Nemohl jsem pracovat, jen jsem spal. Onemocněl jsem boreliózou

  1:00aktualizováno  1:00
Při návštěvě parku jsem si ani nevšiml, jak mě pokousaly muchničky. Jenže pak jsme jeli s manželkou a naším miminkem na hory a mně se na rukou objevila podivná vyrážka. To jsem ještě nevěděl, že jsem se nakazil boreliózou. Čtenář Vít napsal další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.
Borelióza se může pojevit flekem či vyrážkou (ilustrační snímek)

Borelióza se může pojevit flekem či vyrážkou (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vyrážka na rukou vypadala, jako bych prošel loukou plnou vzrostlých kopřiv. Nebo jako od březových větviček po sauně. A poněkud to hicovalo. Pocit pálení až horečky jsem zaplašil s tím, že je léto a moje senná rýma je letos asi silnější.

Teploty a únava

Vypadalo to jako jemná alergická reakce, nechtěl jsem si kazit dovolenou. Povedlo se, vrátili jsme se zpět, ale já jsem po několika dnech - už bez vyrážky - začal ulehat do postele. Občas se s miminkem vyspat přes den ale vypadalo úplně normálně.

Vážení čtenáři, článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 Kč. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Po několika dnech jsem ale po poledním procitnutí nebyl schopen vstát. Pocit horečky, ale bez teploty, únava. Všiml jsem si, že začínám přes den zatahovat závěsy na oknech, to jsem do té doby nedělal.

Moje siesty se začaly nepříjemně protahovat. Bolení hlavy a kloubů, jako při regulérní chřipce, mě stavěly zcela mimo běžný provoz.

Vypadávaly mi slovíčka

Míru poškození jsem si uvědomil při návštěvě jednoho známého. Je to cizinec a já jsem z ničeho nic nebyl schopen komunikovat v angličtině, vypadly mi slovíčka i celé věty.

A překvapilo mě i mé pracovní nasazení. Při práci na počítači, například ve více programech a na více souborech, jsem přestal být schopen držet souvislost. Po několika minutách jsem si prostě musel jít lehnout.

Kamarád je naneštěstí neurolog, a tak jsem rozvinul teorii mozkového nádoru. Začalo kolečko vyšetření. Po třech dalších týdnech jsme se ocitli na mrtvém bodě. Nic se nenašlo a mě začala moje skutečná neschopnost už vážně deprimovat.

Nakazil jsem se boreliózou

Jiný kamarád, internista mi po telefonu řekl, že jsem se asi nakazil boreliózou. Neměl jsem klíště, neměl ani charakteristický flek na těle, ale v odborné knize jsem našel fotografii kožního ekzému podobnému mým rukám před odjezdem na dovolenou.

Takže zhruba čtyři měsíce po nakažení jsem zahájil léčbu antibiotiky.

Zůstalo to ve mně

Už zase chodím do práce. Nezatahuji okna, po probuzení jsem maximálně do půl hodiny venku z postele, opět mohu pracovat na počítači a zase plynně hovořím anglicky.

Ale někde hluboko ve mně je schovaný - milimikropidiorganismus. Párkrát zatočená spirála DNA, čtyři bičíky a nějaká ta bílkovina na cestu.

Když se unavím, nebo si dám o skleničku více, či je prostě jen špatné počasí, cítím jehličky na obličeji a na konečcích prstů, přepadá mě malátnost, pobolívají mě všechny klouby a já vím, že si musím dávat pozor, aby mě to zase nepoložilo na lopatky.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

Vypadám mladě díky meditacím, říká čtyřiašedesátiletá žena

Angela Paulová

Angelu Paulovou (64) původem z Velké Británie lidé často zahlcují otázkami na její vzhled. Myslí si, že podstupuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY SVAŘOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz