Spánkový rozvod může vztahu prospět. Zapracujte na společném čase i intimitě

  • 2
Mnoho problémů v partnerských vztazích překvapivě nepramení z debat o financích nebo péči o dítě. Namísto toho může často za krize ve vztahu prostý fakt, že se jeden z partnerů v noci kvalitně nevyspí. Než skutečný rozvod radí odborníci vyzkoušet ve vztahu stále populárnější fenomén „spánkového rozvodu“.
Ilustrační snímek

Kvalita spánku obou partnerů má potenciál výrazně ovlivnit jejich vztah. „Nedostatečný spánek může vést k netrpělivosti, zvýšené podrážděnosti a narušené komunikaci. Časem může přispívat ke stresu a nespokojenosti ve vztahu,“ upozorňuje odborník na neurovědy Patrick Porter.

Spaní v oddělených ložnicích podle něj pomůže zlepšit kvalitu spánku tím, že umožňuje individuální přizpůsobení místa odpočinku na základě preferencí faktorů, jako je teplota, světlo a zvuk.

Konzultantka Americké akademie spánkové medicíny doktorka Erin Flynn-Evansová míní, že když jeden z partnerů trpí při sdílení postele poruchou spánku, může to negativně ovlivnit druhého spícího.

„Partneři mají například tendenci probouzet se ve stejnou dobu, když jeden z nich trpí nespavostí,“ vysvětluje. „Stejný problém nastává, pokud se partneři liší v chronotypu. Pokud je jeden z nich sova a druhý skřivan, mohou tyto odlišné preference spánku negativně ovlivnit odpočinek obou partnerů,“ dodává.

Miluji tě, ale spi u sebe. Oddělené ložnice nemusejí být zabijákem vztahu

V americkém výzkumu, kterého se účastnilo dvanáct tisíc dospělých, uvedly pouze dvě třetiny účastníků, že dávají přednost spánku ve stejné posteli jako jejich partner. Nedávná studie firmy na výrobu matrací zjistila, že celých 27 procent z patnácti tisíc respondentů dává přednost spánku o samotě a 8 procent dokonce zvažuje pořízení oddělených postelí.

Trendu odděleného spaní propadli také některé celebrity. Pravidelné pauzy v ložnicích si dávají například David a Victoria Beckhamovi, Matthew Broderick a Sarah Jessica Parkerová nebo Donald a Melanie Trumpovi.

Není tajemstvím ani to, že i královna Alžběta s princem Philipem spali celý život v oddělených postelích. Pro lidi narozené před rokem 1940 bylo spaní v oddělených postelích naprosto normální, pokud si tedy něco takového mohli dovolit.

OBRAZEM: Vadí chrápání či převalování. Slavní si oddělené lože pochvalují

Pokud považujete „spánkový rozvod“ za příliš radikální řešení nebo máte strach ze ztráty intimity způsobené oddělením ve spánku, spánkoví experti mají řešení. Ideální je údajně jít si lehnout 90 minut před, nebo po partnerovi. Právě 90 minut má být doba, která umožňuje jedné osobě dostat se do fáze hlubokého spánku ještě před tím, než se druhý z partnerů vůbec dostane do postele.

„Tímto způsobem stále těžíte z intimity sdílení postele se svým partnerem, aniž byste se museli snažit usnout vedle něj,“ vysvětluje expertka na spánek Sammy Margová.

Kromě odlišné doby odchodu do postele uvádějí páry jako nejčastější důvod problémů se spánkem chrápání jednoho z partnerů. V průzkumu firmy Dream více než polovina účastníků přiznala, že chrápání je hlavním důvodem problémů spánku s partnerem. Dalším problémem může být neustálý pohyb partnera během noci. Z toho důvodu měli všichni účastníci narušený spánek 50 procent celkového času stráveného v posteli.

Dvě související studie potvrdily zlepšení spánku u párů, které si rozdělily ložnice. První studie sledovala 46 párů během osmi nocí. Ženy partnerky byly více rušeny pohyby svých partnerů. Ve druhé studii spali účastníci v oddělených ložnicích. Když byl partner přítomen, účastníci vykazovali větší počet pohybů během spánku, než když spali sami. Když partner chyběl, počet pohybů se snížil.

Ilustrační snímek

Pravidla oddělených ložnic

Zkusili jste všechno, ale partnerovo chrápání nebo pozdní příchody do postele vám neumožňují klidný spánek? I přes všeobecný strach z odděleného spaní nemusí dvě ložnice znamenat krizi vztahu.

Zde jsou dvě strategie, které mohou pomoci nejen získat kvalitnější spánek, ale zároveň neztratit blízkost a intimitu, což je největší obava partnerů, kteří uvažují o odděleném spaní:

1. O víkendu spolu

Během všedních dní, kdy hrozí více pracovního stresu a tlak na kvalitní odpočinek je vyšší, můžou být oddělené spací prostory požehnáním. Zajistí, aby se oba partneři dobře vyspali, zvlášť pokud se rutina jejich všedního dne liší.

Soboty a neděle pak mohou být určené k tomu, aby se páry znovu spojily. A co víc, plánování společného víkendového času v peřinách může pomoci zažehnout novou jiskru i v oblasti sexu. Kombinace individuálního prostoru a pospolitosti během volna tak vytváří rovnováhu a zajišťuje oběma partnerům spokojený spánek i podíl na intimitě

2. Předspánkové rituály

Nastavte si rituály, které pomohou vyslat mozku signál, že se blíží čas na odpočinek. Partnera lze do nich zahrnout docela jednoduše – nabízí se sledování oblíbeného pořadu, hraní deskové hry, povídání o důležitých momentech dne nebo dokonce praktikování společné meditace.

Tento sdílený rituál poskytuje nejen příležitost ke spojení, ale také zajistí, že oba partneři jsou psychicky připraveni na odpočinek. Jakmile rituál skončí, každý se může stáhnout do svého spacího prostoru s vědomím, že spolu prožili kvalitní čas. Posílení těchto rituálů podporuje blízkost a zajišťuje, že zatímco spánek může být oddělený, emoční spojení zůstane nedotčeno.

Koncept „spánkového rozvodu“ může pro někoho znít až příliš nekonvenčně. Pokud se však k němu přistupuje opatrně a se vzájemným respektem, může být podle odborníků pro mnoho párů velice prospěšný.

Špatný spánek, zhoršené zdraví i žárlivost. Šest signálů, že máte málo sexu

Americký psychoterapeut Mark Travers vysvětluje, že upřednostňování individuálních potřeb neznamená zmenšování vztahu. Ve skutečnosti může vést ke zdravějším interakcím, lepšímu porozumění a hlubšímu poutu mezi partnery. „Pamatujte, že nejde o to spát odděleně, ale dobře se vyspat, abyste mohli být tou nejlepší verzí sebe sama,“ uzavírá.

Prospěl by vašemu vztahu spánkový rozvod? Hlasujte v anketě na další straně.

Prospěl by vašemu vztahu spánkový rozvod?

celkem hlasů: 210