Sex, lepší spánek i jídlo. Sedm tipů, jak ošidit geny a stárnout pomaleji

  • 5
Na rozdíl od dobrého bordeaux naše tělo s věkem nezraje. Svaly ochabují, přibývají vrásky a bohužel také tuk. Horší se zrak, sluch i paměť. Dobrá zpráva ovšem je, že to jde změnit. Jak? Prostě své buňky přeprogramujte.
Ilustrační snímek

Využijte dobré geny

Náš organismus je jako dokonalý stroj, který toho dokáže mnohem víc, než vůbec tušíme. Kromě jiného obsahuje také „součástky“, které lze určitým způsobem ovlivnit, přesněji řečeno aktivovat či naopak vypnout. A to jsou naše geny.

Právě ty v mnoha ohledech určují, jak budeme vypadat ve dvaceti, čtyřiceti nebo šedesáti, jestli budeme mít sklony k obezitě, vypouklé břicho a zadek jako meloun, či naopak štíhlou figuru, ploché bříško a pozadí, co připomíná krásně vyloupnutou mandli.

„Faktem je, že vědci našli nové metody, s nimiž můžeme převzít kontrolu nad svými geny. Například zlobivé geny stárnutí, obvykle spojené s přibýváním tuku a vrásek, můžou být do značné míry pacifikovány dietou, cvičením a volbou životního stylu. Jednoduše řečeno, zapnutím svých dobrých genů a vypnutím těch špatných můžete skutečně zabránit stárnutí – bez ohledu na to, kolik let vám je,“ píše ve své knize Omládněte za sedm týdnů americká lékařka Sara Gottfriedová a jedním dechem dodává, že vůbec nezáleží na tom, že špatných genů máte víc než dobrých.

Na stopě dlouhověkosti. Méně stresu, více smíchu a čokolády i správné geny

„Stále můžete zhubnout, zlepšit kvalitu své pokožky a změnit způsob, jakým vaše DNA ovládá prvky vašeho těla a mysli. Nepotřebujete ani tým trenérů nebo kuchařů, stačí dodržovat určitý cvičební a stravovací režim – můžete prostě vypadat jako vlastník šťastných genů, ať už je ve skutečnosti máte, nebo ne.“

Jinými slovy, životní styl a prostředí, ve kterém žijete, je důležitější než genetická výbava, co jste dostali do vínku. Řekněte sami, není to skvělé? To přece znamená, že mládí i stáří máte z velké části ve svých rukou.

Ilustrační snímek

Přestaňte bojovat

Takže se přestaňte zbytečně stresovat tím, který anti-age přípravek si pořídit, zvlášť když většina vyjde na hříšné peníze, jestli vyzkoušet ten „zázračný“ hubnoucí koktejl, když ho všude v reklamách tak vychvalují, nebo vsadit na botox, ze kterého ale máte trochu nahnáno, protože v budoucnu rozhodně nechcete skončit jako vosková figurína. A hlavně nechte plavat tu nesmyslnou, obecně zažitou myšlenku, že se stářím se musí bojovat. Boj totiž znamená odpor a ten rodí jenom stres a ztrátu energie.

„Vymažte slovo boj ze svého slovníku. Pokud chcete dělat v životě nějaké změny, vždy v tom musí být laskavost k sobě. Hlavní hodnotou, ke které by tyto změny měly směřovat, je to, jak si udržet tělo a mysl v co nejlepší kondici i s přibývajícím věkem,“ říká Iva Málková, zakladatelka společnosti Stop obezitě (STOB).

Rady, jak zvítězit nad stresem. Zkuste pravidlo tří osmiček

„A pak by bylo na místě spíš než řešit vrásky, dělat v každé konkrétní životní etapě maximum pro zachování funkčnosti organismu, prevenci nemocí a podporu celkového zdraví a pohody. Zkrátka udržovat si kvalitu života. A každé ráno se těšit na nadcházející den,“ vysvětluje.

Dodává také, že dnešní společnost mládí automaticky spojuje s krásou a tím vyvíjí obrovský tlak hlavně na ženy a nabourává jejich sebevědomí. „Ty pak často investují značné finanční prostředky a energii do omlazujících produktů a procedur v naději, že si zachovají mladistvý vzhled,“ upozorňuje. „Jejich nerealistická očekávání zákonitě vedou k frustraci a nespokojenosti, že věčného mládí nedosáhly. A ženy, které anti-age byznysu nepodlehnou, můžou mít zase nepříjemný pocit, že stárnou a už nejsou atraktivní.“

Ilustrační fotografie

Vsaďte na vědu

Pojďme to všechno hodit za hlavu a podívat se na to, co skutečně hodnotného a smysluplného pro sebe můžete udělat vy sami. I bez drahých anti-age přípravků, zákroků a procedur. Co vám pomůže nejen dobře vypadat, ale také se tak cítit. Sara Gottfriedová se ve své knize podrobně věnuje několika tématům, mezi která patří i „notoricky známá trojka“ – strava, spánek, pohyb.

Možná si teď pomyslíte: Nic nového pod sluncem, o tom se přece mluví všude. Máte pravdu. Ale často jsou to právě ty zdánlivě nejjednodušší věci, na kterých to všechno stojí. Ostatně, co byste řekli tomu, že pomocí vhodné stravy můžete například „zapnout“ gen dlouhověkosti, který vás bude chránit před nemocemi souvisejícími se stárnutím tím, že zaktivuje mitochondrie? To jsou takové maličké buněčné elektrárny, jež přeměňují jídlo, které sníte, a kyslík, co dýcháte, na životně důležitou energii.

Pacientů s Alzheimerem přibude. Pomáhá čtení i sociální kontakty, říká neurolog

Nebo naopak můžete „vypnout“ gen spojovaný s Alzheimerovou chorobou a srdečními onemocněními. A díky pohybu zase deaktivujete geny, které vás činí náchylnými ke zranění či úbytku svalové hmoty anebo způsobují, že vás často bolí záda. A to je pouze nepatrný výčet možností, které máte. To už zní hodně zajímavě, nemyslíte? Čím tedy začneme? Tak třeba stravou.

ilustrační snímek

Pořiďte si zubní nit

Zapomeňte na diety a různá omezení. Místo toho si jídelníček poskládejte tak, aby byl nutričně výhodnější, ale abyste si zároveň pochutnali. A hlavně – nechtějte všechno hned.

„Bílkoviny obsažené v bůčku zaměňte postupně nejprve za bílkoviny v prorostlém vepřovém, libovém vepřovém, až třeba za bílkoviny v rybě nebo kuřeti. Sacharidy a tuky například v croissantu a jiných sladkostech vyměňte za piškot, později za jogurt či tvaroh,“ radí Iva Málková.

„Konzumovat byste měli především stravu energeticky méně vydatnou, ale biologicky cennou. Což znamená omezit potraviny bohaté zejména na nevhodné tuky a sacharidy a zvýšit konzumaci zeleniny, ryb a luštěnin.

Procházka, vůně, blízkost i lehké jídlo. Rituály vám mohou zpříjemnit život

Z bílkovin byste měli dávat přednost nízkoenergetickým mléčným výrobkům, libovému masu a rostlinným bílkovinám. Zařazujte také potraviny bohaté na antioxidanty, které hrají klíčovou roli ve snižování oxidačního stresu, ten je spojen s procesem stárnutí a rozvojem mnoha chronických onemocnění.“

Sara Gottfriedová se v souvislosti se stravou zmiňuje také o péči o zuby a ústní dutinu a vřele doporučuje elektrický zubní kartáček, dentální nit, tahání oleje (převalování kokosového oleje v ústech po dobu 5 až 20 minut s jeho následným vyplivnutím) a preventivní zubařské prohlídky minimálně dvakrát do roka.

„Jazyk je společným místem pro tvorbu biofilmů – to je skupina mikroorganismů, které se chovají jako gang, navzájem se slepí a ulpí na povrchu svrchní vrstvy. Můžou způsobit špatný dech, záněty, plak, zubní kazy a předčasné stárnutí,“ varuje. A právě záněty dásní zvyšují například riziko aterosklerózy nebo mozkové mrtvice.

Ilustrační fotografie

Nedělejte z noci den

Přestože trávíme zhruba třetinu života spánkem, o kterém se dávno ví, že je jedním z nejlepších receptů na mládí a vitalitu, většina lidí o něm příliš nepřemýšlí. V dnešní době navíc spíme obvykle mnohem méně kvůli elektrickým žárovkám, televizním obrazovkám, mobilům, počítačovým displejům a dalšímu umělému osvětlení. Z noci jsme si udělali den a přestali jsme vnímat jemné signály našich vnitřních hodin.

Spánkový deficit má však destruktivní dopad na duševní i tělesné zdraví. Hodně špatnou zprávou je to i pro ty, kdo se ve jménu mládí a krásy snaží docílit ladných křivek: „U lidí, kteří nespí dostatečně, dochází k nerovnováze dvou důležitých hormonů sytosti: ghrelinu a leptinu,“ upozorňuje Sara Gottfriedová.

Spánek a stres spolu souvisí. Rady, jak se opět dobře vyspat

Co to obnáší v praxi? Jestliže se pořádně nevyspíte, vaše tělo vyrobí víc ghrelinu, který vás ponouká, abyste snědli všechno, co vám přijde pod ruku (hlavně sladké a tučné), a naopak méně leptinu, který by vás krotil. Není tedy divu, že „mizerní spáči“ mají sklony k tloustnutí.

Dále hodně záleží i na spánkové hygieně. Uveďme si alespoň některá základní doporučení: nenoste si do ložnice žádnou elektroniku a nejméně hodinu před spaním vypněte televizi, počítač a odložte mobil. V místnosti, kde spíte, udržujte teplotu kolem 18 stupňů nebo méně.

Odpoledne a večer se vyhněte stimulantům (káva, alkohol, energy drinky), ale také úzkostným lidem, i ti dokážou nepěkně vyburcovat váš nervový systém. V pokoji se snažte mít co největší tmu. Během dne však na sebe naopak nechte působit co nejvíc přirozeného světla (přes okno v kanceláři se to ale nepočítá). A vstávejte a choďte spát každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendech.

ilustrační snímek

Vyplavte endorfiny

Ať se vám to líbí, nebo ne, chcete-li být zdraví, a ještě dobře vypadat, bez pohybu se to neobejde. Takže neztrácejte čas výmluvami typu: Nemám čas. V práci toho dneska bylo moc. Nejsem sportovní typ. Rodina má přednost. Nemám výdrž… a místo toho nazujte tenisky, vezměte činky nebo třeba hůlky.

Možná vás namotivuje informace, že pohyb mění projevy tisíce genů, včetně těch, které jsou spojovány s dlouhověkostí, či třeba rostoucí hladinou HDL cholesterolu (to jen ten „hodný“, který tělu pomáhá zbavovat se svého zlého protějšku, co nám tak rád ucpává tepny).

Pohyb je klíčem ke zdraví a vitalitě, říká šedesátiletá instruktorka

„Mějte na mysli slogan fit and fat. I když budete mít nějaké to kilo navíc, ale budete se hýbat, oddálíte stárnutí. Nepodléhejte módním trendům, ale ušijte si pohyb na míru. Někomu vyhovuje pohyb mírný a uklidňující, procházka o samotě v přírodě, jóga, tai-či a podobná cvičení,“ radí Iva Málková.

„Někdo potřebuje pohyb akčnější, doslova se vybít, pak přichází na řadu aerobní pohyb nebo činky. Také každý krok se počítá – choďte při telefonování, protáhněte se u televize, u počítače. Nehledejte mládí v lékárnách, ale v pohybových aktivitách. Zkoušejte nové druhy pohybu, které vás třeba začnou bavit, a zaneste je se stejnou důležitostí do diáře jako své pracovní schůzky či péči o druhé. Už po půlhodině intenzivního pohybu se v těle uvolní endorfiny – látky, které vám zlepší i psychickou kondici A až si pak znovu sednete do křesla nebo na gauč, budete se cítit úžasně,“ tvrdí Iva Málková.

Uvolnění a spokojenost jsou návyk

Denisa Říha Palečková

Lektorka partnerských vztahů a intimity Denisa Říha Palečková

Každá životní fáze s sebou nese určité benefity. Jaké trumfy má v rukávu zralá žena?
Nepochybně je to životní moudrost a vnitřní klid, k němuž se v lepším případě dopracovala. Zdravé sebevědomí a životní nadhled. Pro řadu žen je to období dalšího rozkvětu sexuality. Nebo i prohloubené spirituality. A pro některé je to také fáze, kdy – jak se říká – děti vylétly z hnízda a ony se zase můžou naplno realizovat mnoha dalšími způsoby. Věnovat se svým myšlenkám, zálibám, touhám, tvořit... Pokud ale žena naopak zjistí, že je v tomhle věku nešťastná a nespokojená, že vlastně neví, co se sebou, kdy třeba navíc její muž odešel za jinou anebo v manželství s ním spíš přežívá, je to nepochybně impuls k tomu, aby opět našla vztah sama k sobě a postarala se o to, že bude žít život, který ji baví a dává jí smysl.

Jak ale procítit, že jsem vůči sobě pozorná a milující? Co to vůbec znamená uvolnit se a být spokojená?
Mnoho žen si představuje, že to bude, až… vyrostou děti, bude dostavěný dům, pomine stres v práci. Ale to je nesmysl. Uvolnění a spokojenost jsou návyk, který zpravidla předchází životním podmínkám, ne naopak. To znamená nečekat na ideální podmínky a začít o svou spokojenost a radost pečovat dnes. Rozhodnout se pro tyhle pocity a přizpůsobit tomu svůj svět.

Ilustrační snímek

Užijte si dobrý sex

Vedle stravy, spánku a pohybu ovlivňuje mladistvý vzhled a vitalitu celá řada dalších faktorů, a to včetně jednoho zcela zásadního, což je vyrovnaná mysl či duševní rovnováha, chcete-li. Asi není třeba zdůrazňovat, že ani dokonalá figura a profesionálně sestavený jídelníček vám nebudou nic platné, pokud vy sami nebudete v pohodě. Způsobů, jak toho dosáhnout, je nespočet. Každý má svůj vlastní osvědčený recept. Jeden ale možná platí téměř univerzálně.

Od velikosti penisu přes tajné sny po orál. 10 zajímavostí z oblasti sexu

„Řečeno v humorné nadsázce, estetické zákroky bychom mohli zaměnit za erotické zážitky. Erotická energie dokáže nádherným způsobem omladit a rozzářit tělo i tvář. Přes dvacet let vedu kurzy zahrnující také práci s vědomou sexualitou a celostní smyslnou masáží a tento omlazující efekt průběžně pozoruji u mnoha žen. Některé znám opravdu dlouho a vidím, že po padesátce často vypadají mnohem lépe, než když jim bylo čtyřicet,“ uvádí lektorka partnerských vztahů a intimity Denisa Říha Palečková.

„Sexualita je naše základní životní energie, a proto má také v působení na zdraví a mladistvý vzhled své nezastupitelné místo. Tradičně ji využívá i taoistická nauka o sexualitě, taoisté se na sex dívají primárně jako na nástroj podpory zdraví a dlouhověkosti. Pochopitelně mám ale na mysli dobrý sex, po kterém se cítíme příjemně. Dobrý sex, láska a životní spokojenost se projevují na našem těle i tváři jako omlazující elixír, který nás spolehlivě rozzáří a zvýší naši přitažlivost.“ Tak schválně… Který recept na mládí si vyberete vy?

Co je podle vás nejlepší lék proti stárnutí?

celkem hlasů: 866