Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Naučit dítě plavat není legrace. Svěřte proto radši potomka odborníkům

  0:57
Mohlo by se zdát, že vysvětlit dítěti, jak se dělají správně tempa, není zase taková věda. Nejste-li ale sami výborní plavci, je lepší nechat do základů plavání vašeho dítěte promluvit i odborníka. Zamezíte vzniku nesprávných návyků a lépe tak potomkovi pomůžete překonat třeba i strach z vody.
Chcete naučit dítě plavat? Raději ho přihlaste do plavecké školy. Sami mu můžete předat zbytečné zlozvyky, kterých se bude jen těžko zbavovat. (Ilustrační snímek)

Chcete naučit dítě plavat? Raději ho přihlaste do plavecké školy. Sami mu můžete předat zbytečné zlozvyky, kterých se bude jen těžko zbavovat. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Chcete-li vznést argument, že děti dnes přece chodí na povinné plavecké výcviky v druhých a třetích třídách, občas dokonce už ve školce, vězte, že ne každé skupinové výukové kurzy zaručí, že se vaše dítě s vodou vůbec skamarádí, tím méně, že se naučí plavat.

S čím plavat?

Kruh, rukávky, nebo pásek?

Plaveckých pomůcek pro děti je dnes na výběr bezpočet. Odborníci se většinou shodují v tom, že úplně nejlepší pro výuku plavání je pásek, plavecká deska, plavecká ryba nebo žížala.

Naopak méně schvalované pro výuku plavání bývají nafukovací rukávky a ještě méně kruh.

Nicméně i u těch doporučovaných musíte mít na paměti, že jde vždy o pomůcky podpůrné, které napomáhají k získání správné polohy.

Rozhodně nejsou všemocné a život zachraňující. Proto je vždy potřeba, aby dítě bylo pod dohledem.

Jana Bosáková z Prahy má čerstvou zkušenost se svou osmiletou Kateřinou, která na plavecký výcvik se školou jezdila kousek za metropoli jednou týdně.

"Plavat do té doby moc neuměla, ale aspoň se nebála vody," vypráví. "Jenže půlrok, kdy jezdili se třídou do bazénu, všechno změnil. Kačka coby takřka neplavec spíš posedávala okolo, občas udělala kolečko s páskem, aniž by se jí někdo výrazně věnoval. Když měly děti uplavat jeden bazén, zeptali se jí, jestli už to umí, nebo ne. Jak asi? To by ji musel osvítit duch svatý. Výsledkem bylo, že jí plavání znechutili a ona se dokonce začala vody bát…"

Protože rodiče sami situaci nezvládli, přihlásili Kateřinu na plavecké hodiny do Letňan. "Nemůžu říci, že by se úplně naučila plavat, jsou to jen dva měsíce, ale určitě opět ztratila strach z vody," libuje si paní Bosáková a individuální trénink všem rodičům v podobné situaci jen doporučuje.

O skutečném plavání lze hovořit až ve školním věku

Poměrně rozšířený mýtus je, že dítě se může naučit plavat už třeba ve třech letech. Není tomu tak. Na časných "plaveckých" cvičeních jde především o to, aby dítě z vody nemělo strach.

"Samostatného pohybu ve vodě je dítě schopno poměrně brzy, ale opravdu plavat může začít teprve, když zvládne vědomě zkoordinovat souhru paží, nohou i dýchání," říká Kamila Dvořáková z plaveckého klubu Delfínek.

"Toho je obvykle schopné až okolo osmého roku. Plavecký styl znak může sice zvládnout už okolo čtvrtého až pátého roku, protože zde odpadá nutnost dýchání do vody. Bohužel ale spousta dětí se bojí rozložit na záda, proto je to spíš ojedinělé…"

Plavecké školy

Co všechno dětem nabízejí?

plaveckou výuku pro školy a školky

dopolední i odpolední kurzy pro začátečníky od 4 let

pokračovací kurzy s výukou plaveckých stylů

zdokonalovací kurzy, kdy se děti zdokonalují jak v plavání, tak i ve skocích a potápění, pracují i na své kondici

sportovní přípravku pro starší děti, kde se pracuje na zlepšení fyzičky, zdokonalování techniky způsobů prsa, znak, kraul, startovních skoků, obrátek, děti se mohou zúčastnit plaveckých závodů a udělat si tak obrázek o tom, jak na tom skutečně jsou

Podle odborníků jsou děti schopny "přehrabat" bazén daleko dříve bez jakékoliv pomoci - tomu se ale většinou nedá říkat plavání či plavecký styl. Každopádně bývají zajedno v tom, že pokud není rodič trenér, je i u plavání, stejně jako třeba u lyžování, lepší, svěří-li na nějaký čas dítě profesionálovi.

"Je to dobré jednak proto, že trenér pozná, jak na tom dítě skutečně je, a začne od těch nejzákladnějších dovedností, jako je splývání, uvolnění, až po samotné pohyby paží a nohou a dýchání. Rodiče často sami nejsou dobrými plavci, a proto mnohdy naučí dítě nesprávné návyky, které se v pozdějším věku špatně napravují," říká Kamila Dvořáková.

A jaké jsou nejčastější chyby?

"Opomíjení už zmiňovaného splývání. Rodiče většinou dají dítěti informaci ve stylu: zavři oči, ucpi si nos, nebo ho začnou nutit bez jakýchkoliv základů, aby dělalo prsové ruce (mnohdy navíc špatně), k tomu jakési prsové nohy, aniž by dítě vůbec zvládalo položit se bez strachu na vodu. Z toho potom vznikají šikmé střihy, špatná souhra rukou a nohou, o dýchání do vody ani nemluvě. Rodiče to bohužel nevidí a mají pocit, že jejich dítě plave," říká instruktorka.

Když se bojí vody...

Zvláštní kapitolu představují děti, které se dříve než vůbec začnou s nějakou výukou, potřebují zbavit strachu z vody. V mnohých případech bývá nemyslitelné donutit malého plaváčka, aby potopil hlavu, skočil do vody či alespoň na chvíli odložil pomocníka v podobě nafukovacího kruhu, případně rukávků.

U malých dětí nás to možná tolik neznepokojuje, nicméně léta ubíhají, dítěti je osm, devět let a rodiče jsou už mnohdy bezradní. I zde nabídnou pomoc profesionální instruktoři, ačkoliv, jak mnozí přiznávají, práce s dětmi majícími trauma z vody, může být velmi problematická.

"Pokud k nám přijdou děti předškolního věku, jen málokteré se umí a chce potopit. Děti se bojí cizího a neznámého prostředí, proto se může stát, že ty citlivější nechtějí do vody, nechtějí se potápět, skákat. V takových případech dokáže instruktorka situaci vyhodnotit a postupně a nenásilně dítě plavecké dovednosti naučit. Nesmíme zapomínat, že děti jsou hravé, a proto je činnost ve vodě musí bavit," přibližuje situaci Kamila Dvořáková.

Jenže takhle, ještě relativně optimální, to nemusí být pokaždé. "Dětí, které mají opravdu z vody paniku, zažily nějaké trauma v souvislosti s ní, není naštěstí tolik. Tam je pak potřeba postupovat opravdu opatrně, individuálně, velmi pomalu," doporučuje instruktorka.

"Je třeba nejprve získat důvěru dítěte a pak ho pomalu naučit, jak se ve vodě pohybovat a chovat. Teprve potom, postupně, začne získávat cit pro vodu a umění se v ní uvolnit. Tady bych doporučila rozhodně nic nelámat násilím," radí Dvořáková.

"U nás jsme řešili pár případů opravdového šoku z vody v důsledku topení. Dalo nám velkou práci ještě předškolní holčičku strachu z vody zbavit a povedlo se. Teď už je ve druhé třídě, chodí plavat dál, skáče do vody a na plavání se vždy těší," dodává.

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Berany čeká zkouška, Ryby se budou divit. Zimní tarotskop pro všechna znamení

7. prosince 2023

Zimní období nás má zklidňovat, sváteční naladění očistit duši od nánosů všedních dnů a novoroční...

Markéta zhubla 29 kilo. Pomohl jí pohyb a vyřazení některých potravin

5. prosince 2023

Markéta se svou hmotností bojovala celý život a zdá se, že nad ní vyhrála. Její nynější priorita je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Adriana vyrůstala v dětském domově. Potřebuje pomoci s životním startem

6. prosince 2023

Čtyřiadvacetiletá Adriana měla těžký životní start. Prošla si kojeneckým ústavem, pěstounskou péčí...

Nejlepší kamarádky společně zatočily s obezitou, změnily se k nepoznání

7. prosince 2023  8:22

Pětadvacetiletá Hanna Sissonová a její nejlepší kamarádka sedmadvacetiletá Nikki Terrellová z USA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena se nazývá lidským kyborgem, tetování ji proměnilo k nepoznání

6. prosince 2023  8:39

V přepočtu téměř čtyři miliony korun utratila Lina Lorenzenová ze San Franciska za tetování, které...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Dvě miliardy lidí nemají záchod. To je hlavní příčinou podvýživy, říká Kurovská

10. prosince 2023

Premium Výsledky charitativního projektu Skutečný dárek, který už čtrnáct let organizuje Člověk v tísni,...

OBRAZEM: Osobnosti, které přiznaly zkušenost s domácím násilím

10. prosince 2023

Některé ženy o vztahu s násilníkem mlčí a chtějí na období hrůzy zapomenout. Jiné o něm veřejně...

Pásový opar se může objevit kdekoli na těle, bolest bývá nesnesitelná

10. prosince 2023

Tuto nepříjemnost lidé řeší hlavně v oblasti kolem úst a rtů. Ovšem existuje také jiný druh. Pásový...

Nejen slavná jména. Eva Pavlová dává šanci mladým a neokoukaným návrhářům

10. prosince 2023

Brzy tomu bude rok, co jsme si zvolili prezidenta Petra Pavla. Pozornost se za tu dobu upírá nejen...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...