Úspěšnost umělého oplodnění si můžete vypočítat on-line

  8:02aktualizováno  8:02
Neplodné páry se často s důvěrou obracejí k metodě mimotělního oplodnění, která je využitelná téměř u všech poruch plodnosti. Pravděpodobnost úspěšného početí si dnes mohou spočítat na on-line kalkulačce, kterou vyvinuli britští vědci. Čeští odborníci však varují před jejím přeceňováním.
Čeští experti jsou k úspěšnosti IVF kalkulačky opatrní (ilustrační fotografie)

Čeští experti jsou k úspěšnosti IVF kalkulačky opatrní (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Neplodnost či sterilita je stav, kdy žena při pravidelném pohlavním styku neotěhotní do jednoho roku. Poté se pár většinou obrací na odborníky, kteří rozhodnou o léčbě.

Metoda mimotělního oplodnění (dále jen IVF - in vitro fertilizace) byla původně vyvinuta pro léčbu neprůchodnosti vejcovodů, dnes se ale využívá téměř u všech poruch plodnosti. IVF však není zárukou otěhotnění, navíc je to docela drahá a méně úspěšná metoda, než si mnoho lidí myslí.

Neplodné páry však nyní mohou využívat nový model prognózující úspěch umělého oplodnění, který vytvořili vědci Scott Nelson z Glasgowské univerzity ve Skotsku a Debbie Lawlorová z Bristolské univerzity v Anglii. Tito odborníci založili webovou stránku s kalkulačkou IVF, která má pomoci párům zvažujícím mimotělní otěhotnění rozhodnout se, zda to vůbec stojí za pokus. Kalkulačka vznikla na základě pětiletých lékařských záznamů a podle svých stvořitelů dokáže určit šanci na početí s přesností na 99 %.

Čeští experti jsou opatrní

Tomu ovšem příliš nevěří lékař Milan Mrázek z kliniky ISCARE. "Osobně se dívám na kalkulačku s rozpaky a poněkud skepticky. Některé okolnosti analýzy mě nepřesvědčují o její spolehlivosti," řekl iDNES.cz Mrázek. "Určitě nelze paušalizovat tyto výsledky obecně a celosvětově, protože v různých státech se výsledky IVF léčby liší, stejně jako se liší výsledky mezi jednotlivými centry asistované reprodukce," dodal.

S opatrností na on-line kalkulačku pohlíží i Jan Šulc z Kliniky reprodukční medicíny GEST. "Je to vynikající pomocník, jehož schopnosti ale nesmíme přeceňovat," řekl iDNES.cz Šulc, podle něhož může být kalkulačka přínosem pro pacienty i lékaře především ve dvou oblastech. "U mladších žen může sofistikovaný výpočet korigovat někdy nemístně optimistická očekávání. Tím zmírní zklamání z neúspěchu, který je v rámci IVF programu i při těch nejoptimističtějších okolnostech bohužel stále pravděpodobnější než úspěch," upozornil Šulc.

"U žen kolem čtyřicítky a starších pak kalkulačka může pomoci s rozhodováním, zda zkoušet otěhotnět s užitím vlastních vajíček, nebo již dát přednost oocytům darovaným," dodal doktor.

Upozornil, že schopnosti kalkulačky jsou omezené, protože vychází ze statistiky. "Nepříliš nadějný výsledek, například pravděpodobnost úspěchu kolem 10 procent, by vás neměl vést k závěru, že otěhotnění není možné. Je jen málo pravděpodobné. Ale právě vy uspět můžete. A naopak mějte na paměti, že ani velmi nadějný výsledek, řekněme 45 procent, nezaručuje otěhotnění, dokonce ani při třech opakováních ne. Taková už statistika prostě je," konstatoval Šulc.

Navštivte Kavárničku u Oněnky

Snažíte se o miminko? Máte problémy s otěhotněním nebo řešíte jiné ženské problémy? I na tato témata můžete v naší Kavárničce diskutovat s ostatními čtenářkami a vyměňovat si názory, zkušenosti i tipy.

Oněnka

Výsledky jsou zdarma

Kalkulačka je k dispozici on-line zdarma na www.ivfpredict.com a je založena na datech získaných z více než 144 000 IVF cyklů, které provedla Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) mezi lety 2003 až 2007. Podle profesora Nelsona poskytuje kalkulačka rozhodující informace o pravděpodobných výsledcích. Na jejich základě se pár může rozhodnout, zda IVF vůbec podstoupit. Dosavadní odhady na úspěch mimotělního oplodnění nebyly spolehlivé.

"V Americe a ve Velké Británii je metoda IVF úspěšná asi u třetiny žen pod 35 let, ale jen u 5 až 10 procent u žen nad čtyřicet," řekl profesor Scott Nelson, předseda reproduktivní a mateřské medicíny z Glasgowské univerzity. Dodal, že kromě věku existují i další faktory, které mohou změnit šance na úspěch.

Odpovězte na 9 otázek

Kalkulačka funguje na principu devíti otázek, které žena musí zodpovědět. Dotazy se týkají věku, počtu let snahy o početí, příčin neplodnosti, nebo jaké předchozí pokusy IVF dosud podstoupila a s jakými výsledky.

Debbie Lawlorová, profesorka epidemiologie z Bristolské univerzity řekla, že kalkulačka bude využitelná nejen neplodnými páry, ale také zdravotnickými organizacemi.

Autoři:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O 10 let mladší: Pavel se zbavil pivního břicha a Růžena si zase věří

Omládnout a vypadat o deset mladší tentokrát zatoužila dvojice z malé vesničky na Ostravsku, kterou spojuje přátelství...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Zdravotní kalendář pro ženy: na co mají kdy nárok a co mohou očekávat

Preventivní prohlídky by měly včas odhalit případnou chorobu. Proto byste měly vědět, kdy a na co máte ze zákona nárok...

Dvanáct zázračných potravin, po kterých jdou kila sama dolů

Dnes už každý ví, že držet diety formou nelogických přísných omezení či dokonce hladovění je obrovský nesmysl a hazard...

Typologie podle krevního tlaku. Jste nerváci, nebo spíš zmatkáři?

Vysoký krevní tlak má různé příčiny. Může to být něco vážnějšího, ale také třeba jen vaše životní tempo. Podle...

OBRAZEM: Obézní důchodkyně se nevzdala, v sedmdesáti je fitness přebornicí

Třiasedmdesátiletá Joan MacDonaldová z Ontaria celý život bojovala s nadváhou, protože veškeré problémy řešila...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz