Krizové situace nám berou stabilitu. Tipy, jak se s nimi vyrovnat

Krizové situace patří k našemu životu. Čas od času každého překvapí. A když se tak stane, je třeba jednat. Můžeme se na ně ale připravit? Ano, ale jen do určité míry.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přijdete o práci a nebudete mít z čeho platit hypotéku. Postihne vás krize identity či středního věku. Spouštěčem však může být i nutnost učinit zásadní životní rozhodnutí nebo rozchod s partnerem. Všechny zmíněné krizové situace mají jedno společné. Představují náročné období, nečekaný bod zlomu, emocionálně stresující událost nebo traumatickou změnu v životě. Překvapí vás a srazí na kolena. Jejich řešení je v každém případě individuální.

To, že si přečtete návod, jak z krize ven, neznamená, že se jí i zbavíte. „Jako krátkodobá inspirace, proč ne. V dlouhodobém horizontu se ovšem neobejdete bez pomoci odborníka,“ uvádí renomovaná koučka Helena Theunissen.

Zrádnost krizových situací spočívá v tom, že přicházejí nečekaně a do života přinášejí nestabilitu.

„To, co bylo dříve známé, předvídatelné a kontrolovatelné, najednou takové není. Dostavuje se pocit nejistoty. To všechno mívá celou řadu následků, fyzických, psychologických, sociálních, politických, emocionálních i ekonomických,“ pokračuje námi oslovená odbornice, která na krizi přitom nahlíží jako na zkoušku naší mentální odolnosti. „Svým způsobem nám prozradí hodně o tom, kdo jsme.To nejlepší i to nejhorší z nás se totiž nejvýrazněji projevuje právě během krizových situací.“

Co to je krizová situace

Oficiálních definic pojmu krizová situace existuje hned několik. Stejně jako jejich řešení. Některé se více než na událost samotnou zaměřují na to, jak se člověk s událostí vypořádá. Jiné popisují krize jako moment, kdy je třeba učinit náročné nebo důležité rozhodnutí.

ilustrační snímek

Z laického pohledu lze tento stav těla i duše přirovnat ke vzletu letadla bez absolvování adekvátní letové přípravy nebo ke skoku neplavce do hluboké vody. Je třeba nastartovat motory a vyrazit. Plavat, i když to neumíte. Jinak se utopíte. Musíte jednat, mobilizovat své síly a věřit, že situaci zvládnete. Musíte!

Jak prohlásil někdejší americký prezident Richard M. Nixon: „Život nemá být snadný. Život je jedna krize za druhou.“ To mimo jiné znamená, že krizí je celá řada. Některým z nich dokonce čelíme na každodenní bázi.

Typy krizových situací

Zásady řešení krizových situací

podle Heleny Theunissen

Rozpoznejte, že jste v krizi

Připusťte si, že se nacházíte v situaci, ve které vám není dobře. Pokud je pocit osobní nepohody neodbytný, obvyklé metody na zlepšení vnitřního naladění nefungují.

Soustřeďte se na to, co je důležité

Udělejte si přehled o tom, co všechno se ve vašem životě aktuálně děje. Stanovte si své priority, dávejte různým věcem různou váhu a řešte to nejdůležitější.

Vytvořte si bezpečné prostředí

Najděte si místo, kde můžete být bez stresu se svými myšlenkami – sami doma, nebo se svými přáteli.

Požádejte o pomoc

Pokud si dále nevíte rady, obraťte se na odborníky (lékaře, psychologa, psychiatra). Nezůstávejte pasivní. Nečekejte, že se to „samo“ vyřeší.

Dodržujte pravidelný denní režim

Vytvořte si pravidelný denní řád, který vás v nejisté situaci udrží v určitém pocitu jistoty. Alespoň nad něčím tak budete mít kontrolu.

Zpracovávejte emoce

Neduste to v sobě. Založte si deník, dělejte si poznámky v mobilu, hovořte s důvěrníkem, přáteli, popřípadě oslovte profesionála.

Stanovte si krátkodobé cíle

Nechtějte krizi rychle překonat, vše vyřešit hned. Jděte postupně, sledujte to, co máte skutečně ve svých rukou.

Pečujte o sebe

Nezapomínejte na sebe. Soustřeďte se na to, co vám dělá dobře.

Krizovou situaci lze zažít v každé oblasti života od té osobní přes společenskou až po přírodní.

Krize může být osobní, zdravotní, bezpečnostní, vztahová, finanční či kariérní. Krizi přivodí ztráta identity, nemoc, zranění, stárnutí i umírání. Rozvod, smrt v rodině, ale také chudoba a nedostatek potravin. Stejně jako přírodní katastrofa, hurikán, povodeň či zemětřesení.

S některými krizemi se potýkáme denně. S nečekanými výzvami, překážkami, nezdary a selháními. Právě ty nás zocelují a činí silnějšími. A schopnějšími dalším krizím odolávat.

Tyto krize jsou běžnou, i když jistě nepříjemnou součástí našeho života. Klíč k jejich zvládání je pak i klíčem ke spokojenějšímu životu.

Pak tu ovšem jsou ty krize hlubší. Krize, jejichž řešení je mnohdy celoživotní. Ty naštěstí bývají výjimečné, ale o to víc nepřipravené nás mohou zastihnout. A v tom jsou záludné i nebezpečné a většinou vyžadují zásah psychiatra nebo jiného specialisty.

„Skutečná hluboká krize způsobená přírodní katastrofou či úmrtím blízkého člena rodiny se většinou neobejde bez dlouhodobé spolupráce, terapie, popřípadě i farmakoterapie,“ upozorňuje Helena Theunissen. „Ta v závislosti na závažnosti původu krize může trvat týdny, měsíce i roky.
V obzvláště vážných případech může být i doživotní.“

Na koho se obrátit?

A jde i o to správně odhadnout, na jakého specialistu se vlastně obrátit. Na kouče? Psychologa? Psychiatra? Prvním krokem je vůbec si uvědomit, že máte problém. A dojít k rozhodnutí něco s tím dělat, vyhledat odbornou pomoc.

Nevěřit, že vše vyřeší čas. Mnohdy krizi nevyřeší, ale spíše ji jen prohloubí. A z větší hloubky se na povrch budete drát ještě obtížněji. Nebojte se na začátku vyhledat pomoc lékaře, svěřte se mu se svými problémy nebo kontaktujte tzv. linky důvěry, které vám poskytnou první poradenství. Můžete se klidně obrátit i na kouče. A ten kritickým okem zhodnotí, zda vám pomůže sám, nebo vás odkáže na specialistu.

S klienty postiženými krizovými situacemi se ve své praxi setkává také námi oslovená koučka Helena Theunissen. V rámci společného úvodního sezení s klientem rozpoznává, ja kým tématům se bude v následujících sezeních věnovat.

Zpravidla se jedná o situace, jako jsou krize středního věku, náročné situace v zaměstnání, nejistoty ohledně závažných rozhodnutí apod. V jiných případech doporučí klientovi jiného specialistu v rámci její platformy MyTeam, sdružující odborníky napříč různými obory, kteří mohou být klientovi oporou.

Svěřte se. Na začátku klidně svému praktickému lékaři. Nebo se obraťte na linku důvěry, která vás odkáže na odborníka.

„Pro krizi v rámci pracovního uplatnění můžeme kontaktovat kariérního kouče, při vztahové krizi partnerského terapeuta, při krizi vyplývající z dlouhodobých sporů je možné oslovit mediátora, ve zdravotních krizích se obracíme na lékaře, při krizi po traumatické události kontaktujeme psychologa se specializací na práci s traumatem, jindy může být zapotřebí okamžitá právní pomoc advokáta. Stejně jako existuje široká škála krizových situací, jsou široké také možnosti způsobu jejich řešení,“ uzavírá renomovaná koučka.

Jak to vidí odbornice

„Univerzální rady v osobních krizích bohužel fungovat nemohou.“

Odpovídá Helena Theunissen, koučka a mediátorka

Jak vůbec poznám, že jsem v krizi?
Mohou se objevit pochybnosti týkající se vaší identity, ohledně toho, kým jste, kvality vašich vztahů a smysluplnosti vaší práce. Můžete vést intenzivní vnitřní dialog, který zpochybňuje vaši životní cestu. Nebo se ozývá váš vnitřní kritik, vyvstávají obavy z nedostatku času (kvůli věku), přemýšlíte nad svými hodnotami, přesvědčeními a skutečnými zájmy. Hledáte smysl svého života, chcete znovu nalézt vášeň, cítit, že opravdu žijete. Jak se projevuje hluboká krize? V hlubších krizích vyžadujících péči odborníků z řad psychologie či psychiatrie se mohou objevit příznaky deprese, případně reakce na prodělané trauma, jakými jsou změny nálad, nechutenství, pasivita, neschopnost spánku, úzkosti, panické ataky, fobie, ztráta paměti, přecitlivělost na zvuk a světlo a mnohé jiné.

Jaký je rozdíl mezi koučem a psychologem?
Psycholog je vysokoškolsky vzdělaný člověk (což kouč být nemusí), v rámci svého vzdělávání získává znalosti o vývoji a „fungování“ lidské psychiky, o principech mezilidských vztahů, o duševních poruchách a jejich léčbě atd. Své dovednosti potom uplatňuje v rámci psychoterapie či psychologického poradenství. Kouč pak je profesionál, který klientovi pomůže dosáhnout osobních nebo profesních cílů. Věnuje se rozboru situace, ve které se jeho klient aktuálně nachází. Snaží se mu pomoci získat nadhled, situaci malinko zklidnit, zpřehlednit a oddělit, co se ho týká, a co ve skutečnosti jeho problém není. V druhé části se zaměřuje na to, co si klient přeje, čeho chce dosáhnout. Povzbuzuje, inspiruje, pokouší se ho zdravě „nakopnout“.

Kdy se obrátit na psychologa?
Obecně se dá říci, že psycholog se zaměřuje na duševní zdraví a emoční uzdravení, zatímco kouč se orientuje na stanovení a dosažení zvolených cílů. Jsou-li vaším tématem například úzkostné stavy, deprese, panické ataky, omezující traumata z minulosti, komplikovaný vztah k sobě samému, vyhledejte pomoc psychologa.

Existuje univerzální rada, řešení, nebo každá situace vyžaduje jiný přístup?
Univerzální rady v osobních krizích, které řeším ve své koučovací praxi, samozřejmě fungovat nemohou. Každý klient je jedinečný svým životním příběhem, pracovními zkušenostmi, rodinným prostředím, osobami, s nimiž vyrůstal (učiteli nebo přáteli). A podobně rozmanité je i řešení. Navíc kouč není ze své podstaty rádce, ale napomáhá klientovi najít v sobě odpovědi dobře mířenými otázkami.

Jak pomoc kouče vůbec vypadá?
Dobrý kouč tu pro klienta především JE. Je připravený být klientovi průvodcem. Nabízí mu povzbuzení, ale nedává falešné naděje. Pomáhá vidět věci v širším měřítku, zaměřuje se na to, co je aktuálně dobré a na čem lze stavět. Vytváří bezpečný prostor, v němž klient může své krizi čelit, zmírňuje obavy z budoucnosti. Pomáhá rozklíčovat, co vše se za obavami skrývá. Ale také vidět věci takové, jaké opravdu jsou, nikoli takové, jaké by mohly být.

Autor:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

OBRAZEM: Celebrity, které podporují nebinární potomky i změny pohlaví

28. dubna 2024

Ještě před dvaceti lety bylo téma změny pohlaví nebo nebinární genderové identity tabu. Dnes o všem...

Móda s ohledem na přírodu. Ekologické jsou nyní silonky, plavky i šperky

28. dubna 2024

Nalijme si čistého vína: lidstvo dává planetě pořádně zabrat. Na znečištění se velkou měrou podílí...

Cukrovka se dá zcela vyléčit. Dietou a pohybem, říká profesor Haluzík

27. dubna 2024

Premium Cukrovkou trpí stále mladší lidé a je jich čím dál víc, varuje diabetolog Martin Haluzík a radí,...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...