Jak přimět dítě k vřelosti a zájmu o druhé? Vědci z Harvardu mají 4 rady

  0:26
Snažíme se vychovávat děti, aby z nich vyrostly zdravé, hodné, šťastné a úspěšné bytosti. Mnohým rodičům se však zdá, že se jejich snahy o zaměření zájmu dítěte na další osoby míjejí účinkem. Vědci z proslulé harvardské univerzity se proto rozhodli zkoumat, jak mohou rodiče naučit své děti vřelosti a zájmu o druhé.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proč z dětí rostou sobci, jejichž celý svět se točí jenom kolem jejich vlastního ega? A jakou roli v tom hrají rodiče? Podobné otázky si pokládají rodiče po celém světě a položili si ji američtí vědci z univerzity v Harvardu. Problematika je totiž zaujala natolik, že se jí rozhodli věnovat v projektu Making Caring Common (dalo by se přeložit jako Udělejme z pomáhání běžnou věc). Do svého výzkumu pedagogové z Harvardu zapojili na deset tisíc žáků a studentů druhých stupňů základních škol a středoškoláků a využili i rozhovory se studenty, rodiči a učiteli.

Jak uvažují teenageři?

Ilustrační snímek

Harvardští pedagogové se snažili zjistit, jak důležitý je podle rodičů i podle jejich dětí zájem a péče o druhé v porovnání s úspěchem a štěstím. Pouhých 20 % dětí si v jejich testu zvolilo zájem o druhé jako důležitější než osobní úspěch a štěstí. S věkem u dospívajících stoupalo i zaměření na vlastní štěstí. V hodnocení vlastností měla pro děti osobně největší význam pracovitost následovaná vřelostí a poctivostí. Dospívající ale zároveň očekávají, že ostatní lidé staví své preference na popularitě, pracovitosti a fyzické přitažlivosti.

Pracovitost je fajn, ale poctivost také

Pracovitost je samozřejmě pozitivní vlastnost, ovšem chybějící smysl pro spravedlnost je podle amerických pedagogů naopak alarmující. Výsledkem jsou podle nich děti, které se nestydí podvádět, což může být v kombinaci s pracovitostí naopak návodem na problém. „Tvrdě pracovat mohou i teroristi nebo podvodníci,“ připomínají ve své zprávě američtí vědci.

Tři sta vandalů ze Stephentownu

Profesory z pedagogické fakulty Harvardské univerzity inspirovala ke vzniku projektu událost, která se odehrála v USA v roce 2013. Na tři stovky dospívajících chlapců se tehdy vloupalo do domu hráče americké fotbalové ligy Briana Hollowaye, kde rozpoutali divokou party - močili na koberce, sprejovali po zdech, kradli jeho osobní věci a při tom všem se fotili a vše sdíleli na sociálních sítích.
Atlet Holloway se snažil zachovat velkoryse a vyzval teenagery, aby se přišli omluvit a uklidit po sobě. Ze tří set studentů mu odpověděli pouze 4. Naopak rodiče některých chlapců Hollowayovi dokonce vyhrožovali za to, že sdílel na sociálních sítích fotografie jejich dětí, jak demolují jeho dům. Incident vyvolal v USA velkou debatu o tom, k jakým hodnotám rodiče dnešní dospívající vedou. Pro tyto mladistvé vandaly se pak vžilo označené Tři sta stephentownských.

Dotazování dětí odhalilo i pravděpodobnou příčinu, proč se snaha rodičů a pedagogů o výchovu vřelých teenagerů míjí účinkem. Informace o důležitosti milého chování a zájmu o druhé se ztrácí v neustálých pobídkách k lepším výsledkům a snahám zajistit dítěti šťastné dětství. Přílišná snaha rodičů dotlačit dítě k úspěchu nebo ke štěstí ale podle psychologů většinou končí opačným efektem (tedy menším štěstím i úspěchem dětí), a na zájem o další lidi již nezbývá rodičům čas ani energie. A právě v tom je problém. Podle poznatků psychologů totiž děti ke štěstí dovede právě vřelost a zájem o druhé, protože si díky nim budou moci vytvořit pevné sociální a emocionální vazby.

„Vřelost ve vztazích k druhým lidem a zájem o druhé je částečně vrozená dispozice, která souvisí s extroverzí, schopností projevovat emoce a verbálními schopnostmi. Ve větší míře ale souvisí tyto schopnosti či vlastnosti se základní důvěrou v lidi a ve svět, která se u nás vytváří během prvních let života,“ vysvětluje psycholog Jan Kulhánek.

„Člověk, který má hluboko v sobě zažité, že svět je spíše dobrý a ostatní lidé rozhodně nemají většinou v úmyslu ublížit mu, tak bude dlouhodobě otevřenější a komunikativnější, takže bude od dětství tyto své vlastnosti pěstovat a upevňovat. Naopak ten, kdo nezažije v raném dětství bezpečí a bezvýhradné přijetí od rodičů, ten si bude stavět obranné zdi mezi sebou a světem, tedy i ostatními lidmi. Navíc si nebude v dětství a dospívání „trénovat“ emocionální sdílení a otevřenou komunikaci s druhými. A v dospělosti to nebude jednak umět a jednak ani chtít,“ dodává psycholog Kulhánek z centra Psychoterapie Anděl.

Propast mezi slovy a činy

Harvardští profesoři z katedry pedagogiky mají pro rodiče jednoduchou radu - zmenšete propast mezi tím, co dětem říkáte, a tím, jak se opravdu chováte. Přestože naprostá většina rodičů i učitelů při dotazu upřednostňuje u dětí vřelost před úspěchem, děti si toho nevšimly. Třikrát víc studentů si myslelo, že jejich rodiče by byli pyšnější na jejich dobré školní výsledky než na jejich přátelskost a zájem o spolužáky a sousedy.

„Pokud jsou rodiče sami dostatečně otevření a vřelí, děti to od nich přejímají, napodobují je a dostávají od nich za takové projevy ocenění. Naopak uzavření a nedůvěřiví rodiče budou projevy vřelosti a otevřenosti svých dětí spíše brzdit či na ně nebudou prostě pozitivně reagovat, takže ho nebudou upevňovat. Rodiče tedy mají za úkol vytvořit pro dítě stabilní a láskyplné prostředí a sami se chovat otevřeně a vřele. Jak praví klasik: Netřeba děti zvlášť vychovávat, stačí hezky žít, děti se přidají,“ dodává závěrem psycholog Jan Kulhánek.

Pokud byste přeci jen toužili po trochu podrobnějším návodu, můžete se řídit následujícími čtyřmi body, které zveřejnili harvardští vědci ve své zprávě.

4 tipy na výchovu z Harvardu

  1. Dejte dětem příležitost k procvičování péče. Hledejte s dětmi situace, kdy mohou pomoci ostatním (doučování spolužáka či sourozence, nákup pro babičku, pomoc v domácnosti). Zájmu o ostatní se stejně jako třeba hře na hudební nástroj musí dítě postupně naučit, pak mu bude připadat automatická.
  2. Naučte děti vidět věci v detailech, ale i souvislostech. K empatii je potřeba naslouchat ostatním a jejich potřebám, ale zároveň i zhodnotit situaci objektivně.
  3. Děti potřebují vzory. Vzory nemusí být perfektní, ale musí být schopny uznat svou chybu a napravit ji, naslouchat ostatním a zajímat se o ně. Dětem pomáhají rozšířit obzory, porozumět světu a kultivovat smysl pro férovost a spravedlnost.
  4. Děti potřebují pomoc s emocemi i etickými otázkami. Aby se děti mohly soustředit na potřeby druhých, musí být schopny nejprve se vyrovnat se svými negativními emocemi jako je vztek, frustrace nebo závist. Vysvětlete dětem, že je prožíváme všichni, ale že některé způsoby, jak se s nimi vyrovnat, k ničemu dobrému nevedou. Děti také odmalička rády filosofují nad morálními dilematy, proto zkuste občas zavést hovor i k otázkám spravedlnosti a férovosti, dítě se o ně pak samo začne víc zajímat.

zdroj: Making Caring Common Project

Autor:

Nejčtenější

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říkal Cyril Höschl o diagnóze

Premium

Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před více než rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo do života kruté neurologické onemocnění. Vzácný typ multisystémové...

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

Žena si pořídila speciální auto, aby mohla za jízdy uspokojovat partnera

Devětadvacetiletá influencerka Kaylee Killionová ze San Franciska si pořídila vůz značky Tesla, aby mohla s partnerem za jízdy provozovat sex, zatímco se auto bude pohybovat po silnici bez řízení....

Pár měsíců posilování, žádný kebab a z ženy je jiný člověk

Pětačtyřicetiletá Lyndsey Kelly z Velké Británie bývala milovnicí rychlého občerstvení a především nemohla odolat kebabu. Roky přejídání se podepsaly na její postavě a až po čtyřicítce si řekla, že...

Hubnutí zkomplikoval Kláře milenec. V Extrémních proměnách shodila 44 kilo

Klára Dušková s kily navíc bojovala už odmala. Teď, když jí je třicet, došla k názoru, že je čas na změnu. Obezita jí totiž komplikuje péči o milovanou dceru. Silnou motivací je také svatba: Klára by...

Jarní detox. Podpořte přirozenou očistu těla, brzy vám poděkuje

Jaro je čas nových začátků – příroda pučí, ptáci zpívají a naše tělo si říká o restart. Po zimních měsících, kdy pohyb možná ustoupil horké čokoládě a vydatným večeřím, nastal ideální moment pro...

25. dubna 2025

Pozor na jarní slunce. Paprsky mohou ublížit, i když to ještě nečekáte

Sotva jsme odhodili teplé bundy a nastavili sluníčku svoje tváře, hned nám došlo, jakou má sílu. A v mnoha ohledech je ještě nebezpečnější než letní. Jak to?

25. dubna 2025

Steve Jobs miloval roláky. Ve skříni jich měl sto, inspiroval se Japonskem

Společnost Apple je legendou, ale možná to byl nakonec spíš černý rolák, který z jejího spoluzakladatele Steva Jobse stvořil celebritu. Patří mu proto čestné místo v historii módy. On sám jej přitom...

25. dubna 2025

Večeře do půl hodiny. Co vaří kuchařky a kuchaři známí ze sociálních sítí

Večeře nemusí být složitá, aby byla chutná. Poslední, co chcete, když se vrátíte domů po dlouhém dni, je strávit hodiny v kuchyni. Oslovili jsme čtyři oblíbené foodblogery a foodblogerky s...

25. dubna 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte alergie? Zjistěte to v 10 otázkách

Alergie trápí miliony lidí po celém světě – ať už jde o pyl, potraviny, zvířata nebo hmyz. Věděli byste, co je nejčastější příčinou alergické reakce a jak se zjišťuje či léčí? Otestujte své znalosti...

vydáno 25. dubna 2025

Tvarohový pohár s mandarinkami

Tvarohový pohár s mandarinkami
Recept

Střední

30 min

Sladká tečka nikdy nikoho nezklame.

Sex s ex. Vracíme se pro blízkost, ale odcházíme s prázdnotou v duši

Premium

Erotické hrátky na dobře známém území, kde nás jen tak něco nepřekvapí. Emoční šidítko, útěcha, potlačení bolesti z odloučení, nebo odskok z osamělosti. To všechno nám může přinášet sex s bývalým...

24. dubna 2025

Kráska Paulina Gaitanová se ráda odhaluje. Miluje výstřihy i plavky

Původem mexická kráska Paulina Gaitanová začala hereckou kariéru už v devíti letech. Tehdy asi málokdo tušil, jak moc se jednou před kamerou odhalí. Nezdráhá se odhodit svršky a ukázat se v plné...

24. dubna 2025  8:37

Jaro láká ke sportu. Na tepláky ale zapomeňte a pořiďte si šik kousky

S příchodem jara nastává čas na delší procházky i nejrůznější sportovní aktivity. A i při takovéto činnosti stojí za to vypadat šik. Zapomeňte na vytahané tepláky! Poradíme vám, v jakém oblečení vám...

24. dubna 2025

I šediny mohou být krásné. Noste je s hrdostí, mějte k nim úctu

Když objevíte ve svých kadeřích první šedivý vlas, většinou radostí neskáčete. Připomene vám stárnutí, a to i když někteří začínají šedivět už před třicítkou. Čím to je?

24. dubna 2025

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Hubnutí zkomplikoval Kláře milenec. V Extrémních proměnách shodila 44 kilo

Klára Dušková s kily navíc bojovala už odmala. Teď, když jí je třicet, došla k názoru, že je čas na změnu. Obezita jí totiž komplikuje péči o milovanou dceru. Silnou motivací je také svatba: Klára by...

24. dubna 2025

Videa točím, aby rodiče nestrkali děti do lednic, směje se Cyril Děckař

Když už poněkolikáté marně vysvětloval rodičům, jak si mají u dítěte poradit s obyčejnou rýmou, napadlo ho natočit „smrkací video“. Teď jablonecký pediatr a neonatolog Cyril Matějka boří čísla na...

24. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.