Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Češi se bojí umělého oplodnění, mají často zkreslené informace

Jít na umělé oplodnění, nebo nejít? Pro mnoho žen jiná možnost, jak mít dítě, neexistuje. Ačkoli asistovaná reprodukce prodělala velmi výrazný vývoj, stále o ní panují různé fámy a předsudky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Odkládání dětí na pozdější dobu, špatné životní prostředí a v poslední době také zhoršující se plodnost mužů, to všechno jsou podle lékařů důvody, proč 17 až 20 procent českých párů nemůže počít dítě přirozenou cestou.

A netýká se to jen Česka, obdobná situace panuje ve všech vyspělých zemích.

Jsou děti ze zkumavky nemocnější?

Pravděpodobnost, že mladá, sexuálně aktivní žena otěhotní při jednom menstruačním cyklu, je asi 16 procent. Při asistované reprodukci lékaři nabízejí šanci mnohem vyšší.

Kolik stojí umělé oplodnění

V České republice hradí tři cykly asistované reprodukce zdravotní pojišťovna, a když se to nepovede ani jednou, musí si další pokusy zaplatit rodiče sami.

Částky se pak liší podle pracoviště, začínají na 40 tisících korunách.

I když však pojišťovna oplodnění zaplatí, podpůrné léky a podobně, což je čtvrtina celkových nákladů, si musí pacienti platit sami.

Mýty o umělém oplodnění jsou však podle posledního výzkumu České gynekologicko-porodnické společnosti, provedeného firmou IBRS, stále živé.

Metodu asistované reprodukce na jednu stranu podporuje drtivá většina české veřejnosti. Celých 78 procent lidí souhlasí s tím, aby umělé oplodnění bylo i nadále možností, jak pomoci těm párům, které nemají možnost počít potomka přirozenou cestou.

Na druhou stranu se ovšem 34 procent obyvatel obává možných vedlejších účinků, a 17 procent z nich dokonce věří, že dítě počaté pomocí umělého oplodnění je náchylnější k různým poruchám imunity a genetickým chorobám.

Lidé mají málo informací

Podle Tomáše Horejska z firmy IBRS je to dáno tím, že znalost problematiky asistované reprodukce je mezi českou veřejností nízká.

"Ukazuje to na nízkou míru informovanosti," vysvětluje Horejsek.

Podle průzkumu jsou stále poměrně frekventované obavy z genetické zátěže dětí narozených pomocí metod asistované reprodukce (17 procent) i z možných vedlejších účinků léčby (34 procent).

Gynekolog Milan Mrázek z Clinical centre Iscare Lighthouse uvedl, že takové pověry jsou nebezpečné a některým párům zbytečně znepříjemňují jejich volbu asistované reprodukce.

"Děti po umělém oplodnění, lidově řečeno děti ze zkumavky, jsou zcela zdravé a normální ve srovnání s dětmi po přirozeném početí. Je nutné rozptýlit mýty o tom, že děti z asistované reprodukce by měly mít horší vlohy z pohledu imunologie a genetiky," vysvětluje lékař.

Naděje pro nemocné

Metodu asistované reprodukce dokonce v západní Evropě nepoužívají jen páry, které nemohou mít dítě přirozenou cestou, ale preventivně také ty, které se musí podrobit léčbě metodami, které poškozují zárodečné buňky a tkáně.

Jde především o mladé pacienty s onkologickým onemocněním. Některé z těchto postupů jsou již dnes naprosto rutinní, například zamrazování spermií, vajíček či embryí, jiné jsou zatím v experimentálním stadiu - zamrazování tkáně vaječníku a varlat.

Evropa fandí asistované reprodukci

V České republice je zhruba pět procent dětí počato ve zkumavce, což je v porovnání s většinou zemí Evropské unie málo.

Například v Dánsku je podíl takto narozených dětí na počet všech živě narozených dětí v populaci 0,18, ovšem v Česku je to jen 0,04.

Menší nebo stejný počet dětí narozených za pomoci asistované reprodukce mají jen tradičně katolické země, jako je Polsko nebo Irsko, a státy, které do EU vstoupily teprve nedávno (Bulharsko, Litva).

Dětí narozených pomocí umělého oplodnění je obecně více v zemích s vyšším průměrným věkem rodičky. Závisí i na ekonomické vyspělosti jednotlivých zemí.

Autoři:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Ani staří by neměli nosit košile s krátkým rukávem, říká Ladislav Špaček

Premium Etiketa. V představách mnohých něco škrobeného, nepřirozeného a strojeného. Smoking a ústřice. „Nejsou to jen bezduchá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostal vodítko a bude poslouchat, velela nevěsta svému neznámému ženichovi

Tvrdší sex mám ráda, přiznala Romana v prvním dílu televizní show Svatba na první pohled. Z posledního vztahu si však...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Žárlivost jako důkaz lásky a dalších osm mýtů, které vám rozkládají vztah

Snad každá žena doufá, že právě její vztah bude patřit k těm nejdokonalejším a láska přetrvá navěky. Valný podíl na...

Klient mě čeká vkleče, políbí mi boty a lekce začíná, líčí domina

Premium Doma pohodová manželka a milující matka, v práci domina, kterou vzrušuje, když jí klient olizuje boty nebo mu sedí na...

Na líbánky odjel Jarda bez snubního prstenu. Je to neuctivé, zuřila žena

Všichni, kteří se přihlásili do televizního experimentu Svatba na první pohled, hledají lásku na celý život, shodli se...

I dítě z problémové rodiny může být úspěšné, jako Petr. Pomozme dalším

Petr se narodil do početné rodiny v tíživé sociální situaci. Časem byly děti z rodiny odebrány. Petr se ve 13 letech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...