Měsíční plat ženy v domácnosti by byl 19 122 Kč

Kateřina Uhrová má šestiletou dceru a devítiletého syna. Je s nimi doma a stará se o ně. V očích spousty lidí si ale jen tak lenoší jako na dovolené.
Ženy v domácnosti vykonávají až osmdesát různých prací

Ženy v domácnosti vykonávají až osmdesát různých prací | foto: Profimedia.cz

Samotnou ji to občas zlobí. „Hlavně muži si víc váží žen, které pracují a neuvědomují si, že já se doma rozhodně nepoflakuji,“ říká. MF DNES s ní stávila jednu obyčejnou středu a snažila se vypočítat, kolik by si vydělala, kdyby tytéž práce co doma, dělala jinde a za běžnou mzdu. To znamená práci kuchařky, hospodyně, pečovatelky či taxikářky. Kdyby za svou práci Kateřina Uhrová dostala zaplaceno, vydělala by si 19 122 korun.

V podobné situaci jako ona je přitom mnoho žen, které se doma starají o děti. Například ženy a muži na „mateřské dovolené“ dostávají od státu příspěvek 3 635 korun měsíčně. To znamená, že si vydělají 165 korun za pracovní den.

Poslanci dnes budou rozhodovat o zvýšení rodičovského příspěvku na více než dvojnásobek, tedy téměř osm tisíc korun. Pokud navýšení schválí, vydělá si rodič zhruba 355 korun na den.

Jak vypadá den matky, která pečuje o děti? Den Kateřiny Uhrové začal v pět ráno, protože syn vstával na hokej, a skončil jako obvykle v půl desáté večer. Pokud bychom její práci zaplatili běžnou mzdou, vydělala by si pětkrát víc, než mají matky na mateřské.

To není jen taková hra s čísly. Ekonomové už spočítali, že ženy a muži svou neplacenou prací v domácnosti a okolo dětí udělají tolik, že se v této souvislosti běžně mluví o skryté ekonomice.

„Chápu, že stát nemůže platit všechno, co člověk v domácnosti a pro děti udělá. Přesto si myslím, že platí málo. Sama mám štěstí, že nás manžel dobře uživí, ale vidím na ostatních, že mají velké problémy vyjít s penězi,“ říká Kateřina Uhrová.

Obyčejná středa jedné mámy

Budík zazvonil v pět ráno, protože devítiletý Jakub má od šesti hokejový trénink. A i když ho veze táta, někdo je musí vypravit, sbalit synovi ribano, věci do školy, svačinu a čaj do termosky.

Než se šestiletá Anička vzbudí, stihne její máma Kateřina Uhrová ještě pár věcí vyžehlit, připravit dceři věci do školky a pro syna na odpoledne speciální úkoly, protože s ním musí pilovat logopedii a čtení. Jakub se totiž narodil s vadou sluchu. Roztřídí odpad do igelitových tašek a teprve pak budí dceru. Co za ten jeden den zvládne? Reportérka MF DNES strávila deset hodin s matkou dvou dětí, která žije v Praze.

Kuchařka, pradlena, vychovatelka...

Tak především dělá dceři a synovi taxikářku – vozí je ze školy, do školy a na kroužky, kterých mají sportovně založené děti požehnaně. Kromě hokeje, florbalu, tenisu a plavání je to ještě angličtina, flétna, keramika, tanečky a výtvarka. Za jediný den tak Kateřina Uhrová najezdí autem přes padesát kilometrů.

Doma je pak kuchařkou, pradlenou, vychovatelkou, logopedkou... A teď jí k tomu všemu přibylo ještě běhání po úřadech, protože mladá rodina se rozhodla, že si pořídí na hypotéku vlastní bydlení.

„Dnes mám tenis a brzy chci hrát florbal jako brácha,“ sděluje důležitě cestou do školky šestiletá Anička. Školka je naštěstí jen deset minut jízdy od domu. Zato katastrální úřad, kam musí Kateřina Uhrová pro mapy, je přes půl Prahy. „Musíme stihnout nechat opravit naslouchadlo pro Jakuba, bez něj nemůže být. Jenže v opravně mají jen do dvanácti, snad to stihneme,“ mumlá si cestou v dopravní zácpě.

Na katastrálním úřadě jde všechno naštěstí ráz naráz. Při čekání na volné okénko ještě stíhá řešit telefonát s matkou a s manželem. „Dobře, dobře, ty papíry ti přivezu,“ snaží se včlenit do rozvrhu na minuty rozčleněného další věc.

Teď do opravny s naslouchadlem, znovu do auta, vyřídit pár telefonátů a následuje další hodina popojíždění po ucpané Praze. „Snad stihnu připravit večeři, než pojedu pro Jakuba,“ přemýšlí nahlas. Přesně v jedenáct parkujeme před domem.

Rychle uvařit kávu, očistit a nakrájet zeleninu, osmahnout, zalít vodou. Mezitím vyžehlit pár kousků oblečení pro děti a pro muže, nasypat do misky granule psovi, zalít kytky a poklidit nepořádek z rána. Hotovou polévku stahuje z vařiče pět minut po dvanácté, popadne tříděný odpad a běží se nasoukat zpátky za volant. Káva zůstává nedopitá.

„Jedeme na poslední chvíli, snad nebude moc aut,“ strachuje se. Jakub před školou už čeká a hned informuje, že dostal od paní učitelky černý puntík. „Jak nemůžu za to? Proč jsi házel kostkou taky? To se tátovi nebude líbit...“ zlobí se máma.

Za půl hodiny už parkuje před TJ Tatran Střešovice, kde syn trénuje florbal. Rychlou pusu a honem koupit chleba a pár základních věcí, aby se včas stihla vrátit na konec tréninku. Cestou pro Aničku do školky vyloží odpadky do popelnic a dveře bytu všichni tři otevírají úderem půl čtvrté. Převléct se, umýt, sníst svačinu, nastavit pračku se špinavými věcmi z tréninku a jde se na úkoly.

„Dnes probereme, co je to architektura. Včera jsem vysvětlovala, co je to dirigent a symfonický orchestr. Snad si to pamatuje,“ povzdechne si máma. Nikdo cizí sice nepozná, že Jakub je neslyšící, ale nikdo také netuší, jak těžké je pro rodiče vysvětlovat mu některá slova.

Maličkosti za velké peníze

Tisíce maličkostí, které máma musí přes den zvládnout, se v učebnicích ekonomiky zahrnují pod kapitolu skrytá ekonomika. Práce v domácnosti je totiž velký obchod. Vědci v USA nedávno spočítali, že kdyby se veškerá práce vykonaná muži a ženami v domácnosti měla převést na peníze, výsledek by se rovnal množství vyplacených peněz na platech ve všech soukromých i státních firmách v zemi.

Nebo ještě jinak: kdyby se za práci v domácnosti platilo lidem stejně jako profesionálům, vzrostlo by HDP Francie trojnásobně.

Kateřina Uhrová péči o děti nepřepočítává na peníze. Mámou je proto, že chtěla. Přesto je to práce na plný úvazek. Kdyby to, co za pouhých deset hodin udělala pro své děti a domácnost, dělala profesionálně, vydělala by si 869,50. Od státu však dostává téměř třikrát méně. „Máme štěstí, že muž nás uživí,“ říká. „Jen je mi líto, že se na matky v domácnosti často mnozí dívají jako na někoho, kdo se jen tak fláká.“

Autoři:

Nejčtenější

Nehty mohou varovat před nemocí. Upozorní na rakovinu, cukrovku i infarkt

Nehty mohou napovědět o zdravotním stavu mnoho. Od nedostatku vitaminů a minerálů až po vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny. Na co si dát pozor?

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

Bratr fotbalisty Horvátha shodil 61 kilo. Extrémní proměny ho změnily k nepoznání

Karel Horváth je milující táta čtyř dětí a velký bojovník. Býval náruživý sportovec, ale před více než čtvrtstoletím mu vážná autonehoda převrátila život naruby. Rapidně přibral na váze, dopracoval...

Nejoblíbenější je tvar číslo 79. Plastický chirurg o „pipinotéce“ i uříznutých malíčcích

Premium

Celý život na své ruce spoléhá, přitom je vůbec nešetří. Nebojí se cirkulárky, soustruhu ani brusky, dá dohromady autoveterána, doma opraví, co se dá. Stejně jako na operačním sále, kde dokáže sedět...

Příběh Ladislava: Přítelkyně a můj syn si rozumí, já uvažuju o rozchodu

Před třemi lety jsem ovdověl a zůstal jsem sám s devítiletým synem. Oba nás smrt mé manželky těžce zasáhla. Bohužel se jednalo o nevyléčitelnou nemoc, bylo to rychlé a my se s tím museli vyrovnat....

Žena zhubla sto devadesát kilo a stačily jen dva prosté „triky“

Jednatřicetiletá Tanya Santiago z Kalifornie vážila před hubnutím 272 kilogramů. „Jedla jsem porce jako pro šestičlennou rodinu,“ uvedla. Hubnout ale nechtěla, dokud nepotratila a lékaři jí...

21. března 2025  8:36

Pečujte o superhrdinku v sobě. Jen tak můžete dávat radost ostatním

Povinností, které ženy musí zvládat, je požehnaně. Starat se o rodinu i o kariéru, zařizovat praktické záležitosti v domácnosti... hrdinky všedního dne. Na jedno však zapomínají – udělat si čas i na...

21. března 2025

Noste směle květiny. K jaru patří a nikdy se neokoukají

Květinové vzory nemusí být vždycky spojené jen s romantickými volánky. Mohou být i exotické či sportovní. Máme pro vás dávku jarní inspirace.

21. března 2025

Akční, dynamický a netrpělivý Beran. Jaký je partner, kamarád i kolega?

Lidé narození ve znamení Berana jsou kombinací vnějšího živlu Ohně a vnitřního živlu Vody. Vládne jim planeta Mars, která v astrologii symbolizuje bojovnost, akčnost, dynamiku a mužskou energii...

21. března 2025

Postcovidový syndrom změnil Eleně život. Zapomněla i svoje jméno

Založila dvě lékárny a několik dalších vedla. Postcovidový syndrom však Elenu vyřadil ze života tak drasticky, že si nepamatovala ani vlastní jméno. Přečtěte si další díl seriálu Můj boj s nemocí.

21. března 2025

Botoxové rty a šaty s výstřihem. Bella z Krásky a zvířete dodnes inspiruje

Možná i vám při této scéně ukápla slzička. Bella schází po schodech, pod kterými už ji čeká Zvíře. Společně protancují střevíčky na plese, který si uspořádali sami pro sebe. Ikonická scéna z Disneyho...

21. března 2025

Smažené fazolové kuličky Acarajé s krevetami

Smažené fazolové kuličky Acarajé s krevetami
Recept

Střední

45 min

Ochutnejte pochoutku brazilské kuchyně.

Bohužel při testech léků nemusí být vždy prvořadým cílem pacienta vyléčit, říká biolog

Premium

Vývoj nového léku je běh na dlouhou trať. Jeho cesta od prvotní myšlenky přes testování na prvním pacientovi až na pomyslný „výrobní pás“ trvá i 15 let. Šance, že vyvíjená látka úspěšně projde všemi...

20. března 2025

Starali se o jednadvacet dětí, po letech snažení konečně čekají vlastní

Osmatřicetiletá Brittany Tylerová a její o šest let starší manžel Chris adoptovali čtyři děti a sedmnáct jich už prošlo jejich domovem v rámci pěstounské péče. O vlastního potomka se snažili dlouhá...

20. března 2025  8:39

Je silná, empatická a milující. I s mámou můžete být kamarádky

Celé dětství jste si myslela, že to přehání. Že vám zakazuje spoustu věcí, zbytečně moc radí a poučuje... Jenže pak jste dospěla a najednou vám to všechno začalo dávat smysl.

20. března 2025

Košile je základ šatníku. Nemusí být nudná a nemusí být s límečkem

Bez ohledu na typ postavy, módní vkus nebo životní styl by minimálně jednu košili měla mít v šatníku každá žena. Jedná se o univerzální kousek, který vynosíte na spoustu příležitostí. Jakou vybrat?

20. března 2025

Přestaňte se podceňovat. Znalost silných stránek pomůže najít štěstí a uspět

Umět se zdravě prosadit, nepodceňovat se, neupozaďovat, to je základ úspěchu snad ve všem, do čeho se člověk pustí, od vztahů po práci. Zkuste si udělat náš test, který vám odhalí, jak dobře znáte...

20. března 2025