Lymeská borelióza může mít doživotní následky, s léčbou neotálejte

  2:06
Poprvé ji lékaři diagnostikovali před 44 lety. Jak dlouho ale lymeská borelióza sužuje lidi doopravdy, nelze říct. Její příznaky jsou z větší části neurčité... Nicméně platí, že čím dřív se začnete léčit, tím lépe. Otálení s sebou totiž nese vážné a celoživotní komplikace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Přenašeči lymeské boreliózy jsou klíšťata, která nasála bakterie z nějakého zvířete, a pak je předala člověku. Patří tedy mezi zoonózy, nemoci, které dostaneme od zvířat. Lidé se mezi sebou nakazit nemohou a nákaza bez zprostředkování klíštětem je prakticky nemožná, museli bychom například rukama odřenýma do krve ošetřovat krvácející rány nějakého hlodavce. V poslední době se ale objevují názory, že boreliózu může přenášet i krvesajný hmyz, například komáři těch druhů, které se k nám šíří v rámci klimatických změn.

Onemocněla jsem klíšťovou encefalitidou i boreliózou

Potíže mám dodnes

Jasným příznakem, že jsme nakaženi borelií, je červená skvrna s bílým středem (erythema migrans), která se objeví na místě, kde se zakouslo klíště, a zvětšuje se. Bohužel ale tento jednoznačný příznak má jen asi polovina lidí, kteří boreliózu dostali. Nicméně pokud se tato skvrna objevila, není nač čekat a musíme vyrazit k lékaři. Nerozhoduje, že jsme klíště na kůži nenašli, pravděpodobně se už pustilo.

U boreliózy rozhoduje čas, léčba musí začít co nejdřív. Pak mohou stačit dva nebo tři týdny užívání antibiotik.

Méně jasnými příznaky jsou pak bolest v kloubech a ve svalech, malátnost, horečka, zimnice a bolest v krku, také bolest hlavy. Vážnější jsou ztuhlý krk, světloplachost, nepravidelný tep a mdloby. Nicméně i pak jde o potíže, které mnohdy provázejí i běžné nachlazení. To situaci komplikuje, protože se nemoc může nenápadně přesunout z prvního stadia do druhého.

Borelióza má totiž v zásadě tři fáze s různými projevy: akutní, popsanou výše, fázi rozšíření nákazy do organismu a chronické stadium. Nicméně při troše pozornosti můžeme příznaky boreliózy od chřipky odlišit. Nemáme totiž kašel ani rýmu.

Zločinné bakterie

V Americe způsobuje nákazu bakterie Borrelia burgdorferi, v Evropě Borrelia garinii a Borrelia afzelii. Patří mezi spirochety, jsou příbuzné s původci syfilidy a leptospirózy. Ostatně borelióza má tři fáze stejně jako syfilida. 

Borelie jsou uzpůsobeny tak, aby pronikly i do buněk. Zde se mohou »usadit« a dlouhodobě přetrvat. 

V druhé fázi nemoc postihuje klouby, nervový systém nebo srdce. Může k ní dojít nejen v případě, že jsme se neléčili, ale také když léčba nebyla odpovídající. Není ale správné vinit lékaře, borelióza je totiž opravdu zákeřná a může se stát, že bakterie z nějakého důvodu přežily užívání antibiotik.

Příznaky ve druhém stadiu jsou bolest, slabost či brnění končetin, obrna lícního nervu, bolesti hlavy, závratě, strnutí šíje, poruchy soustředění a vidění. Objevují se otoky a bolesti kloubů, poruchy srdečního rytmu, pálení kůže, mravenčení, potíže s močovým ústrojím a střevy.

Jasným příznakem je pak tzv. boreliový lymfocytom, drobná nafialovělá boulička pod kůží. Nemocný člověk je dlouhodobě unavený. Pokud jsme měli původní červenou skvrnu, může se stěhovat po těle. Problém je, že příznaky se neobjevují najednou, ale různě se střídají, takže si je málokdo dá do souvislosti.

Jestliže se nemoc dostane do třetí fáze, jsou průvodní jevy i následky zlé. Přitom se mohou projevit po měsících od nákazy, ba po letech. Bývají podobné roztroušené skleróze, ostatně borelie jsou v podezření, že na jejím vzniku mají podíl.

Nemocní jsou unavení, dochází k poškození některých orgánů. Klouby vykazují příznaky artritidy, na kůži se tvoří zánětlivá ložiska, objevují se srdeční potíže včetně zánětu osrdečníku. Nemoc napadá také centrální nervový systém, způsobuje například problémy s krátkodobou pamětí, potíže se soustředěním, orientací a spánkem. V této situaci už se nedá dělat nic jiného než zmírňovat obtíže. Nemoci se už nikdy zcela nezbavíme.


Jedním z problémů, které ztěžují diagnostiku boreliózy, je, že se při testech někdy nemusejí vyskytovat protilátky proti bakteriím, pomocí nichž se určuje, co člověku je. Jindy se zase vyskytnou, přestože testovaný nemoc nemá. 

Protilátky se začínají tvořit až asi šest týdnů po nakažení, v první fázi tedy můžeme onemocnění určit jen díky typické skvrně na kůži. Při včasné léčbě se ovšem v akutní fázi uzdraví 90 procent pacientů a ve druhé přes dvě třetiny léčených. Nejlepší je, když se vůbec nenakazíme.

Nervy v ohrožení

K neurologickým komplikacím boreliózy patří neuroborelióza neboli Bannwarthův syndrom. Napaden je nervový systém včetně mozku. Mezi charakteristické příznaky patří bolesti hlavy, krční a bederní páteře, brnění prstů, mravenčení, zvýšená únava a nechutenství. Mnohdy se objevují potíže podobné demenci, ale i deprese apod., a užívají psychofarmaka, což situaci neřeší. 

Pozornost by však mělo vzbudit občasné ztuhnutí obličejových svalů. Borelie mohou odhalit testy nebo lumbální punkce, kdy se člověku odebere trocha mozkomíšního moku. V něm se nepracuje s protilátkami, takže je diagnostika přesná. Neuroborelióza se léčí antibiotiky.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...