překvapivě silným výkonem. Světlo se dá vyjmout z popruhu a použít i jako baterka nebo obyčejná svítilna.
  • Ledlenser MH6 - malá a lehká čelovka s širokou možností nastavení intenzity světla a tvaru světelného kužele.
  • Lucifer M5+ - čelovka s obrovským světelným výkonem, vysokou výdrží baterie a vysokou hmotností. Hodí se do skutečně extrémních podmínek. 
Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz